אמנות היחסים

מאת: מיכל גזית


 

 

עוד:

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

אנחנו מייצרים בתוך מערכות היחסים השונות שלנו, באופן לא מודע,  שוב ושוב חוויות שמשחזרות אמונות תת הכרתיות. אפשר לחיות במעגלים חוזרים של דחייה והדיפה או לבחור להגדיל את הזמנים הנפלאים, זה בעצם תלוי רק בנו.

 

  בתקופתי הסטודנטיאלית  מכרתי סנדויצ'ים במשרדים.  האיכות היתה ערך עליון, והתוצרת היתה מושקעת וטעימה במיוחד. כשהיינו יוצאות ממשרד, אני ושותפתי דאז אסנת, היינו חולפות על פני אנשים מחויכים, לועסים בנחת את ה"יצירות" שלנו. אסנת היתה פונה מידי פעם לאחד מהם, ועם החיוך הכובש שלה, שואלת - "טעים לך?", והם היו מהנהנים בהנאה. לאחר אחת מאותן פעמים שאלתי אותה "את רואה שהם באכסטזה, למה  לשאול אותם"? והיא ענתה "כשהם אומרים, הם גם יזכרו, החוויה הופכת מתחושה לאמירה". בת 22 היא היתה אז, וגאונית של יחסים.

 

  בתוך כל מערכת, בין אם היא של דקות ובין אם של חודשים או שנים, יש זמנים של עליה,  של התעלות, וזמני נפילה, בלבול, כאוס. זה לגמרי טבעי.

 

  בידינו הכוח להעצים את התחושות שלנו ושל השותפים שלנו ברגעי החיים, לטוב ולרע. כולנו יודעים את זה, כולנו משתמשים בזה אינטואיטיבית. ואני מתעצבת לראות בכל פעם מחדש עד כמה אנשים משתמשים ביכולת הזו בכדי להגדיל את השלילי, ולחוות שוב ושוב נטישה, דחייה, ביקורת.

 

  כשבתוך רגע נמוך מגיעות השאלות: "את/ה אוהב/ת אותי?" "נעבור לגור ביחד"? "אני ממשיכ/ה לעבוד כאן"?  "אז תיקח/י החלטה?" רוב הסיכויים שהתגובה תהיה דחייה, מיידית, או מושהית. זו בדיוק הדרך להגדיל ולקבע את הרגע השלילי.  וכשמראים למישהו את הדלת ברגע של התחבטות, הוא לרוב יבחר בה.

 

  את הרגעים האלה, הנמוכים יותר, הטבעיים, ראוי לטשטש. במערבולת לא עושים הרבה תנועות, מניחים, שוקעים לתוכה, מתחברים מחדש לאני, ואז זורמים הלאה, עם הגלים, לעבר הזרמים המיטיבים.

 

   לעומת זאת, אם בזמן התעלות, של ניצוץ משותף, מעצימים את הרגע, אומרים אותו, שואלים עליו, מנציחים אותו במודע, זה הרגע שיגדל.

 

  בזמן של התרגשות שיא, של חיבור, כשרואים את לבבות האהבה מרחפים, ושואלים את/ה אוהב/ת אותי? התשובה "ברור" תאמר ותיזכר. והמון רגעים כאלה מצטברים לזיכרון, לידיעה של אהבה גדולה ונוכחת.

 

  אנחנו משחקים עם הרגעים האלה באופן בלתי מודע. מאפשרים לתשובות לשחזר בתוכנו שוב ושוב אמונות בסיסיות שצרובות בנו, מגילאי חיים מוקדמים.

 

  כשבמישהו קיימת אמונה שהוא/היא נדחה באופן קבוע, ועוד שפע של ווריאציות פנימיות על התחושות האלה,  הוא ימשיך ליצור מצבי חיים שמנציחים את התחושות. הוא ישמע את המילים, שהוא עצמו מזמין לתוך כל סוגי היחסים.

 

   חבר שאל אותי איך אני מתמודדת עם חוויות של דחייה. "אני לא יודעת" עניתי לו "אין לי זיכרונות  חיים של דחייה". הוא התעקש שזה לא יכול להיות "לכולם יש פחד דחייה וחוויות דחייה". (טוב, הוא פסיכולוג, וכמו שבאומנות לומדים שאין דבר כזה שאין דבר כזה,  בפסיכולוגיה לומדים שאין דבר כזה שאין כל מיני פחדים,  אין ברירה, אחרת לא תהיה פרנסה).

 

  אז זהו, שאין לי, והסיבה היא שדחייה לא צרובה במערכת האמונות שלי (יש לי מספיק שריטות אחרות, זה בסדר).   כך, גם אם היו מקרים בעבר שיכולים להתפרש ככאלה, הם או נשכחו לגמרי, לא מופיעים בכלל בסרט החיים שלי, או קיבלו בזמן אמת תרגום אחר לגמרי, האמיתי בשבילי, והפכו בשבילי לסיפור צמיחה.

 

  כך למשל, בכמה מערכות יחסים בחיי שהפכו לסיפורי אהבה מטורפים היו רגעים שהרבה אנשים סביבי יכלו לתרגם כדחייה ולחוות הדיפה. שמעתי את המשפטים של - לא בנויים לקשר, או לא עכשיו, או לא איתי. חייכתי בתוכי, יודעת שזה שלהם, לא שלי, ועוד רגע המילים ישתנו, מה שכמובן קרה. בשום שלב לא תרגמתי את האמירות האלה כדחייה, הן באמת לא היו כאלה. 

 

  אז אם כל הדברים האלה צרובים בתוכנו עמוק כל כך, לטוב ולרע, מה בכלל התועלת בהתייחסות אליהם, בהצפה שלהם למודעות? והתשובה היא שהם ברי שינוי, באופן ברור, ואפילו די מהיר. כי אם מבינים שמדובר באמונות בסיסיות שמייצרות שוב ושוב הוכחות, ניתן גם ללמוד להאמין בדברים אחרים ולשנות את הסרטים שאנחנו זוכרים. אפשר לשנות את מבני היחסים בתוכנו ומחוץ לנו. להפוך את היחסים לאומנות, ולא לסיוט מתמשך עם דפוסים שחוזרים על עצמם.

  ____

מיכל גזית, מנחת סדנאות דרך האמן, משנת 98, עיתונאית, כותבת, ויועצת פסיכו-אסטרולוגית טל: 03-6476495

 

מייל: GAZIT_MICHAL@NANA.CO.IL

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

 

 

_______________________________________