הכל אודות התמקדות Focusing))

מאת: רוסנה ברגוף

 

עוד:

מרכז חזק

למצוא את הייעוד

הסוד מאחורי כוחן של מילים

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

האם אתם מרגישים שהייתם רוצים לשנות משהו בחיים שלכם, אך אינכם יודעים מה לעשות? האם קשה לכם לזהות מהי הדרך הנכונה בקריירה שלכם או במערכות היחסים בחייכם? לא פעם אנחנו עומדים בצומת דרכים: האם הגיע הזמן לבקש קידום בעבודה, או להגיש בקשה למלגות ולהירשם לתואר שני? האם להזמין את בת הזוג לנופש בבתי מלון אילת,  או ללכת לטיפול זוגי? טכניקת ההתמקדות יכולה לעזור לכם לחוש בהירות לגבי חייכם, לדעת שתמיד תוכלו לסמוך על עצמכם, ולהתחבר לידיעה הפנימית מהו הדבר הנכון ביותר עבורכם.

 

מהי התמקדות ?

התמקדות היא טכניקה שפותחה על ידי הפילוסוף והפסיכולוג יוג´ין ג´נדלין, והיא מלמדת כיצד להקשיב לתחושות שאנו חווים בגוף הפיזי, ולמה שהן רוצות לספר לנו על עצמנו. זוהי טכניקה מעשית לחיי היומיום שנועדה ללמד אותנו מהי האמת הפנימית שלנו בכל מצב נתון. מתמקד מיומן מצליח גם במצבים קשים לברר עם עצמו מהו הצעד הנכון לקראת פתרון.

לרוב, העיניים שלנו מופנות החוצה, כלפי המציאות מסביבנו, ואנחנו עסוקים בעיקר במילים ובמחשבות. בהתמקדות, מוקד תשומת הלב שלנו משתנה, והוא עובר להיות פנימה, בתחושות הגוף. כשאנו מקשיבים לגוף בדרך מיוחדת זו אנו משאירים מאחורינו את המוכר, הברור והידוע ומאפשרים לידיעה חדשה, בלתי אמצעית להגיע אלינו. ידיעה זו מרפאת מצבים שהיו "תקועים" עד כה, ומשחררת בעדינות תהליכים שנדמו כחסרי מוצא.

 

תרגיל קצר בהתמקדות

על מנת להביט פנימה, נהיה בשקט עם עצמנו, אפשר לעצום עיניים או להביט על נקודה קבועה בתוך החדר. נבדוק האם יש משהו בתוכנו שדורש את תשומת הלב שלנו כעת. אלו תחושות אני יכול לזהות בגופי כרגע? האם אני חשה "פרפרים בבטן", מחנק בגרון, התרגשות, מועקה, לחץ, או משהו אחר. האם משהו בתחושה השתנה, רק מהיותנו בנוכחות עם זה? נסו להתעניין בתחושות מבלי לבקר או לשפוט אותן. במקום לנסות להזיז את התחושות הצידה, עלינו לשאול את עצמינו : מה הן מסמנות?

 

קורסים וסדנאות

המרכז הישראלי להתמקדות מציע קורסים, סדנאות ומפגשים פרטניים. תוכלו לבחור בין קורס פוקוסינג בסיסי, לקורס הסמכת מאמנים או קורס המיועד למטפלים.
כמו כן, המרכז מציע מגוון סדנאות: התמקדות והתמודדות עם לחץ, התמקדות וחלומות, התמקדות וקבלת החלטות, התמקדות והמבקר הפנימי, התמקדות והתמודדות עם קונפליקטים, הדרכה להורים להעצמת הסמכות ההורית, התמקדות למאמנים (
coaches), התמקדות זוגיות ואינטימיות, ועוד. בנוסף, המרכז מציע טיפול פרטני, זוגי או משפחתי,  הדרכות להורים, לילדים ולמתבגרים.

 

בי”ס להתמקדות, מטעם המרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש ברמת השרון, מציע מסלול מיוחד המיועד להכשרת מורי התמקדות, וכן קורס פסיכותרפיה בגישת ההתמקדות,קורס המשלב מגע בתהליך ההתמקדות, ועוד.

המרכז בטבעון מציע תכנית הכשרה המיועדת לרופאים, פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים, מטפלים בהבעה, יועצים חינוכיים, מרפאים בעיסוק, עובדי סיעוד ואנשי טיפול וסיוע, המעוניינים להרחיב את דרכי ההתערבות שלהם.

 

סיכום

באמצעות הקשבה לגוף, אני יכול להבין טוב יותר את הנפש שלי. דרך שיטה זו, אני למעשה יוצר מערכת יחסים עם עצמי. המודעות הגופנית יכולה לסייע לנו להשיג מטרות שונות בחיינו.

השיטה יכולה לעזור לנו להתמודד על מצבי לחץ ומשבר, לעשות עבודה עם כעס, כאב ועוד. כיום משלבים התמקדות בטיפול, גישור, ניהול, חינוך, רפואה, רוחניות, אימון ועוד.

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

   

_______________________________________