אקטיביזם נשי

גיליון 42 של כתב העת "נגה"

אוק' 2004

 


 

 

 

 

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

מדען ומדענית שולחים קורות חיים...

האם השיח על זכויות אדם מקדם את מאבקן של הנשים לשוויון?

עוס"ים רווחה

 ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

אקטיביזם נשי הוא צירוף שנשמע לאוזניים רבות גם כסתירה. בתת-המודע החברתי ובחיי היומיום מתנסחים הבדלים מהותיים בין הכוח הזכרי לכוח הנקבי. האסוציאציות שבונות את "הכוח הנשי" מדמות אותו לרוב ליישות "פנימית", "קמאית" ו"רומנטית". הכוח הגברי, לעומת זאת, מתואר ככוח שיוצא החוצה אל העולם. זהו כוח מחולל, הבונה את העולם כרצונו ואף כופה עליו את רצונו כחלק מעוצמתו ה"לגיטימית".

 

את התבניות המיתולוגיות וההיסטוריות הללו שברה הביקורת הפמיניסטית. הפמיניזם בנה אופציה נגדית מרתקת למתח שבין "הגבר האקטיבי", המזריע את העולם ומשנה אותו בכוח הסימבולי של הפאלוס, לבין ה"אשה הפסיבית", שגופה ודמותה הם הנגטיב של הפאלוס/כוח.

 

הגיליון הנוכחי של נגה מסמן כמה צורות אפשריות של אקטיביזם נשי בישראל. האקטיביזם הפמיניסטי על צורותיו המגוונות מעורר שאלות עמוקות שנוגעות בלב הרעיון הפמיניסטי: האם יש קשר מהותני בין פעולה למיגדר? האם יש דפוסי פעולה ושדות של פעולה "נשיים" ו"גבריים"? האם השתתפות של אשה בשדה "גברי" היא התגנבות יחידים אמיצה ופורצת דרך עבור נשים נוספות, או שהיא מחייבת אימוץ של דפוסי פעולה גבריים הבוגדים ברעיון הפמיניסטי עצמו? ובהקשר האקטיביסטי הרחב: האם אקטיביזם פמיניסטי הוא בהכרח אימוץ של פרקטיקות "גבריות" ככתבן וכלשונן, מעין צורה אחרת, חדשה ומתוחכמת, לשעתוק הסדר הפטריאכלי? או אולי דווקא בממד הפעולה עצמו, כשהוא מבוצע בנוסח פמיניסטי, טמונה הצעה לסדר חברתי חדש?

 

היכן עובר קו הגבול? מתי ניכוס או הפקעה של פעולה מרוקנת אותה מהמאפיינים הדכאניים שלה והופכת אותה לפעולה חדשה, שיש בה מן העוצמה והיכולת לחולל שינויים, ומתי התקה של פעולה לתפריט הפמיניסטי חותרת תחת הרעיון הפמיניסטי עצמו ומביסה אותו?

 

התבוננות מדוקדקת בדפוסי הפעולה השונים תגלה בוודאי שהאקטיביזם הפמיניסטי מורכב מתמהיל כזה או אחר של פרקטיקות "מהפכניות", לצד ויחד עם פרקטיקות "משעתקות". הגיליון הנוכחי של נגה מנסה לשפוך אור על אקטיביזם פמיניסטי עכשווי בישראל, ולהתמודד עם הסוגיות הללו. התמונה האקטיביסטית שעולה ממנו מגלה מנעד רחב של דפוסי פעולה, הנוגעים בזירות שונות ומגוונות: בחברה ובכלכלה, בחינוך, באמנות ובביטחון. נראה שהאקטיביזם הפמיניסטי העכשווי הצליח לפרוץ כמה מרחבים גבריים אקסקלוסיביים, כמו המרחב הבטחוני והכלכלי, ולייצר כמה חלופות חשובות לפרקסיס הדומיננטי, כמו צעדת האמהות החד-הוריות. האם התמונה האקטיביסטית הזאת מייצרת ז'אנר חדש של פעילות פמיניסטית? האם היא מבטאת פמיניזם אחר, פמיניזם מסוג חדש? עדיין קשה לומר.

 

יחד עם זאת, ניתן לומר בביטחון שאי-האלימות היא אחת התימות העמוקות של הפעולה הפמיניסטית. אי-אלימות היא עדיין קו הגבול המבחין בין המהפכה הפמיניסטית לשדות מהפכניים רבים אחרים. ככזה, אולי נכונו לאקטיביזם הפמיניסטי המקומי עוד תפקידים רבים וחשובים בשדות הקרב השונים שמנהלת החברה הישראלית בתוכה ומחוצה לה.

_____________________________ 

כתב העת "נגה" חוזר, חובה לכל אישה!

 

פרטים לרכישת מנוי :

טלפון למנויים ורכישות: 5220074 03

מנוי ל-4 גיליונות - 140 ש"ח

מחיר לגיליון - 40 ש"ח

 

המקומות בהם ניתן להשיג את נגה:

מודן ספרים בכיכר- ה' באייר 14, ת"א

תולעת ספרים- כיכר רבין 5, ת"א

סלון מזל- סמטה אלמונית 3, ת"א

חנויות קום איל פו - דיזינגוף 215, ת"א, אחוזה 170, רעננה.

גלריה זומר- רוטשילד 64, ת"א

סיפור פשוט- שבזי 31, נווה צדק,ת"א

קפה נח- אחד העם 93, ת"א

מרכז 'אשה לאשה' - ארלוזרוב 118, חיפה

 
 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 

תגובה:

החשיבות של לגעת בכל ההשלכות  של האקטביזם שבפמניזם מופגנת בשאלות שמן הסתם מעלה נגה ולא מתקבעת על רעיון חסר יישום ולו בכדי להוכיח את ההיפך. 
ההתרשמות היא  מהמאמר הנ"ל בלבד.

י.

__________________________________________