האם כדאי להיות עצמאית?  

מאת: ד"ר מירה חניק

 

עצות למתלבטת בהחלפת הקריירה

עוד:

איפה אתם בשבת?

רגע קטן של אור

שיחת הקוף

המעסיק הבוגדני

להתחיל את הדרך בסיפוק

 עבודה ושיגרה

 השאיפה לשפע

  מאבטלה לתעסוקה - סיפורו של אימון

  תקיעות היא לא כל הסיפור - איך לצאת מתקיעות בקריירה
 
מדוע כל כך קשה להשיג עבודה?

 אל תתני לאבטלה לנצח

  מנהלים ושינוי קריירה - עבודת מחקר
  
"אנחנו כבר נתקשר אליכם..."
  
מיומנה של בלתי מועסקת
 
קריירה שנייה: שינוי אפשרי

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

שאלה:

שלום לך ד"ר קריירה,

אני נמצאת כרגע בדילמה. מזה מספר שנים אני עובדת בחברה מאוד גדולה בארץ, כרגע אני בחופשת לידה שמסתיימת בעוד כשבוע, מסתבר, שהוחלט לפטר אותי עקב קיצוצים. היה לי תפקיד מאוד מגוון ומאתגר, תנאים מדהימים ומשכורת יפה, בטיבעי, אני מאוד נמרצת ובעלת כישורים רבים - כך שבכל עבודה חדשה אני אצליח.

 

אך מן הסתם פשוט נמאס לי להיות שכירה ולחוות את כל הבירוקרטיות בחברות השונות ולהתמודד עם כל סוגי האנשים וכל אינטריגות מסביב לכך. ובכלל תמיד ניכרה בי התחושה שעם כישרון ומעוף כשלי אולי אני אוכל להנות מזאת בעצמי - ולהיות עצמאית.

 

החשש שלי הוא המצב במשק. לכן השאלה העיקרית כאן היא - האם כדאי לי לקחת את הפיצויים + חצי שנה אבטלה (וגם מספיק זמן יהיה לי כדי לחשוב) או להלחם ולהישאר שכירה במקום עבודה חדש או במסגרת החברה שלי אך בתפקיד אחר?

אודה לתשובתך בהקדם,

ש.

 

תשובה:

שלום לך,

את שואלת האם כדאי לעזוב את עבודתך ולהיות עצמאית, אבל לא ציינת במה את רוצה להיות עצמאית. משום שיש הבדל בין התשובות שתקבלי אם ברצונך להיות שפית, או גננת עצמאית, או בעלת חברה לשירותי משרד, או מעמלת, וכד'.

 

אבל מספר נקודות אני יכולה לציין בפנייך. אם את מעונינת לחשוב על עסק עצמאי, מומלץ לקרוא את סידרת הכתבות שלנו "בית הספר למינהל עסקים", בהן תלמדי על הקשיים הצפויים לך כעצמאית, ועל תנאי השוק והדברים המוטלים עליך לבדיקה לפני שאת מחליטה. מקריאה בכתבות אלו תלמדי מה כדאי לך לבדוק בתחום שלך ואיך להימנע מטעויות, איך לשווק את עצמך, ועוד.

 

יש דבר אחד שעלי להזהיר אותך מפניו. את מספרת שהיה לך תפקיד מגוון, עם שכר מצויין ותנאי עבודה טובים מאד, ואם את עומדת להיות עצמאית – כדאי לקחת בחשבון שאת צפוייה להפסיד את כל אלה – לפחות לתקופת השנים הראשונות, עד שתגיעי להצלחה ולביסוס עצמי (ברוב המיקרים – כחמש שנים). יחד עם זה – מן האינטריגות, הביורוקרטיה והתחרות לא תוכלי לברוח, משום שהם חלק מחיינו והם "יעברו" יחד איתך לחיי העסקים. כך הם בני האדם. ברוב העיסוקים (גם אם תבחרי להיות ספרית המקבלת לקוחות בביתה, או בעלת משרד ליחסי ציבור) יש תחרות, רכילות, העדפות, ואינטריגות (של לקוחות, ספקים או מעסיקים). ואם תעבדי מול מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, רואה החשבון שלך והעו"ד שלך (כפי שהכרחי בכל עסק), תחווי מהי ביורוקרטיה גם מצד חלק מהם.

 

כך שאני מציעה לך ללמוד בביה"ס שלנו לעסקים, כדי לבדוק אם זה מתאים לך ואם יש לך את מה שצריך כדי לפתוח עסק פרטי, אולם עליך לדעת כי בתקופה קשה זו (שכבר נמשכת זמן רב למדי) הקשיים כולם עדיין קיימים, ועליך להתכונן להקרבה עצמית לא פשוטה כדי להצליח בעסקים.

מאחלת לך הצלחה רבה,

מירה

__________________

ד"ר מירה חניק היא יועצת אירגונית ומאמנת אישית להצלחה.

טל' 09-7461728

editors@haderech.co.il

 

         שילחי לנו תגובה                                           מעניין? שילחי לחברה

_______________________________________________