נפגעת סרטן שד: השדיים שלי אינם לכריתה

מאת: מערכת "הדרך למעלה"

 

 

עוד:

טיפול טיבעי למחלות ילדים

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה ומתח

 

עוד על לחצים:

משבר או הזדמנות?

להוריד את הפיוזים

דרכי הרפייה להורדת לחצים

 

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

עמותת 'אחת מתשע' פנתה לאקדמיה ללשון בבקשה הבאה: שדיים זה לא עצים. החליפו את המונח "כריתת שד"

 

נפגעת סרטן שד פנתה לאחרונה לעמותת אחת מתשע בבקשה לסייע לה להחליף את המושג 'כריתת שד'. האישה, יחד עם נפגעות סרטן שד אחרות, מחו נגד השימוש של המערכת הרפואית בפרט ושל הציבור בכלל במושג האכזרי 'כריתת שד', אשר מיוחס לחפצים דוממים ולא לאיברים חיים. לדבריה, "כששמעתי מהרופא את המילה כריתה, דמיינתי תמונה של גרזן ועצים גדועים". בפנייתה לאקדמיה ללשון, מיום 23 במאי 2004, ביקשה מנכ"לית העמותה, נורית טולנאי, כי האקדמיה תציע מונח חליפי שיסייע להפחתת פחדיהן של נפגעות סרטן שד ויענה על הצרכים והרגישויות שלהן.  

 

נפגעות סרטן שד שפנו לפורום המקוון של עמותת אחת מתשע , הביעו את מורת רוחן מהמונח 'כריתת שד'. "מדובר במינוח אומלל", אמרה אחת הנשים. "אני אומרת סרטן השד בעוז אבל כריתה לא! אנו 'החד - שדיות' כבר שרדנו, אבל לבי על המצטרפות העתידיות".

 

לדברי נורית טולנאי, מנכ"לית אחת מתשע: "המערכת הרפואית משתמשת במונח כריתה במקרה של הורדת שד עקב גידול סרטני, אבל לא נוקטת באותו מונח לגבי מרבית איברי הגוף האחרים. שימוש במושג כה אלים ואכזרי מעצים את מנגנון ההכחשה החברתי כלפי תופעת סרטן השד. אני רוצה להאמין כי אין קשר בין השימוש הבוטה במונח 'כריתה' לבין העובדה שזו מחלה הפוגעת בעיקר בנשים". 

 

סרטן השד: עלייה בקרב נשים צעירות

 

קו חם  -                 1-800-363-400

אתר ופורום  www.onein9.org.il

 

____________________

תגובות: כיתבי לנו

 
תגובה:

עם כל האמפטיה בלבי כלפי נשים אלה (ויש לי הרבה מאד) המונח אינו פוגע רק בהן.  הרפואה משתמשת במונח "כריתה" גם עבור גפיים (חולי סוכרת למשל), אצבעות ועוד. נכון, המונח מעורר מחשבה על עצים גדועים (ואולי משם אכן הושאל) ובני-אדם אינם עצים. לכן יש מקום לשנות מונח זה לא רק במקרה של חולות סרטן השד כי אם בכל מקרה של הסרת איבר. 

 Sarit

 

________________________________________________