דיאלוג אריסטולוגי

להיות טובים לזמן שנותר לנו כאן ככל האפשר

מאת: אליסיה


 

עוד:

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

מיפגש עם הילד בתוכנו

מסרים מהילדות הקמים להורגינו

לאן את חותרת

להתחבר למשאבים הפנימיים

ביקורת קטלנית

לחופש נולדה

מדריך מעשי למתגרשת

10 החוויות שכל אישה צריכה...

כהרגלי בסוף השבוע אספתי את העיתונים והרחבתי אופקים בכל מה שקורה בארצנו הקטנטונת, כמו בכל בית ישראל ניסיתי לדלג ככל האפשר על הכתבות הקשות גל האלימות הגואה על השחיתויות ועל המצב הביטחוני. נותרתי עם מעט חומר קריאה ועניין, התובנה שעלתה בראשי היא שחייבים בדחיפות שינוי, ולא ממקום של תלונה ושיפוטיות, אלא בכדי ליצור אינטראקציה חברתית חיובית ותורמת.

 

מבלי להתיימר חשבתי שאם כל אחד מאיתנו יביא מעט מעצמו מתוך נתינה ללא תנאי יחלוק את תובנות חיו יכתוב על זה כאן אולי יינטע זרע חדש של תקווה וחיינו יראו קצת יותר אופטימיים.

 

איני נמנעת מהמתרחש סביבי, ובדהירה מתמדת בקצב החיים המטורף, ולמרות זאת עדיין רוצה לחלוק את הבנתי את המתרחש סביב. במציאות הנוכחית ישנם המון דברים  נהדרים שמלווים אותנו ולא רק כאוס. זה מרגיש לי שנדבקנו בחיידק "הרובוטי" נהיינו בובות על חוטים שכחנו לרגע שאנו אנושיים. מלחמות ההישרדות בהשפעת המערב מופיעים גם במושב. על הרחבות, מלחמות שכנים, סכסוכים בין החברים, אישורי בניה וכל דבר שכרוך בסכסוך כספי הפך למקור התעסקות מרכזית.

 

רציתי לנהל אתכם שיחה אחרת שאולי נזהה יחד את הכשל, נתפקח מהתרדמת שאנו חיים בא וננקוט פעולה מקדמת ומועילה לכל אחד מאיתנו. ואולי תיצור שינוי בשיחה המתנהלת במוחנו בכל רגע וזמן.

 

אושר בהגדרה מילונית זו תחושה שיש אישור לפעולותיו ולמעשיו של האדם(מקורה בתנ"ך), ההנחה הפסיכולוגית מוכיחה שמרכיביו של האושר הם הגורמים לאדם להרגיש סיפוק והתרוממות. ואילו חכמי הדורות בפילוסופיה הבינו שאושר היא המטרה העליונה בחיינו. שמרכיביו של האושר הוא האנושיות שקיימת וטבועה בנו. האהבה, המוסר, הרוחניות והריסון, בקיצור ניהול חיים טובים....

 

בדרכי בלימודי התואר בפסיכולוגיה סיקרן אותי העניין מאיפה זה מתחיל מצב מחשבתי או פיזיולוגי מצב בתודעת היחיד או גורל הנקבע מראש, או שבעצם הם הכול יחד כשנולדים למשפחת המלוכה.

 

המציאות שלנו היא תוצאה של העבר שלנו והיא אינה תורמת דבר בהווה...

הפעולה הראשונה שעלינו לנקוט היא להבין ולבחון מחדש את החיים והסביבה על בסיס מתמשך.

 

כל אחד מאיתנו נושא בכאב, באובדן, בחסך בתסכול, ובמקום של חוסר נחת תהומית. מקום זה הוא בעבר. המדע מניח שהאדם שואף ומונע באופן מתמיד כל חיו להשיג איזון ורגיעה בין המערכות, הדעות שלנו, הרצונות שלנו, צורכי הכלל והחברה. החיים הדינאמיים סביב דורשים חלוקת קשב רב ומשאבים אנרגטיים וקוגניטיביים רבים ובכדי לעמוד בעומס המשימות והמחויבויות נדרשת פעילות מצטברת ואין ביכולתנו לספק את "כולם" ולהשיג את המטרות והמחויבויות שלנו, ואנו דוחים דברים, שוכחים דברים קטנים שקבענו (לתקן שעון או כל דבר פעוט אחר) כך נוצרת תודעת מחסור, כך יוצר נתק בתודעה מצב זה יוביל אדם לפעול ממקום פחות נדיב פחות סובלני ועם זעם פנימי, במציאות זו יוצרים עוד דור עם עולם רגשי מוגבל תחרותי ובלתי מתפשר דור של הגזמה ופינוק. חינוך דמוקרטי הוא חשוב, מפתח סקרנות וגירויי, ואף מעשיר. אבל גבולווווות רבותיי...שכחנו!. הבנת ההווה תורם להתפתחות.

 

המודעות הוא הכלי הראשון שישרת אותנו ליצור איזון מתמיד, נפעל עכשיו!!

התוצאה השפעה מיידית על העתיד. אחריות אישית ומודעות למצבנו יוצר חיוניות ומקרב אותנו למטרה הנבחרת. לגלות את המקומות שלנו להיות באופן מתמיד ולא מספק (רגזן, עצלן, דיכאוני) לגלות את הפחדים מהם אנו בורחים, ואת האנשים שאינם מטיבים עמנו, ולמצוא את יעודנו בחיים ואיך להשיגו. המודעות מעניקה חופש הדחקת צרכים יוצר כעס. תבחרו את ההרגשה הטובה ותשפיעו מיידית על מצבכם. שפע התחושות שקיימות בנו ומגיעות אלינו מכל מקום הם לגיטימיים והכרחיים לקיומנו.

 

בריאות פיזית: האדם יצור פעיל ובעידננו פיתחנו יצור סביל, שעות מול מחשב עשרות מכשירים אלקטרונים וחשמליים, בערב מול מסך וגופנו כמל. אתה מאכזב את הבריאה שיצרה את הדבר המופלא הזה שהוא את\ה ויוצר מקום של חוסר סיפוק מתמיד בגופך. פעילות כול שהיא משפיעה באופן מיידי על המצב הביוכימי שלך שהשפעה זו תורמת לחשיבה בריאה ומקדמת ותורמת למראה צעיר ורענן תמידי.

 

המדע הוכיח שאכן יש קשר הדוק בין החומרים הכימיים המופרשים במוחנו לבין מצב הרוח שלנו ולמחשבה יכולת לשנות באופן מדהים את מצבנו הפיזיולוגי, כל פעילות באשר היא טובה ומטיבה עמנו. וכאשר אלו מתקיימים היכולות שלנו למימוש עצמי, התמודדות עם קושי, וכן כל דבר לא צפוי מתקבל בשיקול דעת, עם היכולת להתנהל בהיגיון ולא מתוך קורבנות וחוסר אונים.

 

שנצא למסע קצר בזמן..

הילד שהיינו הפנים וחרט בתודעתו מוסכמות סכמות חוקים כללים והרגלים שהוטבעו בנו, אלו שהורינו הכירו ומורינו הקנו לנו במהלך החיים, ואלו שאימצנו באמצע הדרך. הרעיונות שאימצנו על עצמנו ועל הסביבה (הסכמות הקיבעונות) הם הרגע בו קבענו, אני ביישן, פחדן, עצלן, מושפל, פגוע או כל דימוי אחר שנחרט בתודעה. דעות אלו גם ינתבו דרך עבורנו בעתיד. כל אחד בדרכו המיוחדת ילמד להדחיק או לתעל את מצבו כך שישרוד בחיים סבירים בינוניים וללא משמעות מצב זה אינו אושר כלל ולא נקבע כייעודינו החיים סביבנו עשירים מגוונים מלאי עניין. בואו נחדול מביקורת עצמית זה אינו תורם להתפתחות. 

 

שנצא לדרך, נתעל את מה שבא בתבונה...

תזונה: וכן זה חשוב לאכול ובריא ולהיות קשוב לצורכי הגוף, ולא להזין את הרעב שמבלבל אותנו בימים ובשעות שאנו עמוסים בתסכוליי הקיום, להקדיש לארוחה זמן איכות. כמו בפגישה עם אהבת חייך להתענג לחוש את הטעמים הריחות ולהכין אותו באהבה.

 

להיות לבד: כלי חשוב להצלחה ולפיקוס במטרות עתידיות הן מתקיימות גם בשתי עיניים ולא רק בארבע.

המקום שמאפשר לך לבחון את המקום שבחרת להיות בו בזמן הווה.

 

לתת לעצמך להיות: בכל מקום שמגיע כי זה אנושי אנחנו מורכבים ויפים כפי שאנו זה בסדר להיות עצוב מתוסכל כואב, נבוך, אבל, סובל או כל מקום אחר שאינו מסב לנו נחת. "הענן הזה יחלוף" וכוח היקום  מביא אחרי את השמש. וגם ברגעי מלחמה ואנדרלמוסיה ותוהו ובוהו לזכור שיש אותנו והוא הבית אליו נוכל לחזור תמיד. לקיחת אחריות על חיינו מביאה ערך ועוצמה בחיינו, תלות באחרים יוצרת צפייה ואכזבה.

 

בברכה

                                          אליסיה 

 

528325020 נייד

מייל: alisya@bezeqint.net

 

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

 

 

_______________________________________