הכל אודות הכלב

פרק ג': גזע אגרסיבי

הב"ל: נעמי שוורץ

עוד ב"הדרך למעלה":

"לגעת אישה"

בריאות נפשית ופיזית

סגנון ואיכות חיים

טיפים

 

קישרי דם בין חיות

האם יש לי תקווה לעתיד?

פצצות מתקתקות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

כלבים וזאבים החיים בטבע  פחות תוקפנים מכלבים "גזעיים" הגדלים בבתים . הם מסתובבים בלהקה כשבראשם זכר –ה"אלפא" הדומיננטי הדואג לאינטרסים של הלהקה כולה והוא קובע את כללי התנהגותם. בשנים האחרונות החלו מדענים לעסוק בחקר הגנום הכלבי, בעלות צנועה כמובן , כאשר רוב התקציב מגיע מקרנות פרטיות.  מטרת המחקר בתחילה הייתה למצוא דרכים למנוע תחלואה גנטית בקרב הגזעים, אך עד מהרה התגלה פנומן מוזר: המדענים הופתעו לגלות שהניוון הגורם לכלבים מגזעים שונים כמו הפודל הננסי, הקוקר ספניאל והסטר האירי, לעיוורון דומה ביותר לזה הגורם  לניוון הרשתית אצל בני  האדם . מסתבר שההליכה בתלם משותף במהלך 100,000השנים האחרונות בהם מלווה הכלב את האדם השאירה את רישומה. זו הייתה גם מסקנתה  של האגודה לחקר הסרטן, כאשר  זיהתה את הגן הגורם לסרטן השד הן אצל  הכלבים ובני האדם. במהלך המחקר הסתבר כי 90% עד 95% של הגנום הכלבי והאנושי זהים.

 

 ד"ר גוסטבו אגירה, פרופסור לוטרינריה מאוניברסיטת קורנל סבור שהמדענים לא הצליחו בעבר להשתחרר מסובייקטיביות  כאשר חקרו את הנושא. עובדה היא שיודעים אודות עכברים, כבשים וזבובים יותר מאשר על כלבים.

 

הנושא העיקרי המעורר את סקרנות המדענים הינה תוקפנות בקרב הכלבים. כיצד נשמרה תכונה זו במהלך האבולוציה למרות קרבתם אל בני האדם וכיצד מתיישב הדבר עם דרכם של כלבים "להתחנף" ולרצות את בעליהם?

 

לעיתים תכופות מידי אנו עדים להתנפלותם של כלבים על בני אדם ובעיקר על ילדים . בארה"ב לבדה מדווחים מידי שנה 800,000 מקרי פציעה רצינית הדורשת התערבות רפואית עקב  התנפלותם של כלבים תוקפנים. אגרסיה טבועה בכלב. זכרים צעירים בודקים את הסטטוס והשליטה שלהם בקרב כלבים ובני אדם כאחת. גם הגבלת החופש שלהם, אחזקתם בדירות קטנות והובלתם ברצועה גורמת להם לתסכול המתבטא בהשתוללות, נשיכות וגרימת נזקים. אין להתעלם גם מבעיות התנהגות של בעלי כלבים המשפיעה על התנהגות הכלב.

 

 אין זה מפליא אם כן לגלות כי בקרב כלבים וזאבים החיים בטבע, אחוזי התוקפנות פחותים מאלה של כלבים "גזעיים" הגדלים בבתים ,  בדרך כלל הם מסתובבים בעדר המונהג ע"י זכר – ה"אלפא" הדומיננטי הדואג לאינטרסים של הלהקה כולה וקובע את כללי התנהגותה.

 

עובדה זו הובילה את המדענים למסקנה כי בני האדם טיפחו במכוון את תכונת התוקפנות המוטבעת בכלבים על מנת לזכות בסטטוס או הגנה. זוהי מסקנה הגיונית כאשר בוחנים את הרועה הגרמני או הדוברמן, אולם מהי הסיבה לתוקפנותם של הקוקר ספניאל והדלמטי?

 

החוקרים הבינו כי עי הכלאתם של גזעים בגזעים על מנת ליצור גזע חדש הוטבעו בעיות גנטיות "כמוצר לוואי". פעמים רבות מונצחת התוקפנות בשל סיבה אקראית כמו במקרה של  כלבים בעלי ראש וזנב זקורים, המושכים את תשומת ליבם של השופטים בתערוכות וזוכים לפרסים. זקירות קומה הינה תכונה המאפיינת כלבים תוקפנים וכך מבלי משים זכו כלבים אלה לפופולריות  מבלי שנלקחה בחשבון תוקפנותם.

 

הכלבים הדלמטיים נבחרו לככב בסרט 101 כלבים בשל יופים וייחודם והפכו לאופנתיים ביותר. אלא שהבעלים המוקסמים התעוררו חיש קל למציאות בהם מצאו עצמם בעליהם של כלבים נשכניים בעלי מזג רע במיוחד, והמכלאות והאגודות של "צער בעלי חיים" התמלאו בהמוני כלבים נטושים.

 המשך יבוא: עוד כמה אמיתות...

 _______________________

 שילחי לנו תגובה                                                   מעניין? שילחי לחברה
 

 

 

__________________________________________________