נשות ערב – הרנסאנס

מאת – גל ברגר,   

באדיבות אתר "חדשות המחלקה הראשונה" -  www.nfc.co.il

 

הפולמוס על מילת נשים במצריים

קריאה לביטול הפליית נשים במדינות האיסלאם

נשים בקוראן

נשים באיסלאם

הקרב על הרעלה

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

בשנים האחרונות מתנתקות יותר ויותר נשים ערביות מהחוג המשפחתי המסורתי ויוצאות לעולם הגדול; הנשים הערביות עם רצונות, עם שאיפות ועם לא מעט מרפקים; פריצות דרך בתחומים רבים רואות אור כבר בימים אלה; המובילות במירוץ - הנשים הסעודיות

 

מעט מאוד ידוע היום על מעמדה של האשה בעולם הערבי והמוסלמי. במהלך השנים האחרונות מנשבת בקרב נשים ערביות רבות רוח מערבית אשר מנתקת אותן, במידת האפשר, מחוג המשפחה המצומצם והעבודות המסורתיות (בישול, חקלאות) ומשליכה אותן היישר אל שוק העבודה המודרני. התופעה בולטת במיוחד במדינות המפרץ ובקרב הנשים בסעודיה בפרט. נשות העולם הערבי - הרנסאנס.

"אתה יכול לעבוד על כל האנשים חלק מהזמן, אתה יכול לעבוד על חלק מהאנשים כל הזמן, אבל אינך יכול לעבוד על כל האנשים כל הזמן" - כך פותח הפובליציסט בארעה עלם א-דין את מאמרו "האשה הסעודית בראי ההתפתחות" המתפרסם בעיתון "אל-חיאת" הלונדוני (26.4.04), בהצביעו על מעמד האשה בעולם הערבי. "עבורנו, אנשי התקשורת, רב הנסתר על הגלוי", קובע א-דין שחזר מביקור בן שבועיים בריאד ובג'דה, שם נועד עם למעלה מ-150 נשים סעודיות מצליחות ממגזרים שונים.

האשה הערבית הצליחה בשנים האחרונות לחדור למעוזים שהיו שמורים עד לא מזמן למין הגברי בלבד. כמה פריצות דרך בתחום זה רואות אור בימים אלה ממש: טייסת סעודית בדרך, שרה בחריינית ראשונה וכן דיקנית של הפקולטה לענייני הלכה איסלמית באוניברסיטת קטר. בכוחות עצמה פוסעת עתה האשה הערבית קדימה, באיטיות ובהדרגה, אל עבר פסגת השיוויון. או לכל הפחות שחרור מכבלי העבר. תחום נוסף בו שולבה האשה הערבית "המשוחררת" הוא העשייה האיסלמית, לרבות בתפקידי לחימה במסגרת הג'יהאד על קידוש שם אללה.

האשה הסעודית: טייסת ללא רישיון נהיגה

דוח של האו"ם שנערך בשיתוף עם משרד האוצר והתכנון הסעודי, ואשר פורסם רק באחרונה קובע כי חל גידול משמעותי בשיעור הנשים הסעודיות המתקבלות לאוניברסיטאות ולמוסדות להשכלה גבוהה. נוכחות האישה הסעודית בולטת במיוחד במגזר הכלכלי - 600 נשות עסקים במזרח סעודיה בלבד ו-1,500 חברות ומוסדות רשומים בבעלות נשים סעודיות. אמנם, היא עדיין אינה מורשית לנהוג ברכב ממונע ועליה לחבוש את הרעלה המסורתית (החיג'אב) במקומות ציבוריים, אך בשונה מבעבר, היחס כלפיה השתפר בתחומים רבים ומותר לה למשל להשתתף בכנסים.

בתחילת השנה הופתעו הצופים הסעודים כשעל מרקע הטלוויזיה שלהם הופיעה כתבת סעודית, בת'ינה א-נסר, בערוץ הלווין הסעודי הרשמי "אל-אח'באריה". א-נסר היתה לאשה הראשונה שהופיעה בערוץ טלוויזיה סעודי רשמי - עטופה ברעלה כמובן. באחרונה, אף מונו שלוש נשים לתקידים בכירים באגודת זכויות האדם הסעודית, שהוקמה בתמיכת השלטונות.

קפטן הנאדי בתא הטייס

הנאדי הנדי, צעירה סעודית בת 25, מתכוונת להגשים חלום: להיות הטייסת הסעודית הראשונה [ראו תמונה]. בימים אלה היא נמצאת בשלבים מתקדמים של קורס הטיס היוקרתי במטרה לתפוס כסא של כבוד בשורת הטייסים בחברת התעופה הסעודית.

"שום דבר לא ימנע זאת ממני", היא אומרת בנחישות, "אני אופטימית". הנאדי אינה מתכוונת לוותר ובמסגרת שאיפותיה היא רואה עצמה מסיימת בהצטיינות את האקדמיה לטיס בירדן בשלב מאוחר יותר. היא מבינה לטענתה את ההיגיון שעומד מאחורי האיסור בנהיגה ברכב המוטל על נשות סעודיה, אך ככל שזה נוגע לה "מטוס זה דבר אחר". כשהיא עוטה לראשה רעלה מתחת לקסדת הטייס, מקווה הנאדי לצאת לדרך כבר בקרוב.

בחריין: שרה ראשונה

בבחריין עומדים להתבצע בתקופה הקרובה חילופים בממשלה. רוב ההערכות מצביעות כעת על נדי חפאז, כמי שתמונה לשרת הבריאות החדשה  אם תמונה, תהיה נדי לאישה הראשונה בבחריין המכהנת כשרה. היא תחליף בתפקידו את ח'ליל חסן, שר הבריאות המכהן.

על הובלת מעמד האשה בבחריין מנצחת אשתו של המלך, השייח'ה סביחה בנת איבראהים א'ל ח'ליפה, אשר משמשת כיושבת ראש המועצה העליונה לעניני האשה בבחריין.

קטר: האשה והאיסלם

לא מכבר מונתה אשה לתפקיד איסלמי בכיר בקטר. עאישה אל-מנאעי, בת 40 מונתה לדיקן המכללה לענייני הלכה איסלמית, משפטים ומחקרים איסלמיים באוניברסיטת קטר, בצעד חסר תקדים בעולם הערבי כולו.

עירק: שרת הגנה?

השמועות המתרוצצות בימים אלה בעירק מדברות על אפשרות שאשה תמונה לתפקיד שרת ההגנה לאחר יציאת הכוחות האמריקנים משטח המדינה. השמועות מדברות על חברת המועצה הזמנית השלטת, עמר ג'אבוכ.

לבנון: מתמודדת לנשיאות

לראשונה בהיסטוריה של לבנון, מתמודדת אשה על משרת נשיא המדינה. נא'ילה מוואד מתפרסמת בימים אלה בשל הביקורת החריפה אותה היא מותחת כנגד הנוכחות הסורית בלבנון .

ירדן: קבוצת כדורגל נשים ראשונה

בתחילת השנה קיבלה לידיה הנסיכה הירדנית הייא, בתו של חוסיין, את הניהול על קבוצת הכדורגל הערבית הראשונה המורכבת כולה מנשים. תופעה זו מצביעה אף היא על ניצני הפתיחות בעולם הערבי.

מצרים: החדירה למבצר

אחד המעוזים שהיו שמורים למין הגברי במצרים - המוזיאון לעתיקות בקהיר, הופקד באחרונה בידיה של אשה. ד"ר ופאא' א-סדיק הנה המנהלת הראשונה של המוזיאון מאז נוסד במאה שעברה. בשנים מסויימות כיהנו נשים בתפקיד זה, אולם לפרק זמן קצר במסגרת תקופת מעבר.

אלג'יריה: מתמודדת לנשיאות

בבחירות האחרונות לנשיאות באלג'יריה שבצפון אפריקה, התמודדה לראשונה אשה: לואיזה חאנון, מטעם מפלגת השמאל הקיצונית - "מפלגת הפועלים".

נתונים:

שם המדינה: ג'יבוטי;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות (כבוחרת וכמועמדת): 46', זכות הצבעה - 86';

שם המדינה: לבנון;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 52';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 91';

שם המדינה: סוריה;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 53';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 73';

שם המדינה: מצרים [*המדינה הערבית הראשונה עם אשה בפרלמנט];
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 56';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 57';

שם המדינה: תוניסיה;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 61';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 75;

שם המדינה: אלג'יריה;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 62';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 62';

שם המדינה: מרוקו;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 61';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 75';

שם המדינה: סודאן;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 64';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: לא ידוע [פאטימה אחמד איבראהים];

שם המדינה: לוב;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 67';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 90';

שם המדינה: ירדן;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 74';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 89' [תוגאן אל-פייסל, הושלכה מאוחר יותר לכלא לשש וחצי שנים בגין "הסבת נזק לשמה הטוב של המדינה"];

שם המדינה: עירק;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 80';
מועד כניסת אשה לפרלמנט בפועל: 80';

שם המדינה: נסיכות עומאן;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 94';

שם המדינה:קטר;
מועד היתר השתתפות נשים בבחירות: 98';

שם המדינה: כווית; עד עצם ימים אלו נשים אינן מורשות להציג מועמדות בבחירות או להצביע.
 

 

 

 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 

____________________________________________