צמחי תבלין מומלצים לעונת הקיץ והסתיו

מאת: מני שדמי, משתלות חישתיל, יצרנית צמחי התבלין הגדולה בישראל

 

 

אביב בגינה

צמחי תבלין

חם בקיץ? עצי הצל שלך הם המזגן

המטפסיך לגינה בקיץ

פרחי חורף עונתיים

הגינה בסתיו

טבע דומם

תכנון גן בסגנון ים תיכוני

חוזרים לביה"ס ורואים ירוק

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

החל מהעת העתיקה היו התבלינים יקרים ומבוקשים ביותר, לתבלינים יוחסו סגולות מרפא שהעלו את הפופולאריות סביבם עוד יותר. היוונים הקדמונים ייבאו מהודו למזרח התיכון את שורש הג'ינג'ר ואת הפלפל, והרומאים אף הרחיקו לכת ופיתחו את המטבח אל תעשיות הקוסמטיקה תוך שימוש בתבלינים כבשמים. עד המצאת המקרר המזון שנאגר היה מתקלקל במהירות ולתבלינים היה תפקיד חשוב בשימור חומרי הגלם למאכל והתבשילים.

 

כיום עם העלייה ברמת החיים והתפתחות תרבות הפנאי, בתוכניות הטלוויזיה בערוצים השונים וכן בקורסי מזון שונים העושים שימוש רב בתבלינים יבשים וטריים, מסורתיים ו"חדשים". גם בתקופה זו בה רוב הציבור חי בבתי דירות שאינם מאפשרים גידול צמחים בחצר פרטית, אנו ערים לתופעה שהולכת ותופסת תאוצה בה קבלנים וחברות בנייה מקצים שטח , גם אם הוא קטן – לגינון, אם זה פאטיו, או חצר קטנה ואפילו מרפסת שמש  בה ניתן לגדל צמחים במיכלים קטנים או גדולים.

 

מפאת בעיית המקום, אך לא רק, ניתן היום, עם המגוון הגדול של צמחי התבלין הקיים, לשלב צמחים אלו עם צמחית הגן המסורתית, שכן מלבד ריח העלווה והפריחה ישנם הרבה מאוד זני תבלין שבמופעם מהווים מוקד מעניין לכשעצמו, בגלל צבעי העלווה המגוונים, לדוגמא – מרוות (סגולה, טריקולור, איקטרינה), קורניות (לימונית מגוונת, זהב) ואורגנו (זהב, דיקטמנוס, מגוון) וכן מופעי פריחה מרהיבים בעונות השונות – זני לבנדר, קורניות ומרוות. חלק גדול מצמחי התבלין מוצאם באזור הים התיכון, כך שמבחינה אקלימית יש להם יתרון על פני צמחים אחרים שמוצאם באזורים קרים או טרופיים.

 

בתקופתנו המודרנית גילינו מחדש שצמחי התבלין מכילים במינרלים ויטמינים המחזקים את המערכת החיסונית הטבעית. העלים הירוקים של צמחי התבלין עשירים בחומרים נוגדי חמצון, נוגדי החמצון מסייעים להתמודד עם פגיעה בתאי הגוף, הזדקנות מהירה של תאי העור, ומניעת התפתחותן של מחלות שונות כמו מחלות לב, סרטן, שבץ, סוכרת ועוד. עדיף להשתמש בצמחי התבלין כאשר הם טריים וטעמם וריחם עשירים וחזקים וכן יתרונותיהם הבריאותיים.
 

צמחי התבלין אינם דורשים שטח רחב לגידול. להקמת אוסף צמחי תבלין בסיסי אפשר להסתפק באדנית או בפינת הגינה. רבים מאיתנו מכירים את חצרות הבתים הישנות בארץ או כאלו שאפשר למצוא עד היום ביוון או באיטליה ובהן צמחי תבלין שתולים בקופסאות פח או פלסטיק.  מומלץ לגדל את התבלינים לצד גדר או קיר כדי לספק להם הגנה מפני רוחות וקור.

 

בעונת הסתיו מומלץ לשתול פטרוזיליה, כוסברה, עירית, בצל ירוק, ארוגולה, גרגר הנחלים ושבת (שמיר). הסוגים המתאימים לשתילה בקיץ הם בזיליקום, מנתה (נענע),  לואיזה, מרווה, אורגנו, קורנית (טימין) וטרגון. הרבה תבלינים מקורם בצמחי הבר שלנו כמו הזעתר והזוטה הלבנה למשל. יש להקפיד על הפרדה בין התבלינים השתלטניים כמו המרווה והנענע. סוגים אלו יתפשטו על שטח הגידול וידכאו את צמיחת יתר התבלינים. מומלץ להשקות את התבלינים פעם עד פעמיים בשבוע ולא יותר. עודף מים יכול להזיק ואף להרוג אותם.

 

אתר משתלות חישתיל: www.hishtil.com

 ______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

   

 

______________________________________________