מימוש עצמי - ייעוד וחזון

  

מאת: יעל שר


 

עוד:

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

מיפגש עם הילד בתוכנו

מסרים מהילדות הקמים להורגינו

לאן את חותרת

להתחבר למשאבים הפנימיים

ביקורת קטלנית

לחופש נולדה

מדריך מעשי למתגרשת

10 החוויות שכל אישה צריכה...

תרגול משפר את הזיכרון

שיטת המ.ת.ת - דרך חיים

אם תרזו, אין זו אגדה

דמיון מודרך לטיפול בבעיות גוף ונפש

דמיון מודרך לאהבה עצמית ולריפוי

קרוב לנפש

מודעות עצמית

לחלום ולהגשים - ללא פרפקציוניזם

דרך האמן

דאגה, חרדה ושאר מזיקין

תיבת הנגינה

תנועת הגוף האנושי

פחד מהצלחה

לתכנת את המוח

חסימות ריגשיות

בשנים האחרונות נראה כי ישנו איזה משהו באוויר ויותר ויותר אנו שומעים את המשפט "אני רוצה לממש את עצמי". בל לנו לטעות: מימוש עצמי תמיד היה חלק מהחיים על כדור הארץ רק ישנו שינוי קטן אחד בכל תקופה. "מימוש עצמי" היה באופן שונה ואנשים לא הזכירו מושג זה בקול רם, הם הובלו בנתיב החיים וחיו באופן פשוט  בקרבת "אמא אדמה" החיבור לטבע אפשר להם להיות קרובים למי שהם. לכולם היה ברור מה כל אחד צריך לעשות, בודדים היו האנשים שלקחו החלטה על חייהם והלכו לפי צו ליבם. כיום אנו חיים בעולם של מודעות אישית גבוהה, טכנולוגיות מתקדמות. בכל יום ישנם פיתוחים חדשים כשעדיין לא הספקנו להשתמש וללמוד את הקודמים.

 

מרביתנו חולמים לפתח מוצר חדשני שיאפשר לנו לחיות יותר טוב מבחינה כלכלית (לפעמים אנו מוצאים עצמנו בלופ הזה של חיפוש אחר ה"מכה" ואומרים לעצמנו שאח"כ נוכל לממש את עצמנו בזאת שיהיה לנו הרבה כסף כדי לעשות מה שאנחנו באמת רוצים). אבל האם דבר זה יעשה אותנו מאושרים? האם זהו היעוד שלנו בעולם הזה? או אולי אנו מרמים את עצמנו?

אם נסתכל אחורה בהיסטוריה נמצא כי ישנם אנשים שמימשו את ייעודם/החלום כמו: משה רבנו, ישו, פסטר, מארי קירי, מרתין לותר קינג, בטהובן, הדלאי למה, ג'ק ניקולסון, ברברה סטרייסנד ורבים אחרים.

אם כך מהו "מימוש עצמי" או למה באנו לעולם? האם שאלתם את עצמכם פעם?

 

מימוש  -  פירושו הגשמה/חלום/צרכים של "מי שאני" –  או במילים אחרות מהו הכישרון בו ניחנתי ואיך אני יכול לאפשר לעולם בו אני חי ליהנות ממנו.

בדרך כלל, בגיל צעיר אנו נמשכים באופן אינטואיטיבי לחלום שלנו. הסיבה לכך היא שבגיל צעיר עדיין לא נצרבו במוחנו הרבה אמונות מגבילות ועדיין לא בנינו לעצמנו דפוסים המגבילים אותנו, אנחנו פחות פוחדים ולכן אנו פועלים יותר מהאינטואיציה שלנו שהיא מאוד מפותחת בגיל צעיר ומקלה עלינו לזהות את החלום שמתנגן בלב שלנו.

 

חשבו מה חלמתם להיות כשהייתם ילדים כששאלו אתכם מה תרצו להיות כשתגדלו? האם עשיתם זאת או אולי בחרתם במשהו אחר?

כולנו מגיעים לעולם עם רמת יכולות/כישרונות שונים עומדות בפנינו אפשרויות רבות ועלינו לבחור את דרכנו. אבל האם אני יודע מהו הכישרון בו ניחנתי? האם אני יכול לזהות אותו?  האם זה מה שאני אמור לתרום לעולם?  ומהי המהות שלי?

 

החיים הם כמו שביל בו אנו פוסעים, בשביל הזה יש הרים, גבעות, עצים, נהרות, גשרים, חיות בר, מלאכים, אנשים ועוד. כל הדברים האלה הם אתגרים או מכשולים ומהמורות. מגיל קטן אנו פוסעים בשביל ובכל פעם אנו נתקלים באתגר/מכשול אחר ב: הר, נהר, נמר, מלאך או בן אדם כל מפגש כזה נטמע ונצרב בתוך גופנו כחוויה טובה או רעה ומתוכו אנו בונים לנו מערכת אמונות ודפוסים המובילים אותנו בחיינו.

 

חלק מאמונות ודפוסים אלו יוצרים מגבלות פחדים ומחסומים שאינם מאפשרים לנו לממש את עצמנו לזהות את המהות שלנו להבין למה הגענו לעולם ומה הכישרון אותו אני יכול להעניק לעולם. כשאנו נצמדים לאמונות ולדפוסים אלו  אנו בוחרים לעבור בשביל אחר ממה שהיינו אמורים להיות ופונים לדרך אחרת.
 

זה יכול לבוא לידי ביטוי בבחירה של: לימודים שאינם מתאימים לנו - אולם החבר לומד זאת, אמא או אבא רוצה. מקום מגורים יוקרתי למרות שאין לי אפשרות כלכלית - כי ככה החברה מסביבי לוחצת ודוחפת. מקום עבודה בחברות עתירות ידע - כי המשכורת והתנאים טובים אבל מצד שני אין לי חיים. 
 

עמוק עמוק בפנים חלקנו יודעים כי לא לזאת שאפנו וכי הכמיהה הייתה למשהו אחר בכלל.

במצב זה אנו יכולים למצוא עצמנו מתוסכלים, אומללים, ונגררים מכוח האינרציה של החיים והחברה במקום בו אין הנאה, אין שמחה ואין התלהבות.

 

הפסיכולוג אברהם מאסלו טוען שמרביתינו אינם מגיעים למימוש עצמי. כדי להגיע למימוש עצמי עלינו לממש קודם את פירמידת הצרכים שלנו.

נשימה, מזון, שינה
ביטחון כלכלי, רגשי ופיזיולוגי,
ביטחון חברתי, אהבה
הערכה חברתית
הצורך להשתמש בכישורים היחודיים
ה
פוטנציאל האישי.

הצרכים נבנים לפי סדר החשיבות שלהם ואינם יכולים לבוא אחד לפני השני כל עוד האדם לא סיפק את הצרכים הקודמים הוא אינו מסוגל לעבור לצורך הבא. מכאן שהפירמידה הולכת ונהיית צרה ובסופו של דבר - שלמימוש עצמי שהוא הצורך הגבוה ביותר לא מגיעים אנשים רבים.

 

במצב זה בו יצאנו משביל החיים בו היינו צריכים להיות כתוצאה מטראומות, אמונות, דפוסים, מכשולים שפגשנו בדרך. נמצא עצמנו מתוסכלים, אומללים, תקועים, לא מרוצים מחיינו. יתכן ואז אולי נתחיל לשאול את השאלות למה אנו מתוסכלים? לא מאושרים? האם זו הייתה צריכה להיות דרכנו? ומה יעשה אותנו מאושרים? או נמשיך הלאה איך שהחיים ימשכו אותנו אבל לא נהייה מאושרים ולא נגיע למימוש עצמי ובנוסף נפגע באופן פיזי רגשי בגופנו כי כשאנו לא מרוצים. הנפש נפגעת ובסופו של דבר הפגיעה מגיעה לגוף הפיזי כמו שרירים תפוסים ומחלות שונות.

 

ברוב המקרים כשנתחיל לשאול שאלות גם נקבל תשובות אבל אם לא נצליח לקחת את ההזדמנויות שנקרות בפנינו ונמשיך לשאול היקום ימצא את הדרך לעזור לנו לקבל את התשובות או אפילו לגרום לאירוע שישנה את חיינו לחלוטין כמו: מחלה קשה, תאונת דרכים, פיטורין וכדומה. ומתוך זה נוכל להתחיל מחדש ולחזור לשביל שבו היינו אמורים להיות.

 

מימוש עצמי מתחיל בכך שאני חיה לפי הערכים החשובים לי בדברים הקטנים ביותר בחיים ונבנית על כך. בהמשך ניתן להמשיך ולבנות את יתר הדברים הגדולים מתוך החלום האישי.

שבו עם עצמכם ובדקו היכן אתם נמצאים היום? האם אתם מאושרים? מלאי התלהבות?

האם אתם חיים לפי הערכים שלכם? האם יש משהו שחלמתם לעשות ולא העזתם?

לכל אחד מאיתנו הזכות להיות במקום בו רוצה להיות.

 

 

על הכותבת

מאמנת/מטפלת בקינסיולוגית התפתחותית, IPEC, דמיון מודרך, פרחי באך, קלפי מודעות, ומאמנת לפריצת דרך, בעלת הסמכה ממדיסין/מדיקולג' ווינגייט-MEDIWIN, אמנית-פסלת בחומר מציגה בתערוכות.

מרצה ומנחה סדנאות למבוגרים בנושאים: קידום ושיפור הזיכרון, שיווי המשקל, מודעות  וניהול ומימוש עצמי.

מאמנת/מדריכה מבוגרים וילדים עם הפרעות קשב וריכוז, קשיי למידה והתפתחות באמצעות תנועה, צליל וצבע.

 

 

מעניין? שילחי לחברה                                      הגיבי על הכתבה 

 

המאמר של יעל שר הוא פשוט מעולה.

תודה רבה.

מאשה

 

___________________________________________