גינה היא לא רק צמחים - על טבע דומם בגן

יובל קדישאי, משתלת שתיל ברמת השרון, האיגוד הישראלי למשתלות

 

גינון:

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

 

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

אביב בגינה

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 

שילוב טבע דומם בגן הוא אמצעי בדוק להכנסת עניין וגיוון לגן שרובו ככולו צמחייה. במילים טבע דומם כוונתנו לשלל האלמנטים הדוממים בגן. מקצתם קיימים כמעט בכל גן כמו גדר, שער כניסה, מדרגות וכדים (מצרך אופנתי ביותר בשנים האחרונות) וחלקם פחות שכיח כמו סבכות טיפוס, קשתות, ספסלים, שקתות ובריכות שכשוך לציפורים, בריכות נוי, פסלים ועוד.

 

מהו סוד כוחם של האלמנטים הדוממים בגן?

ראשית, הדומם מביא עימו אסוציציות התורמות ליצירת אווירה. ספסל, למשל, משדר תחושה של מנוחה ורגיעה ורומז על קיומם של בני אדם בסביבה. הצבת ספסל בגינה מוסיפה לה מימד אנושי ו"מחממת" את המקום. שוקת לציפורים המוצבת בגן מביאה עימה לא רק את הציפורים עצמן - יצורים מקסימים שתענוג לצפות בהם - אלא גם את התחושה שהגן שוקק חיים, לא סטרילי ומחובר יותר אל הסביבה והיצורים החיים בה. בריכת מים קטנה או אפילו מיכל מים, שבהם מזרקה קטנה ופכפוך מים עדין, אינם רק בית גידול לצמחייה קצת אחרת ומקור משיכה לציפורים ובעלי חיים אחרים, אלא היא יוצרת תחושה של קרירות נעימה. שער צבוע בכחול לא רק מתפקד כשער ולא רק מהווה כתם צבע אלא נושא עימו אסוציציה ים-תיכונית מובהקת.

 

שנית, מבחינה ויזואלית הדומם בגן מהווה כמעט תמיד ניגוד חריף לצמחייה. בעוד שהצמחייה ירוקה, רכה (ברובה), עשויה עלים ועלעלים שרובם בני תנועה, ובעוד שהיא מייצגת משהו חי ואורגני הטבע הדומם הוא קשיח, כבד יותר, מונוליטי (גם העץ כחומר בגן שונה מהעץ כחומר חי). יצירת הניגוד הזה משרתת את יצירת העניין בגן. משום כך כל ספסל בגן, אפילו האוורירי ביותר, בגלל החומר שממנו הוא עשוי, ומעצם היותו אופקי מובהק בצורתו, מהווה ניגוד לצמחייה שלידו. הניגוד גדל, כמובן, אם הצמח שלידו הוא אנכי או עליו הם סרגליים וזקופים.

 

כיוון שרוב הצמחייה בגן איננה בעלת מבנה מוגדר מאוד (לבד מן הצמחים הפיסוליים מאוד) הימצאותם של אלמנטים דוממים בגן, בגלל הניגוד שלהם לצמחייה, יוצרת נקודות מוקד בגן. העובדה שהצבנו פרגולה או כד או פסל בנקודה מסוימת מושכת את המבט לנקודה הזאת מפני שהיא בולטת מתוך כלל הצמחייה ומונעת מן העין לתעות בחלל או על גושי הצמחים.

 

הדומם בגן יכול לסייע ביצירת עניין מבחינה נוספת - על ידי יצירת שינוי במבנה הטופוגרפי של הגן. כזה הוא תפקידם של אדני רכבת היכולים להגביה את הערוגה, או כל טרסה אחרת מאבן או מעץ. תוחם עץ מוגבה, כד גדול, שוקת לציפורים על גבי עמוד - כולם מפרים את המונוטוניות של פני השטח. גם בריכת מים יכולה להיות מוגבהת או שקועה ולשנות לחלוטין את הטופוגרפיה של המקום שבו היא ממוקמת ואפילו חרוט עשוי מבמבוקים, שעליו גדל מטפס, שובר את שגרת השטח.

 

יש אלמנטים דוממים שהצבתם מחייבת שינויים מפליגים בגינה ומוטב להכניסם בשלב הקמת הגינה. עם זאת, יש לא מעט אלמנטים שניתן להוסיף אותם בשלב מאוחר יותר לאחר שבעל הגינה למד את גינתו והחליט היכן ואיך להוסיף עניין וגיוון.

 

 ___________________

 פרטים נוספים, כתובות של המשתלות ושעות פתיחה במוקד האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה) וכן באתר הארגון לגגנות ונוף: www.gardening.org.il

 _______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

 
תגובה:

הכתבה   בנושא   הצימחיה  הגינה  הביתית  ואלמנטים  ליצירת  אווירה    נינוחה  בגינת  הבית  מהממים  ישר  כח  והמשיכו   בזה  זה  מאוד  מעניין   ומעשיר

  אילנה  מבאר  -שבע

 

 

______________________________________________