"שתהיה שנה תש"ע" - הסוד שמאחורי כוחן של המילים

מאת: אורלי בר -קימה


אורלי בר-קימה

 

עוד:

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

ראש השנה הגיע. שנה אחת מסתיימת, תשס"ט, ושנה חדשה מתחילה שנת התש"ע. אני, באופן אישי, אוהבת את התקופה הזו. מבחינתי זהו זמן לעצור לרגע, להתבוננות, כדי להערך מחדש לשנה הבאה עלינו לטובה. אני  מזמינה אתכם להתחיל בתחקיר קטן על השנה שחלפה. נבדוק מה קרה בשנה הקודמת באמצעות שלש שאלות פשוטות שנענה לעצמנו עליהן כדי לראות אם אנו נמצאים במקום שבו רצינו ותכננו להיות בשנה שעברה:

 מה עבד? מה לא עבד? מה היה חסר? 

 

כעת כשאנו רואים את התמונה, נתבוננן קדימה אל העתיד. אל השנה הבאה, שנת תש"ע. מה אנו מאחלים לעצמנו לשנה החדשה? איך אנו רוצים שהיא תיראה? מי אנחנו נהיה בעוד שנה? את זה, אנחנו, כל אחד מאיתנו, יקבע עבור עצמו.

השאלה היא כיצד נעשה זאת?

והתשובה- באמצעות כוחן של המילים.

 

כבר נאמר ונכתב רבות על חשיבותן וכוחן של מילים, והשפה שאנו חושבים ומדברים בה, לייצר עבורנו את המציאות שאנו רוצים בה.  מילים הם תדר אנרגטי, שאנו שולחים מתוכנו החוצה, קודם כל לעצמנו, ואחר כך לעולם, ולכל מי שבא איתנו במגע ביום יום. הן משפיעות על סוג החוויה שלנו, על התנהגותינו ועל איכות חיינו. מילים יכולות להחליש או לחזק, למחוק או ליצור לקרב או להרחיק. הן הכלי שלנו, לתקשר עם עצמנו ועם האחרים מסביבנו.

סוג המילים שנשתמש בהן, יעצבו את האמונות שלנו, את ואת הדרך שבה אנו חווים את עצמנו ואת העולם, וזה מה שיקבע את התוצאות שנשיג בשנה הקרובה. כך פועל כל תהליך של יצירה בחיינו, מחשבה שמובילה לרגש שמוביל לפעולה, והפעולות הן שמשפיעו על התוצאות שנשיג- זהו הסוד שמאחורי כוחן של מילים.

 

ועכשיו כשאנו מבינים את הסוד בכוח המילים, אני אומרת שאם ממילא אנו משתמשים במילים ביום יום שלנו, מדוע לא לבחור במודע להשתמש במילים שמחזקות ומעצימות אותנו?

 

אם נשתמש בשפה בצורה בלתי מודעת, מבזה, מזלזלת, כלפי עצמנו וכלפי אחרים, נשיג תוצאות מסוימות. לא בהכרח טובות. תשימו לב והיו ערנים לאנשים מסביבכם, במשך הימים הקרובים, איך הם מדברים לעצמם? האם בכבוד ובהערכה? או בזלזול ולעיתים אפילו בשנאה עצמית בסגנון:  "איזה אידיוט אני", "אני אפס", "אני לא מבינה שום דבר", "אין לי סיכוי". וזה מתרחש גם כלפי אחרים, לעיתים אפילו כלפי אנשים שאנו הכי אוהבים, כמו בני המשפחה והחברים שלנו: "אתה זבל של בן אדם", "לא תצליחי בחיים לעשות את זה", "אין לך מושג בדברים האלה". זה הגלגל: מחשבה שמייצרת רגש, שמייצר פעולות, שמייצרות מציאות. כי אם ממילא אני מעריכה את עצמי כאפס וחסרת סיכוי להצליח, ואנשים מסביבי גם אומרים זאת עלי, אפעל מתוך התחושות אלו, וזה מה שבאמת יתממש במציאות שלי. 

 

החדשות הטובות הן שאפשר להפוך את הגלגל די בפשטות. אם נקבל החלטה כאן ועכשיו, בפתח השנה החדשה, לשמור את המחשבה והשפה שלנו נקייה, ונשתמש במילים גבוהות ומעצימות קודם כל עבור עצמנו, ואחר כך גם עבור אחרים, זה יוביל אותנו למקום אחר. למקום שאנו רוצים להגיע אליו. זה מדהים כמה זה פשוט לעשות שינוי קטן או גדול בחיים שלנו קודם כל על ידי שינוי השפה שלנו- להפסיק לספר לעצמנו את הסיפור הישן שתוקע ומקבע אותנו במקומות שלבהם אנו כבר לא רוצים להיות, ושלא משרתים אותנו יותר, ובמקום זה לבנות לעצמנו סיפור חדש מחזק וחיובי, שבו נזמן את כל מה שאנו רוצים לממש בחיינו. אני מזמינה כל אחד ואחת מכן, לחבר לעצמו סיפור חדש ומעצים לשנה החדשה, שכולל מילים של הערכה, כבוד, שכולל את הרצונות והחלומות הגבוהים ביותר עבור עצמכם, ועבור המשפחה/ החברים/ הקהילה/ החברה/ העם שלכם. שכולל הכרת תודה על מה שכבר יש לכם בחייכם, על הדברים החשובים לכם באמת,  ועל התכונות והעוצמות החיוביות שלכם. ולספר לעצמכם אותו בכל יום בבוקר כשאתם מתעוררים, ובלילה, ממש לפני שאתם נרדמים.

 

כי מה שחשוב, בסופו של דבר, זה באיזו מודעות אנו ניכנסים לשנת התש"ע, ומה הע' תסמל עבור כל אחת ואחד מאיתנו. כי פה באה לידי ביטוי רמת המודעות שלנו, ווהבחירה החופשית שלנו.

 

אני רוצה  להזמין אתכם למשחק מילים קטן, שיעזור לכל אחד מאיתנו לבחור לכל אחד מאיתנו את המילים שהוא רוצה להתמקד בהן בשנה הבאה.

 

אז איזו שנה תהיה לנו ת- תהיה שנת ה.....ע? 

תהיה שנת עימות?   או ערבות הדדית ועזרה?

תהיה שנת עצירה ועיכוב,  או שנת עליה ועשייה?

תהיה שנה של עצבות?  או של עליזות?

תהיה שנה של עבדות? או אולי עצמאות?

שנה של עבודת דחק? או של עושר ושפע?

באיזה מילים אנו נבחר לתאר את השנה החדשה שלנו?

 

אני בוחרת שנה של עושר ושפע, ערבות הדדית, עשייה, עליזות, עצמאות. זו תהיה שנת הע' שלי.

ועכשיו כשאתם יודעים את הסוד על כוחן של מילים: מה אתם בוחרים?

 

אורלי בר-קימה היא עיתונאית ומאמנת נשים לשינוי בחיים, מרצה ומנחת סדנאות העצמה לנשים בשיטת "מפתחות לשינוי". 12 מפתחות – שהם כלים לשינוי, שגילתה בעקבות מחקר לספר שכתבה שבו ראיינה 50 נשים שעשו שינוי בחייהן, וייצא לאור בקרוב. אתר הבית: www.barkima.com

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

 

 

_______________________________________