"העבודה" על פי ביירון קייטי

מאת: סיוון נצר

 

עוד:

למצוא את הייעוד

הסוד מאחורי כוחן של מילים

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

האם אנחנו מרוצות מהדרך שבה מתנהלים חיינו? האם אנו מסופקות ביחסים שיצרנו עם בן הזוג? עם הילדים? עם עמיתים בעבודה? האם אנחנו באמת שלמות עם הבחירות המקצועיות שעשינו? איפשהו במהלך המרוץ של החיים, אנו מוצאות את עצמנו טובעות בים של ספקות עצמיים, הנגררים לעיתים לכדי אומללות של ממש.

 

זה לא חייב להיות ככה. אל תיבת הדואר שלנו מגיעים בדיוור ישיר אינספור פליירים ובהם שיטות שעשויות להוביל אותנו אל השלווה והנחלה. אל האושר המיוחל. סביר להניח שפלייר אודות שיטתה של ביירון קייטי "העבודה" – לא יגיע בדרך הזו וכדאי לדעת כי זו אחת הדרכים הפשוטות והאפקטיביות ביותר שקיימות לפיזור העננים הכבדים המעיבים על אושרנו.

 

השיטה שפיתחה ביירון קייטי החלה בדיוק במקום הזה: באומללות ובדיכאון שנמשכו יותר משנתיים. על סמך חוויותיה האישיות, ומבלי שהיה לה רקע כלשהו בפסיכולוגיה או בפילוסופיה היא סללה דרך שלה היא קוראת בשם כולל "העבודה". תחילה הניחה קייטי כי תוכל לשתף אחרים בתגליותיה, אולם עד מהרה החל ביקוש הולך וגובר למה שהיה לה ללמד. מאז 1986 היא מפיצה את בשורתה להמונים בכל קצוות תבל באמצעות ספרים, קלטות וכמובן – אינטרנט. המוניטין שצברה בזמן קצר יחסית הביא לכך, שהתברגה ברשימת האנשים שהביאו את התרומה המשמעותית ביותר לאנושות, כפי שקבע המגזין טיים בשנת 2000.

 

לאהוב את מה שיש

אחת מתגליותיה המשמעותיות של קייטי היתה מפתיעה בפשטותה: היא הבינה כי סבלה נגרם מכך שהמציאות רחוקה לעמוד בציפיותיה. אי הקבלה של המציאות כפי שהיא, הביקורת והשפיטה הם אשר עינו את נפשה בעוצמות שקשה היה לדמיין. כשהבינה זאת, היא מצאה כי באמצעות טכניקה פשוטה, המבוססת על חקירת המחשבות, היא יכולה לשנות את תפיסת המציאות שלה ולהצליח לקבל את המציאות באהבה.

 

איך עושים את זה?

שיטתה של קייטי מבוססת, כאמור, על חקירת המחשבות. ארבע שאלות פשוטות מסייעות לנו בכך:

1.      האם זאת האמת?

2.      האם אני יכולה לדעת בוודאות שזו האמת?

3.      איך אני מגיבה שעולה בי המחשבה הזו?

4.      מי אהיה ללא המחשבה הזו?

תהא המחשבה אשר מענה את נפשנו אשר תהא, היא תיבחן לאורן של שאלות אלה: אני שמנה מדי, הבוס שלי אינו מעריך את עבודתי, הילד שלי חצוף ואגרסיבי, בעלי אינו רואה אותי וכו' וכ'ו. "העבודה" אליבא דה ביירון קייטי היא לבחון את המחשבות הללו, המופיעות בראשנו כאילו שהן עובדות ומאמללות את נפשנו. אחרי שענינו על ארבע השאלות אנו בוחנים את אותן קביעות על ידי היפוך תפקידים. לדוגמא: את הקביעה "הילד שלי חצוף ואגרסיבי" אנחנו הופכות ל: "אני חצופה ואגרסיבית" או בהיפוך מהות: "הילד שלי מקשיב לי ועדין". לבסוף אנחנו בוחנים האם מי מההיפוכים נמצא קרוב יותר לאמת מהקביעה הראשונית.

 

האושר מתחיל בתוכי

הסיבה לכך ש"העבודה" של ביירון קייטי היא בעלת עוצמה כה רבה נובעת מההבנה העמוקה כי מקור הסבל אינו נמצא אי שם מחוצה לנו ואין ביכולתנו להשפיע עליו. על ידי חקירת המחשבות באמצעות השאלות וההיפוכים אנחנו מוצאים את השורש האמיתי של הבעיה: בתוכנו פנימה. באמצעות הבנה עמוקה של עצמנו אנחנו יכולים לשחרר את המציאות החיצונית ולהניח לה להיות מה שהיא ובעצם: לקבל אותה ללא התניה או שיפוט.

 

למי מתאימה "העבודה"?

כל אחד יכול ללמוד להשתמש בשיטה על מנת להביא רווחה ואושר לחייו. שיטתה של ביירון קייטי מתאימה לאנשים החווים משבר ביחסיהם עם בני זוגם או עם ילדיהם. היא גם מתאימה מאוד לאנשים, העומדים בפני שינוי בקריירה וברצונם לצור בהירות ביחס לערכים המנחים אותם. בשנים האחרונות נעזרים ב"עבודה" קואוצ'רים המחפשים כלים אפקטיביים ליצירת שינוי חיובי בקרב המאומנים שלהם ואנשי טיפול אחרים, התרים אחר דרכים להניע אנשים לשינוי בחייהם.

 

לסיכום

שימוש בטכניקת חקירת המחשבות שנוסחה על ידי ביירון קייטי מפתיעה בפשטותה. זו הסיבה, כנראה, לכך שאנשים כה רבים נחשפו אליה במהלך השנים האחרונות ללא שנעשו כל מאמצי שיווק או דיוור ישיר. אין אדם שלא יכול להסתייע בה על מנת לצור בהירות בחייו. במילים אחרות "העבודה" היא בעצם לפזר את ענני המחשבות, המעיבים על הראש, משפיעים על מצב הרוח ומייצרים תפיסת מציאות מעוותת ועגומה.

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

 

 

_______________________________________