תיכנון גן בסגנון ים תיכוני

מאת: איריס גלזמן ממשתלת וונדי, החברה באיגוד הישראלי למשתלות,

 

גינון:

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

 

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

אביב בגינה

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

כשכדור הארץ מתחמם, השמש קופחת ומקורות המים הולכים ומתדלדלים, כדאי לחשוב מחדש על הגן הים תיכוני (לעומת הגן הטרופי או אירופאי ואנגלי) שהוא חסכוני במים ועמיד לחום הרב אצלנו בקיץ. בנוסף המגמה בגינון בשנים האחרונות היא חזרה לטבע – המראה הטבעי, שימוש בחומרים מקומיים, צמחיה טבעית לאיזור  ומראה שמשתלב באופן פשוט וזורם בסביבה.

 

כשאנחנו באים לתכנן או להדגיש את הסגנון הים תיכוני בגינה, עלינו לבחור צמחית שלד שתבנה ותחזק את המראה הטבעי בגינה, שימוש בצמחי בושם, מטפסים, אבנים טבעיות, החייאת פינות מוצלות ויצירת מוקדי  ענין תוך הוספת עציצים שישלימו את הסגנון.

 

ישנם עצים יפים כגון אלות, אלונים, שיקמה, חרובים, ער אציל, כליל החורש ועוד שגדלים בטבע באיזור או שאוקלמו ומתאימים לאקלים ים תיכוני. העצים יצרו בשבילנו חורש אשר יצל על הבית והגן ויקל על עומס החום בתקופת הקיץ. בין עצי החורש  נשתול  שיחיה ריחנית ופורחת כגון צמחי יסמין שונים, מרוות, טרכלוספרמום יסמיני, וינקה מיג'ור, רוזמרין, אזוביון ועוד.

 

שימוש באבנים טבעיות לבניית שבילים, הגבהות ומסלעות מחבר אותנו לסביבה ובינות הסלעים והאבנים נוכל להשתמש בצמחיה מענינת ופורחת שחלקה מקומית וחלקה מאוקלמת בארץ אך תואמת את המראה והתנאים כמו צמחי תבלין רבים שחלקם הוזכרו קודם, דגניים שונים כגון זיפנוצה, מיסקנתוסים שונים, מיני כריך, שיסמנטיום, שיחי קליסטמון, גרוילאה וכסיות שיפליאו בפריחתם בעונות השונות.

 

בל נשכח את הפקעות השונות שאנו נמצאים כעת בפיתחה של עונת השתילה, שמתאימות מאוד לגן הים תיכוני הטבעי כמו רקפות, כלניות, חצבים ועוד.

 

בפינות שונות בגן ובפרגולות נשתמש בצמחי בוגונבילאה שצבעם המרהיב ופריחתם השופעת נותנים את חותמם בגן זמן רב ואליהם אפשר לצרף מטפסים שונים כגון מיני ורדים כמו ורד בנקסי,  קוקטייל, ועוד שמראם טבעי ופריחתם נפלאה. שימוש בזרעים של פרחי בר שנפוץ בשנים האחרונות יכול לתת לנו פתרון לשטחים גדולים שצריך למלא.

 

עציצים יכולים להעשיר ולצבוע פינות שונות בגן, ושילוב בתוכם של צמחי גרניום, סוקולנטים,  מרוות, ויטדניה, בקופה, בידנס יוצר מוקדים יפים וצבעוניים. הגן הים תיכוני הוא הרבה יותר צנוע מגנים אחרים מעט סגפן ולא מפונק  אך בעונת הפריחה אין דומה לו וכמו הטבע סביבנו כך גם הגינה. הגן הים תיכוני מתמזג עם הסביבה בה הוא נטוע ומהווה המשך לטבע ולנופים שסביבנו.

 

___________________

מפגשי גינון נוספים הפתוחים לקהל הרחב מתפרסמים באתר הארגון לגננות ונוף:  www.gardening.org.il

 פרטים נוספים, כתובות של המשתלות ושעות פתיחה במוקד האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה) וכן באתר הארגון לגגנות ונוף: www.gardening.org.il

 _______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

   

 

___________________________________________