ה"אחֵר" הגברי?

אינפורמציה נגישה בעברית לגבי רפואת גברים ברשת האינטרנט

עבודה אקדמית שהוגשה ע"י יפתח שילוני, חבר התנועה לגבריות חדשה

 

עוד:

גבר, זקוק לעזרה?

 

פניות לקו הסיוע

גברים במעבר תרבותי

פלייבוי והשפנפנות

טעויות שהורסות נישואין

הטרדה ותרבות האונס

"תרגיע אותה ע"י זיון"

משמורת על ילדים

ממאבק לדיאלוג

טרטורים ואובדנות בצבא

אל תדפקו לנו את המין!

גברים בתהליכי פרידה

קואליציית אירגונים נגד הפורנוגרפיה

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

מבוא

החל משנות ה-70 עלתה מאד קרנה של רפואת הנשים בעולם וגם בישראל. תקופה זו התאפיינה בכניסה משמעותית וגדולה בהרבה מבעבר של נשים לשוק העבודה הפכו את הנשים ל"כדאיות יותר להשקעה" ולאמצעי ייצור זול יחסית שחשוב לשמור במצב בריא. גם הכסף הזמין של נשים והעליה בתוחלת החיים שלהן הפך אותן ל"חולות פוטנציאליות" במגוון רחב של מחלות וצרכניות קבועות, ועל כן רווחיות ביותר, של חברות תרופות.

 

לצד סוגיות ההריון, עמן התמודדה רפואת הנשים מאז טביעת המונח "רפואה", עלתה מאז שנות ה-70, אך בייחוד מאז מהפכת המידע באינטרנט, המודעות לבעיות שונות ומגוונות של נשים ולמחלות ותסמינים רבים מהם הן סובלות. חלק גדול מן המידע הרפואי הנדון נגיש לחיפוש באינטרנט[1] ו"האשה הממוצעת" יכולה לגשת אליו ולקבלו ללא קושי, אם כי לא תמיד חף מהטיות.

 

הטענה הפמיניסטית על פיה "הרפואה הכללית היתה תמיד רפואה גברית, אשר התעלמה במידה רבה מן הצרכים הנשיים" היא נכונה ביותר, אך לא שלמה: במקביל להתעלמותה של הרפואה המודרנית מן הצרכים הנשיים לא היה עיסוק עמוק ומקיף מספיק גם בבעיות הקשורות למיניות הגברית ולהיבטים הפסיכולוגיים הנרחבים יותר של בעיות של מיניות גברית. יצוין כי לאחרונה עולה ההבנה כי בעיות פסיכולוגיות וחברתיות של גברים נובעות פעמים רבות מחולשה מינית ומדימוי עצמי נמוך הקשור ישירות בצורתו של איבר המין הגברי ובתפקודו ובחשיבות הטיפול המיני בהחזרתם של גברים לתפקוד נורמלי בחברה. בשונה מן הדימוי של הנשים על גופן המורכב מאזורים שונים, הרי שהדימוי הגברי מתמקד כמעט לחלוטין באיבר המין ובתפקוד המיני, ומכאן חשיבות העיסוק בו ככלי לריפוי בעיות נוספות.

 

בעבודה זו אבחן את המידע הנגיש לגבר הישראלי בשפה העברית בנוגע לסוגיות מרכזיות הקשורות לבריאות הגבר ברשת האינטרנט נכון להיום (אפריל 2003), בדגש על סוגיות של בעיות בתפקוד המיני. העבודה עוסקת בשפה העברית וברשת האינטרנט נובעת מהנחת העבודה שלי כי "הגבר הישראלי הממוצע" יחפש את המידע על בעיות מיניות שלו במדיה זו ובשפה העברית, הן בשל המינוח המקצועי המסובך בשפות אחרות והן בשל חסיון המידע והדיסקרטיות היחסית שבכלי האינטרנט.  

 

בשל מגוון אפשרויות החיפוש באינטרנט נבחנו התוצאות העולות תחת מילות החיפוש "בריאות גברים" או "רפואת גברים" (לעתים בהשוואה כמותית מול "בריאות נשים" או "רפואת נשים") "אונות" ו"בעיות בתפקוד המיני". החיפוש נערך בשני מנועי חיפוש עיקריים ונפוצים: www.walla.co.il  ו- www.google.com  (חיפוש בעברית). כמו-כן נבחנו החומרים העולים תחת מילות החיפוש הנדונות באתרי האינטרנט של ארבע קופות החולים המובילות בישראל: כללית, מכבי, לאומית ומאוחדת.

אציין כי בשל ההיצע הדל יחסית של תשובות, אכלול בתוצאות החיפוש שאציג גם תשובות שאינן עולות תחת מילות החיפוש הללו, אך קשורות במישרין או בעקיפין לרפואת הגברים או לסוגיות אחרות הנוגעות לגבריות.

 

תוצאות החיפוש

מידע רפואי הנוגע לבעיות הקשורות לגברים

חיפוש אתרים ברשת האינטרנט בעברית תחת מילות המפתח "רפואת גברים" או "בריאות גברים" מעלה כי כלל אין אתרים עצמאיים העוסקים באופן רציני בנושאים הקשורים לבעיות גברים וגבריות – פיזיות ומנטליות כאחד. זאת בניגוד לחיפוש באנגלית ברשת, אשר מעלה אתרים רבים הן מקצועיים והן פופולריים העוסקים בבריאות גברים[2].

חיפוש ממוקד תחת "גבריות" מוביל לקישור לאתר "התנועה לגבריות חדשה", שאינו אתר עצמאי ומתארח תחת האתר לקידום הנשים "בדרך למעלה"[3]. אתר התנועה הוא אתר קטן יחסית ומכיל חומר מועט, אם כי הרעיונות הבסיסיים שהוא מעלה הם בעלי פוטנציאל גדול לעיסוק בבעיות גברים וגבריות, דוגמת הלחצים שעוברים הגברים בחברה הנמצאת בשלב מעבר[4]. לחצים אלה, כחלק מהציפיות החברתיות מהגברים מהווים סיבה עיקרית לבעיות זוגיות ומיניות אצל הגברים ועל כן הטיפול הפסיכולוגי-נפשי צריך להיות חלק אינטגרלי מן העיסוק בבעיה.

 

 בחיפוש במנועי החיפוש "וואלה" - ו-  GOOGLE    

נמצאו עשרות אתרים העוסקים ב"רפואת נשים" לעומת פחות מחמישה אתרים העוסקים ב"רפואת גברים". סביר להניח כי הדבר נובע לא רק מחוסר המודעות לצרכים המיוחדים של גברים במסגרת הרפואה ה"כללית" המשותפת לנשים ולגברים, אלא גם מתוקף העובדה כי המערכת המינית הגברית היא הרבה פחות מורכבת מן המערכת הנשית, והפונקציות שהיא באה למלא הן פחותות. 

 

עם זאת    (להמשך הדו"ח...)


[1]  ראו לדוגמא אתרי הנשים: "לבריאות האשה" http://www.women-health.org.il/, "לה-בריאות" http://www.la-briut.org.il/, וכן פורום הדיון "וואלה – נשים" http://women.walla.co.il . כמו-כן קיימים אתרים העוסקים במחלות האופייניות לנשים דוגמת אתר ארגון "אחת לתשע" העוסק בסרטן השד: http://www.onein9.org.il/home.asp .

[2]  דוגמא לעיסוק פופולרי בבעיות בריאות גברים באנגלית, ראו: http://forums.menshealth.com/forum.jsp?forum=2 

 

  ______________________________

בואו לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון

_______________________________________________________