עצי צל – המזגנים של הגינה:

מדריך לבחירת עצי נוי לגינה הביתית

מאת: איריס גלזמן, משתלות וונדי, האיגוד הישראלי למשתלות

גינון:

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

מטפסים לקיץ

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

אביב בגינה

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

 

 

חום הקיץ, שנמשך בשנים האחרונות גם אל תוך ספטמבר ואוקטובר, נופל עלינו בכבדות רבה ומבריח אותנו לתוך הבית הממוזג.  בחוץ בגינה חם, לח והשמש יוקדת ולכן הישיבה בה בשעות היום לעתים אינה נעימה.

 

אם נשכיל לשלב בתוך בגינה עצי צל שיצרו אפקט של קירור ואוורור נוכל לבנות לנו פינות חביבות בהן נוכל לשבת ולנוח אחרי יום עבודה מפרך, עם כוס משקה קר וליהנות מיופיה של הגינה בצל ובקרירות יחסית.

 

עצי צל בגינה עשויים להוריד את הטמפרטורה בסביבתם בין 5-10 מעלות ולהוות מזגן אמיתי של הגינה.

 

עצי הצל הם מוקד חשוב בגן וכדאי לתכנן אותם נכון על מנת שמצד אחד יצלו על הגינה ויצרו נקודות קרירות ומאווררות ומצד שני לא יחשיכו מדי את הגינה ויאפשרו גם לפרחים לצבוע לנו את הגינה. שטחי הגינה קטנים עם השנים ועל כן עלינו לחפש עצי צל שלא יהיו גדולים מדי. זאת ועוד, עצים גדולים עם שורשים חזקים מדי עלולים להרים את הריצוף ולפגוע במערכת הביוב ובתשתיות תת קרקעיות.

 

נקודה נוספת שיש לתת עליה את הדעת בעת בחירת עץ נוי הם פירות העץ. חלק מהפירות, כמו בעצי תות, גורמים בעונות מסוימות ללכלוך ועלולים לגרום לאי נוחות במיוחד לאלו שרוצים למקם שולחן וכסאות בצילו של העץ. יש לשאול במשתלה מהו קצב הצמיחה של העץ. חלק מהעצים יצמחו לגובה המבוקש רק בעוד עשר שנים ולא לכולם יש די סבלנות לחכות.

 

עלינו לזכור שהעצים שמגינים עלינו בקיץ צריכים לשרוד את חודשי החורף. מי שגר באזור גבוה או מועד לקרה בחורף צריך לודא שהעץ שהוא רוכש יעמוד בכך.

 

העצים הנשירים משירים את עליהם בחורף, יש בזה יתרון מסוים לדשא אם הוא מצוי בקרבתם. נשירת העלים מאפשרת לדשא תקופה של מעט יותר אור וכמובן לנו להתחמם מעט בשמש.

 

בקיץ העצים הנשירים מלאי עלים ופרחים והם מצלים על הגן ומקשטים אותו. אנו מכירים את האלביציה הורודה בפונפוני פרחים ורודים באביב, כליל החורש המוכר גם מהטבע בפריחה מדהימה באביב לפני לבלוב העלים, לגסטרמיה הודית שישנם זנים חדשים שעמידים לקימחון ופורחים בשלל צבעים בקיץ, פררכידנדרון מעוקל עם פומפונים  כתומים באביב ופירות יפיפיים בצורת סלילים בקיץ, בולוסנתוס נאה עם פריחה סגולה ותות בכות שניתן לעצב אותו כפרגולה. כולם עצים לא גדולים, המגיעים לגובה של 6-5 מטר וניתן לבנות אותם כך שיצלו על פינת ישיבה.

 

עצים ירוקי עד בסדרי גודל כאלה המתאימים לגינה הפרטית הם הכרבל הלביד בצורתו הטבעית, אריטרה דיבריקטה  עם לבלוב חדש בצורה זוויתית וצבע אדמדם שנותן מראה של פריחה, קופניה דמוית חרוב שכשמה כן היא, אקליפטוס מאדים עם פריחה מדהימה באדום או כתום בתחילת הקיץ, מרקהמיה שפורחת רוב הקיץ בצהוב ריחני וברכיכטונים.

 

אפשר גם להשתמש בעצים או שיחים גבוהים על מנת להסתיר שמש צד ולא בהכרח לשבת מתחתם בהתאם למבנה החצר, עצים כמו שזיף הדובדבן (פיסרדי) בעליו האדומים, סיזיגיום אוסטרלי, פודוקרפוס, דק פרי לזניו השנים בצהוב -כתום  ועוד יכולים לעצור את השמש הקופחת לחלק משעות היום.

 

חשוב להשאיר פתחי אוורור בגן כיוון שתנועת אויר היא מפתח לצינון ויש להקפיד ולבחון את כיווני הרוח הרגילים בסביבתנו ולא לבלום אותם והרי לנו מזגנים טבעיים ללא צריכת חשמל כלל.

 

_________________ 

ניתן לקבל יעוץ בנוגע לבחירת עצי צל נכונים לגינה באמצעות פניה למוקד הטלפוני של האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03. רשימת המשתלות מתפרסמת באתר הארגון לגננות ונוף:  www.gardening.org.il

 _______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

   

 

______________________________________________