טיפול בהתמכרות לקניות

באדיבות ר.כ.

 

עוד:

10 עצות למחפשי הייעוד

מיתוסים על הייעוד

לכתוב מחדש...

תודעת השפע

עולם המנדלות

מרכז חזק

למצוא את הייעוד

הסוד מאחורי כוחן של מילים

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

שלך

התמכרות לקניות מתקבלת פעמים רבות בחיוך, כמשהו שלא מזיק הרבה מעבר למינוס בחשבון הבנק. אלא שהתופעה, המכונה שופהוליזם, מוכרת כבר כהתמכרות לכל דבר, שיש לה נזקים רבים והיא דורשת תשומת לב טיפולית.

 

איך לזהות שמדובר בהתמכרות

מכיוון שקניות הן חלק מחיינו הנורמטיביים, לוקח לפעמים המון זמן עד שהסיבה מזהה שיש בעיה. בדרך כלל זה יקרה כשהמצב הכספי יהיה קשה. אבל אפשר לזהות גם קודם לפי הסימנים הבאים:

·         אתם קונים בכל יום דברים שאין בהם צורך.

·         אתם ממהרים להוריד את התוויות או להוציא את המוצרים מהקופסאות, כדי שאף אחד לא יראה כמה קניתם.

·         אתם קונים ללא התחשבות במחיר.

·         אתם חשים רגשות אשם לאחר הקניה.

 

דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון, שיעמום ובדידות, יכולים כולם להוביל למלכודת הקניות. טיפול נכון יתמקד בניהולן, כך שלא יתבטאו בקניות מופרזות. יש כמה שיטות טיפול: טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי, טיפול זוגי וגם טיפול בקבוצות. כל השיטות מתייחסות לתופעה כהתמכרות ככל התמכרות אחרת. חלקן יכולות לסייע גם להפסקת עישון, או כל הרגל אחר שמעוניינים להפסיק.

 

טיפול פסיכיאטרי

הטיפול כולל שימוש בתרופות אנטי דכאוניות ובמייצבי מצב רוח. הטיפול נעשה על ידי פסיכיאטר שיבדוק האם שינוי מצב הרוח יכול לסייע בגמילה מההתמכרות והאם המטופל מתאים לכך. שימוש בתרופות נעשה בטיפול בכל סוגי ההתמכרות והוכח כיעיל במקרים מסוימים.

 

טיפול פרטני

הטיפול הפסיכולוגי בהתמכרות לקניות נע בין טיפול מסורתי, המתמקד בהיסטוריה שהובילה להתמכרות, לבין טיפול שמתמקד בשינוי ההרגלים כפי שהם עכשיו, תוך התייחסות מועטה לבסיס ההתנהגות. רוב השופהוליקים נזקקים לכלים נוספים על מנת לשנות את התנהגותם, כמו ניהול יומן של קניות ובזבוזים, או ייעוץ פיננסי לגבי חובות שנוצרו. פעמים רבות יש הרבה מה לעשות לפני שמכריזים על פשיטת רגל, ואלה צעדים חשובים שהם חלק מהטיפול הכולל בתופעה.

 

טיפול קבוצתי

כבר בשנות השמונים של המאה העשרים החלו לטפל בהתמכרות לקניות במסגרת של קבוצות תמיכה. קיימים כמה מודלים של קבוצות כדי להתמודד עם שופהוליזם. המשתתפים מקבלים בהן כלים לשימוש בטכניקות יעילות להתמודדות עם השינוי וחזקים זה את זה בהצלחתם.      

 

טיפול זוגי

יש שתי סיבות מדוע כדאי לקיים טיפול זוגי בבעיית ההתמכרות לקניות. הראשונה היא שבני הזוג החיים במשותף הם יחידה כלכלית אחת, ולכן גם אם רק אחד מהם סובל מההתמכרות, שניהם ישלמו על כך – תרתי משמע. הסיבה השנייה היא שבן הזוג הוא מקור התמיכה ושיתופו בכל רזי התהליך יכול לתרום מאוד להצלחתו. פעמים רבות ההתמכרות מתחילה דווקא על רקע קושי במערכת היחסים ותסכול ממנה, וגם במקרה הזה, טיפול זוגי יכול להועיל.

 

ייעוץ ממוקד לשופהוליק

מטרת הייעוץ היא לזהות את הבעיה הספציפית שגורמת להתמכרות הזו ולבנות תכנית פעולה להפסקתה. מטרת הטיפול היא לשנות את הפעולה השלילית של קניות אובססיביות, ולעמוד על הרגשות שעומדים מאחוריה. הרעיון הוא שהתובנה לגבי הסיבות להתמכרות לא תשנה דבר, וצריך לעשות מעשים. השלב הראשון הוא זיהוי כל השלבים במעגל ההתמכרות – הטריגרים לפעולה והרגשות המעורבים בה. אחת מנקודות הציון של טיפול מסוג זה היא בנייה של תכנית הוצאות ושימוש בה, תוך ליווי ותמיכה של היועץ. מי שהצליח בכך, יצליח להתגבר על ההתמכרות ולחזור לחיים של קניות רגילות.

 

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

   

_______________________________________