מתודעת מחסור לתודעת השפע

באדיבות ר.כ

עוד:

עולם המנדלות

מרכז חזק

למצוא את הייעוד

הסוד מאחורי כוחן של מילים

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

האם את מרגישה שאין לך מספיק כסף, או שאינך מקבלת מספיק אהבה? האם את חושבת שאין בעולם מספיק אוכל, מים ושטח אדמה, על מנת לספק את הצרכים של האנושות כולה? רבים מאתנו מורגלים לחשוב בצורה כזו. למעשה, המחסור אינו עובדה אובייקטיבית במציאות, אלא נמצא בתודעה שלנו. באמצעות שינוי המחשבות והרגשות שלנו, נוכל לעבור מתודעת מחסור לתודעת שפע.

 

מים, מזון, אנרגיה, אדמה...

רוב המאבקים והמלחמות בעולם קשורים לפחד ש"אין לנו מספיק"- אדמה, מים ומשאבים אחרים. דמיינו כיצד יכלה להיראות ההיסטוריה האנושית, אילו לא היינו מנהלים את חיינו מתוך פחד זה, אלא מתוך אמון בשפע הקיים ביקום, מתוך אמונה ש"יש מספיק לכולם" ושהצרכים שלנו יתמלאו.

זה נכון שכיום ישנם בעולם אנשים שמתים מרעב או בשל חוסר נגישות למים נקיים. אך האם באמת אין מספיק מזון או מים בעולם?

 

על מנת להסביר את השינוי בחשיבה, שמוביל לשינוי במציאות, אני רוצה לתת דוגמה מעשית: בשנים האחרונות חייתי באופן חלקי בקהילה אקולוגית בדרום פורטוגל. האזור נחשב ליבש, ואף נמצא בסכנת מדבור. לקהילה הגיע מורה לפרמקלצ'ר, אשר אמר "אל תחשבו שאתם חיים באזור עם מחסור במים; למעשה, יש כאן שפע של מי גשם בחורף, ומה שדרוש זה למצוא דרך לשמור את המים האלו למשך כל השנה". מאז, חברי הקהילה התחילו לבנות אגמים אשר אוגרים את מי הגשמים היורדים בחורף. בצמוד לאגמים יצרו טרסות, לגידול ירקות ופירות אורגניים במהלך כל עונות השנה. 

 

בדומה לכך אפשר להסתכל גם על משבר האנרגיה בעולם: הנפט הוא משאב הנמצא בכמות מוגבלת, ומאגרי הנפט הולכים ואוזלים. לעומת זאת, בורכנו באנרגיית שמש שהיא אינסופית. כיום, יש לנו את הטכנולוגיה המאפשרת לנו להשתמש באנרגיית השמש להפקת חשמל- כל מה שדרוש לנו זאת ההחלטה.

‫ומה לגבי מזון? הנה נתון מפתיע: בשנת 2004 השמידה מדינת ישראל כ- 32,000 טון עודפי ייצור חקלאי הכוללים פירות ירקות וביצים. בעודה עושה זאת, חיים בה כמיליון וחצי נפשות עניות, ביניהן כ-700,000 ילדים רעבים. השמדת עודפי ייצור חקלאי נעשית על מנת לשמור על מחיר המוצרים בשוק.

 

שפע כלכלי

תודעת העוני אינה בהכרח קשורה ישירות לכמות הכסף או המשאבים המצויים ברשותנו, אלא למערכת היחסים שלנו עם כסף ורכוש חומרי. תודעת זו מתבססת על מערכת אמונות, עמדות, ערכים ורגשות המתייחסים אל מחסור חומרי או הפחד ממנו. לחיות בתודעת עוני פירושו להאמין בסופיות ובמוגבלות ולכן  להיות בפחד מתמיד מהעתיד לבוא.

כסף, כמו כל אנרגיה אחרת ביקום, ניתן למשוך אלינו או להרחיק מאתנו, בהתאם לאמונות ולהתכוונות שלנו. אחת האמונות הנפוצות לגבי כסף היא, שאם נשתמש בו, יהיה לנו פחות. לפי גישה אחרת, דווקא לתת בנדיבות לאחרים ממה שיש לנו היא דרך טובה למשוך שפע לעברנו. 

 

שפע אהבה

המעבר לתודעת שפע יכול להתרחש גם בתחום חיי הרגש שלנו. יחסים מונוגמיים מבוססים על תודעת מחסור: אנחנו מניחים שכמות האהבה שאדם מסוגל להרגיש היא מוגבלת, ובמידה ובן זוג שלי אוהב גם אישה אחרת, תישאר פחות אהבה עבורי. כך אנחנו חיים בפחד מתמיד מלאבד את האנשים היקרים לנו. למעשה, בדומה לאנרגיית השמש, גם האהבה היא אנרגיה אינסופית. לפעמים, אהבה לאדם מסוים יכולה לפתוח לנו את הלב, להרחיב ולהעמיק את אהבתנו לאנשים אחרים.

 

אחת האהבות הכי חזקות היא בין הורה לילד. כשתינוק נולד, אנחנו רוצים עבורו את הטוב ביותר: אנחנו דואגים לאסוף דם טבורי למען עתידו, ומעצבים לו חדר ילדים מלא כל טוב. לא פעם, הוא הופך למרכז העולם שלנו. כאשר נולד הילד השני, השלישי או הרביעי- אנחנו מגלים שיש בלב שלנו מקום לאהוב את כולם. אם אתם מאמינים ש"תמיד יש מספיק לכולם", המסר הזה יעבור גם לילדים שלכם. ילדים שגדלים בתודעת שפע ילמדו יותר לשתף פעולה ביניהם, פחות יריבו ויאבקו אחד בשני.

אנחנו גם יכולים ללמוד מהילדים שלנו: כשילד מגיע לעולם, הוא נולד עם אמון בסיסי שהיקום ימלא את צרכיו; הוא חיי בהווה ואינו עסוק בדאגות ופחדים מהעתיד.

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

   

_______________________________________