האלף בית של הקמת גינה

מאת: אלון יד שלום, משתלות וונדי

 

 

אביב בגינה

צמחי תבלין

חם בקיץ? עצי הצל שלך הם המזגן

המטפסיך לגינה בקיץ

פרחי חורף עונתיים

הגינה בסתיו

טבע דומם

תכנון גן בסגנון ים תיכוני

חוזרים לביה"ס ורואים ירוק

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

אלון יד שלום, משתלות וונדי, מפרט לאלו נקודות כדאי לתת את הדעת בעת תכנון והקמה של גינה חדשה או שדרוג הגינה

  

א- איזו גינה אתם רוצים?

אופי הגינה נתון לבחירתכם. ניתן להשיג חומר באינטרנט וספרות מקצועית. ניתן להעזר בשרותים של משתלות, אדריכלי נוף וכן במראה עיניים ובגינות קיימות.

ב- ביתכם הוא מבצרכם.

הסביבה האקלימית והבנויה (בית קירות, מדרכות) משפיעה וגם מושפעת מהצמחים שבגינה.

ג- גדר בגבולות הגינה והחצר

האם נדרשת גדר להגנה? להסתרה? להפרדה מהשכנים? אולי היא מיותרת? יש גדרות בנויות או עשויות רשת. יש גדרות מצמחים או מטפסים או משיחים צפופים.

ד- דשא וסביבתו אינם ירוקים יותר אצל השכן.

הדשא נועד לשטח פתוח ובעיקר לחשבון מים פתוח. ועל כן נחליט בזהירות כמה ואיזה דשא טוב בשבילנו.

ה- הסתרה ע"י צמחים

הסתרה טובה נגד שמש ורוח. היא רצויה נגד מטרדי שכנים וסביבה, ומעלימה נקודות שירות מכוערות בחצר. תמיד יש לזכור בשעת שתילת עצים כיצד הם יראו כעבור מספר שנים בכדי למנוע מצב של הסתרת נוף רצוי.

ו- ויתור על אשליות

תנאי המקום אינם מאפשרים לכלול בגינה אחת את כל הצמחים היפים. התאמה לסביבה איננה שווה לכל הצמחים. ויכוח עם בן/בת הזוג על הרצוי מול המצוי, יש לעשות בנחת ולסכם בשלב מוקדם. אנו מצפים מהגינה לתרום להרמוניה בין בני הזוג ולא להיפך.

ז- זהירות בקביעת מקומם של העצים!

קירבה של חוטי חשמל וטלפון, קווי ביוב, קירות תמך, קירות הבית או אל חלקת השכן, כל אלה יכולים לגרום לנזקים.

ח- חלוקה מוקדמת של השטח לאלמנטים רצויים.

גדרות ושערים, שבילים, רחבות סלולות, חנייה, סככת גן, סככת מחסן, פינת מנגל, מיקום הטנק דלק, בקבוקי גז, אשפה, או מזגן. ערוגות בנויות, בריכות נוי, מסלעה, פינות משחקים- כל האלמנטים שהוזכרו דורשים תכנון לפני ביצוע.

ט- טעויות בבחירת צמחים והמקום המיועד להם

זה קורה לכולם, חשוב לתקן זאת בהקדם, ולא להתייאש .לכן בבואנו לבחור צמחים  ניקח בחשבון  את מקור ומשך זמן האור,את עומק האדמה, את התפקיד אשר אנו מיעדים לצמח, לנוי לפריחה ,או למשל להפרדה  בין הרחוב לחצר. נבחין בין עץ בעל שלכת לעץ ירוק עד. לא נשתול שיחים נמוכים מתחת לעצים בעלי שלכת כבדה. נרחיק עצים אשר עלולים למשוך חרקים, ונקרב עצים בעלי פריחה או ריח.

י- ילדים בבית

נוכחות ילדים בבית מחייבת לחשוב על רחבה למשחקים, על מתקני שעשועים ומניעת פינות חדות וצמחים קוצניים מצד אחד. כן יש להזהר מצמחים רגישים למשחקי  כדור או לדריכה מתמשכת. כמו כן עלינו לקחת בחשבון מקום לחיות מחמד.

כ- כמה שתילים לשתול?

השתילים הצעירים שניקנו, אינם מלמדים על גודלם בעתיד. לכל צמח קצב גידול משלו. החישוב צריך לקחת בחשבון כיצד הם יראו בעתיד, ואיזה שטח הם יכסו. בהתאם לכך נקנה את השתילים ונשתול  במרחקים כפי שמומלץ. אמנון ותמר נשתול כל 10 ס"מ ואילו בשמת הגינה נשתול כל 20 ס"מ. כמו כן ניתן תשומת לב לקצב הגידול. נזכור שבין צמחים אשר צומחים לאט ניתן לשתול צמחים מהירים ולקבל פריחה מוקדמת.

ל- לא כדאי לשתול לפני הכנת תשתית לגינה.

לפני השתילה יש לבצע מספר עבודות יסוד כמו מילוי אדמה, בניית שבילים, קירות תמך,סימון מבנים בחצר, הטמנת קווי מים, חשמל, דלק, עמודי תאורה וכיו"ב. כמו כן ננקה את השטח מעשבים ואבנים ורק לאחר מכן נסמן את בורות וערוגות השתילה. נפזר קומפוסט ונתחח את הקרקע.

מ- מים הם המקור לגינה.

אם מתכננים נכון את השקיית הצמחים, בריכות נוי, ברזים לשרות ניתן בהתאם לכך לתכנן את ראש המערכת מים ואלו קווי צינורות להכין. אפשר לתכנן גינה חסכונית במים ע"י ריכוז צמחים חסכוניים  באזורים מוגדרים, ולתכנן להם מערכת צינורות נפרדת. תכנון נכון מבטיח שבעתיד לא "נחטוף ברז".

נ- ניקוז עודפי המים.

תכנון שיפועים ומעברי מים מונעים הצפה והמלחה של הקרקע.עלינו להוציא את עודפי מי הגשם או המטרה מחוץ לחצר אל הניקוז, כמו כן לדאוג שמי הנקז מהעציצים והאדניות לא ילכלכו את הרצפה. כמו בכל תחום, הניסיון לא יסולא בפז. עלינו ללמוד מכישלונות והצלחות, להסיק מסקנות ולנהוג בהתאם.

ס- סוף מעשה במחשבה תחילה.

אחרי התכנון הרצוי ותכנון סדר הפעולות. יש להכין תוכנית השקעות. ראשית יש לקבל החלטה לאיזה סוג צמחים הולכים האם לצמחים גדולים  אשר מגיעים מהר יותר למלוא הדרם וגם צורכים פחות מים, אולם עלותם גבוהה יותר מאשר צמחים קטנים, או שמחליטים  שרוצים להתחיל משתילים קטנים ולגורם הזמן יש פחות חשיבות מאשר העלות. ניתן גם לבנות את הגינה באופן הדרגתי, כלומר להקים אותה בשלבים מבלי לפגוע בתכנון הסופי.

ע- ערוגות קבועות, מתאימות גם לצמחים מתחלפים.

 כמו אדניות גם הערוגות ממוקמות במקום קבוע בהתאם לחלוקת הגינה. לפיכך רצוי להתקין במקום זה מערכת השקיה קבועה, דרכי ניקוז, שבילים לכניסה ולטיפול בצמחים.לנקות מעשבים, לסקל אבנים, ולהשביח את הקרקע ע"י דישון בקומפוסט לפני כל מחזור שתילה או לחילופין אחת לשנה.

פ- פינות חשובות - ניתן להקים גם בגינה קטנה

על פי הצרכים  מייחדים פינות לפונקציות שונות אשר נחיצותם בגינה היא דבר מקובל כמו פינת ישיבה, פינת התבודדות, פינת המנגל, פינת משחקים, פינה מיוחדת לחיות מחמד, פינת כביסה ושירותים פינת תחביב ואפילו פינה להנבטת צמחים, להרכבות ולגידול צמחים מיוחדים.

צ- צמחים חדשים

לגינה יש מחזור גידול ובשלב מסוים היא מזדקנת. זה השלב להחליף צמחים. לפני שהיא מאבדת את צורתה. כמו כן בא לנו לחדש צבעים וזנים, לא רק להתחדש אלא גם לגוון ולחדש ואפילו לשנות. ניתן לשנות צבעים מאותו זן או לעבור לזנים אחרים.  ההיצע בתחום הגינון מתרחב ומפתה להתחדש, ואין סיבה לא להשתלב בו.

ק- קומפוסט קודם לשתילת צמחים.

הקומפוסט רצוי בכל מקום שנשתלים בו שתילים. הוא משמש להזנה ולשמירת יחס רצוי בין מים אויר וקרקע בקרבת השורשים. הקומפוסט גורם חיובי בהקטנת ההידוק ועידוד פעולת מיקרואורגניזם.

ר- רוח מפריעה להרבה מאוד צמחים

הרוח מפריעה במיוחד לצמחים טרופים ולשתילים חדשים . הרוח מגבירה את ההתנדפות, גורמת לנטיית הצמחים עם כיוון הרוח. בקרבת החוף היא תורמת להמלחה מפני שהיא רוויה במלח. ולכן חשוב להגן על הצמחים החדשים והרכים ע"י חסימת הרוח ותמיכת העצים.

ש- שתילה בשלבים.

עדיפה שתילת עצים ושיחים גדולים בתחילה. המסגרת לגינה חשוב שתצמח מהר, לאחר מיכן שותלים שיחי נוי קטנים, מדשאה וצמחיה מעוצבת ולבסוף ערוגות, אדניות ועציצים עם צמחיה פורחת.

ת- תחזוקת הגינה מתחילה  כבר עם הקמתה.

לא רק גיזום צמחים, כיסוח דשא, מניעת עשבים ומזיקים ייכנסו לשגרת עבודת הגינה. גם דישון והשקיה, פתיחת טפטפות  וסתימות במתזים, החלפת שתילים, טיפול בתאורה, כל אלה ועוד הן עבודות קבועות בגינה לפי עונות השנה.

 

ניתן לקבל יעוץ בנוגע לתכנון הגינה במשתלות וונדי בעין ורד בשרון, בשילת – מודיעין וב"עד הלום" ליד אשדוד. מידע נוסף מתפרסם באתר "עולם הגן":

www.olamhagan.co.il

 ______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

   

 

______________________________________________