10 מיתוסים על הייעוד

מאת: אלה בנק ישראל

dan ionut popescu

 

עוד:

לכתוב מחדש...

תודעת השפע

עולם המנדלות

מרכז חזק

למצוא את הייעוד

הסוד מאחורי כוחן של מילים

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

שלך

לאוהד (שם בדוי) היו הרבה מיתוסים על אנשים שמגשימים את הייעוד שלהם, הוא פגש כמה כאלה בדרכו. הם נראו לו אנשים מאוד חזקים, כריזמתיים, סוחפים, מוכשרים מאוד. הוא ראה אותן כדמויות "חצי אלוהיות", "כל יכולות". הוא התבונן בהם בהערצה, השווה את עצמו אליהם ואמר לעצמו: "אם אלה התכונות הנדרשות על מנת להגשים את הייעוד, ואני לא כזה, אין לי סיכוי להגשים את הייעוד שלי". אמונות אלה עמדו כחיץ בינו ובין הייעוד הייחודי שלו. עשינו עבודה רבה על פירוק המיתוסים שהיו לו. התהליך ארך מספר שבועות, אך לאחר שאוהד הסכים להרפות מאמונותיו השגויות, "לידת הייעוד" שלו הגיעה ,ובעקבותיה פריצת דרך גדולה. היום הוא קוצר את פירות ההצלחה שלו.

 

לכל אחד מאתנו יש את המיתוסים שלו על "מהו ייעוד" ו"מה נדרש כדי להגשים את הייעוד", מיתוסים אלה משקפים אמונות לא מודעות שלנו, ועומדים כמכשול ביננו ובין הייעוד.

 

בתהליך הליווי למציאת הייעוד אנו מסירים אותם מדרכנו ע"י העלאה למודעות ואימוץ תפיסות בונות יותר.

 

לפניכם עשרה מיתוסים רווחים על הייעוד וקצת סדר בבלגן...

 

1. ייעוד הוא רק לאנשים שהם יחידי סגולה. טעות.

תפיסה זו מייחסת את הייעוד לאלו הנמצאים בתפקידים בולטים ומשפיעים על החברה: מנהיגים גדולים למיניהם ,ממציאנים גדולים, אנשי רוח, דת, מפורסמים, מהפכניים. תפיסה זו מנוגדת לתפיסת הייעוד, הטוענת כי לכל אחד יש מטרת על עיקרית שעימה הגיע לחייו, כלומר לכל אדם יש ייעוד . עם זאת, חשוב לציין כי לא כל אחד בא במטרה להיות מנהיג גדול או להשפיע בצורה רחבה.

 

2. כדי להגשים את הייעוד אתה צריך שיהיה לך משהו באמת מיוחד. טעות.

תפיסה זו אומרת שאתה צריך להיות מיוחד, יוצא דופן, נבדל מאחרים, ואם אתה לא כזה, אין מקום לייעוד שלך. היא דומה במהותה למיתוס הקודם המייחס את הגשמת הייעוד לבולטות מיוחדת. תפיסת הייעוד אינה מדברת על להיות מיוחד, אלא להביא את הייחודיות שלך. היות שלכל אדם יש יעוד, לכל אדם יש את התרומה הייחודית שלו, וזאת הופכת להיות ה"מיוחדות שלו" האישית.

3. כל אחד חייב להגשים את הייעוד שלו. טעות.

אף אחד לא עומד עם אקדח צמוד לראשנו ומאיץ בנו להגשים את הייעוד שלנו, אנחנו יכולים להמשיך את חיינו ולחיות חיים שלמים בלי שידענו מהו הייעוד שלנו ובלי שהגשמנו אותו. אולם אצל רבים מאתנו יש דחף פנימי המניע אותנו לגלות אותו. ה"משהו" הזה הוא הרצון לדעת מי אנחנו באמת, מי אנחנו מתחת לקליפות האגו שלנו, ומי אנחנו מעבר לחיי היום יום. יש לנו צורך להבין מי אנחנו ברמה העמוקה ומהי משמעות חיינו, ולבטא זאת בעשייה . תהליכים אלה מביאים עימם תחושת סיפוק פנימי, שקט, שלווה, תחושת האושר שלנו גוברת וכך גם איכות חיינו- באופן טבעי לכולנו יש שאיפה לכך.

 

4.אם לא הגשמתי את הייעוד עד כה, בוודאי שכבר לא אגשים אותו. טעות.

תפיסה זו אומרת שיש גיל או תקציב מוגבל להגשמת הייעוד. תפיסה זו שגויה משום שהיא מקשרת את הגשמת הייעוד למסלול קריירה חדש. היות שהייעוד הוא הרבה יותר רחב מקריירה, והקריירה היא רק כלי שדרכו ניתן לבטא את הייעוד ( קראו מאמר "האם אתה רוצה להגשים את הייעוד או לעשות קריירה" ) יש הרבה אפשרויות שנפתחות לנו כדי לבטא את ייעודנו. יתרה מזאת, יש כאלו הפוצחים בקריירה בגילאים מאוחרים, רק
אחרי גילוי הייעוד. לשמחתי, יצא לי לעבוד עם אנשים שהתחילו קריירה בגיל 50 פלוס לאחר שגילו את הייעוד שלהם, ואנשים בני 70 ומעלה שמצאו דרכים יצירתיות לבטא את הייעוד שלהם. כשזה מגיע לייעוד, ככל שגילנו מתקדם הבשלות שלנו וניסיון החיים שלנו משחק לטובתנו. הכמיהה למצוא את הייעוד מתעוררת לרוב אחרי גיל 30 ומתעצמת ככל שהגיל מתקדם וביחס ישיר לרמת התסכול שלנו.

 

5.יש דרך אחת להגשים את הייעוד. טעות.

מאחורי מיתוס זה קיימת תפיסה, כי מציאת הייעוד משמעותה מציאת ה"דרך" להגשמת הייעוד, רבים טועים בתפיסה זו, ויש לעשות כאן קצת סדר: מציאת הייעוד היא מציאת מטרת העל שלשמה הגענו לעולם, הטומנת בחובה את התרומה הייחודית שלנו, היא מהווה הבנה תשתית של הבנת העצמי האמיתי והייחודי שלנו. כאשר מטרת העל מובנת לנו, יש בנו ידיעה פנימית לגבי המסלולים המקצועיים –עסקיים שיהיו נכונים לנו כדי לממש אותה.

 

6. רק בדרכים נסתרות ניתן להגיע אל ייעוד. טעות.

הייעוד היה ועדיין נתפס כדבר נסתר, אשר מעטים יודעים עליו, ומעטים הם אנשי המקצוע היכולים להצביע במדויק על ייעודו של האדם. הרבה מהידע על הייעוד מגיע מתפיסות רוחניות שונות.

היות שהעיסוק בייעוד התפשט גם לעולמות תוכן אחרים, ניתן למצוא כיום גישות רבות המציעות כלים לחשיפת הייעוד. הייעוד, נותר עדיין נסתר, אך השיטות לחשיפתו נעשו נפוצות ונגישות יותר.

חשוב לומר כי יש גם אנשים המגלים את הייעוד שלהם בדרך ספונטנית וטבעית. לצערי, רובנו זקוקים לידע, כלים ועזרה של איש מקצוע המיומן בכך.

 

7. יש דרכים רבות לדעת ולהגיע לייעודו של האדם, ואין דרך אחת נכונה. נכון.

כפי שכתבתי קיימות דרכים רבות ואין אחת נכונה יותר מהשנייה, אולם יש כמה עקרונות חשובים שכדאי שיהיו בתהליך מציאת הייעוד: הבנה מעמיקה של מושג הייעוד והשלבים להגשמתו, כלים להגשמתו, שותפות מלאה בתהליך המציאה והקשבה לאמת הפנימית שלכם.

 

8. על מנת למצוא את הייעוד צריך לקחת פסק זמן ולהתנתק מהחיים. טעות.

התפיסה העומדת בבסיס מיתוס זה אומרת שייעוד הוא משהו נסתר שעלינו לצאת ולחפש אותו מחוץ לחיים. זה אפשרי, ויש כאלה הבוחרים זאת, אך זה לא הכרחי. ניתן לעשות מסע למציאת הייעוד גם במקביל לחיים הרגילים שלנו. חשוב להבין שנסיבות החיים שלנו, יכולות לספק לנו רמזים חשובים לייעוד שלנו. העצירה וההתנתקות הנדרשת מאתנו היא מההסתכלות הרגילה שלנו על החיים.

 

9.הגשמת הייעוד תפגע בקרובים לי. טעות.

מאחורי מיתוס זה שוב עומדת התפיסה כי הייעוד הוא נפרד או מנוגד לחיים, וכי עלינו להקריב למענו את הדברים החשובים לנו. האמת היא הפוכה, אנשים המגשימים את הייעוד שלהם הופכים להיות אנשים מאושרים יותר, קורנים יותר, פרודוקטיביים יותר, הם מקרינים יותר שקט ושלווה על סביבתם, ומעניקים לה יותר. הראשונים להרוויח מכל אלו הם הקרובים לנו.

 

10. אני לא יכול להגשים את הייעוד כי אני חייב להרוויח כסף למחייתי. טעות.

תפיסה זו עושה הפרדה בין הייעוד ובין פרנסה\ השתכרות. הייעוד נתפס כתחביב, כ"משהו שעושים בשעות הפנאי", והעבודה נתפסת כמקור פרנסה. הייעוד נתפס כפריבילגיה שנועדה רק לאנשים עשירים או מבוססים כלכלית.

יש לא מעט אנשים שמקור פרנסתם הוא הייעוד שלהם, והם הגיעו לכך על אף אילוצי החיים. נהפוך הוא, אילוצי החיים וצרכי הפרנסה דחפו אותם ועזרו להם לגלות שיש ביכולתם להתפרנס מהייעוד שלהם, ולקצור את הפירות.

קיימים כמובן מיתוסים שלא נגעתי בהם כאן,
אך הם בהחלט שווים התייחסות. אני מזמינה אתכם לחקור אותם בעצמכם.

.....

אם עלתה סקרנותכם לגבי המיתוסים האישיים שיש לכם על הייעוד, ואתם רוצים לעשות זאת באופן עצמאי, אתם מוזמנים לפנות אלינו דרך טופס צור קשר ולקבל חינם למייל, מדריך קצר עם הנחיות לעבודה עצמית על מיתוסים בהגשמת הייעוד.

 

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

   

_______________________________________