מחקר ישראלי חדש יאפשר לנבא הישנות או התפשטות של סרטן השד

 

מאת: נאוה עינבר, דוברת האגודה למלחמה בסרטן

 

 

עוד:

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

עוד על בריאות

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

מחקר ישראלי חדש שנערך במימון האגודה למלחמה בסרטן ונמצא בעיצומו, עוסק בפיתוח שיטת אבחון אשר בעזרתה ניתן יהיה לנבא את הסיכון של הישנות או התפשטות של מחלת סרטן השד בקרב נשים הנמצאות בשלב מוקדם של מחלתן. המחקר המתנהל על ידי צוות חוקרים בראשות דר' אלה עברון מהמרכז הרפואי רבין, קמפוס בלינסון וחברת הועדה לנושא סרטן השד באגודה למלחמה בסרטן, עשוי לאפשר לזהות באמצעות בדיקת דם פשוטה את אותן הנשים אשר נמצאות בקבוצת סיכון לפתח גרורות, או מחלה חוזרת ולכוון ולהתאים את הגישה הטיפולית בהתאם לממצאים.

 

רקע למחקר

התכנית הלאומית לגילוי סרטן השד והשיפור המתמיד במודעות של ציבור הנשים ובאמצעי האבחון, הובילו לכך שברוב המקרים מתגלה סרטן השד בשלבים המוקדמים של המחלה. סיכויי הריפוי בשלבים אלה הינם גבוהים מאוד ומגיעים ל 90% ויותר. עם זאת אצל חלק מן הנשים על אף שאובחנו בשלב מוקדם, תהיה הישנות של המחלה. נכון להיום אין שיטה רגישה ואמינה המאפשרת זיהוי של קבוצת סיכון זו וכתוצאה מכך, אין  אפשרות של התאמת גישה טיפולית מיוחדת לקבוצה זו.

 

שיטת המחקר

לצורך המחקר מופק החומר הגנטי (DNA)  מתאי הדם הלבנים של נשים אשר סובלות מסרטן שד מפושט. חומר זה נסרק בשיטה מיוחדת הנקראת MSP Methylation Specific PCR)) על מנת לאתר גנים שעברו שינוי כימי הקרוי מתילציה. במחקרים קודמים אותרו 5 גנים שעוברים מתילציה ברוב המכריע של סרטני השד ולא ברקמה בריאה. נוכחות גנים שעברו מתילציה בדמן של החולות מעידה ככל הנראה על התפשטות תאי סרטן השד לדם. החוקרים ינסו לבדוק אם קיים קשר בין נוכחות גנים שעברו מתילציה בדם החולות, לבין התגובה של החולות לטיפול. בהמשך יבדקו חולות בשלב מוקדם של מחלתן, כדי לראות אם נוכחות גנים שעברו מתילציה בדמן, מעידה על סיכון מוגבר להישנות המחלה.

 

מסקנות המחקר הצפויות

ניתן יהיה לזהות תאים ממאירים בדמן של חולות סרטן השד. במידה והשיטה תוכח כיעילה ניתן יהיה באמצעות בדיקת דם פשוטה לאתר נשים בקבוצת סיכון להתפשטות המחלה ולכוון את הגישה הטיפולית בהתאם לממצאים כך שגם נשים בקבוצת סיכון מיוחדת זו תוכלנה להרפא.

 

על התכנית הלאומית לגילוי סרטן השד

התכנית הלאומית לגילוי סרטן השד אותה יזמה האגודה למלחמה בסרטן ומפעילה אותה כיום בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות וקופות החולים, מנטרת את הפעילות לגילוי סרטן השד בישראל מזה עשר שנים. בראשה עומד ד"ר גד רנרט. מאז הפעלת התכנית, עלה מספר יחידות הממוגרפיה הפועלות בישראל משבע ל- 56. מכלל היחידות הפועלות בישראל, 44 יחידות (המבצעות כ- 80% מכלל הפעילות הארצית) מנוטרות כיום על ידי התכנית הלאומית. ניטור זה כולל פעולה תחת הכללים הלאומים והבינלאומיים שנקבעו, הפעלת אמצעי מחשוב המספקים מידע הכרחי ומאפשרים ניטור איכות הגילוי. מכונים אלו הנמצאים תחת תהליך אבטחת איכות כמקובל במדינות העולם המערבי, מקבלים מידע מלא על שיעור הגילוי של נשים שנבדקו בהם, על מאפייני הגידולים שהתגלו ועל מדדי כשל אפשריים. מטרת התכנית הלאומית היא להבטיח ירידה בשיעורי התמותה מסרטן השד בישראל, כפי שהוכח במחקרי אוכלוסייה שמצאו ירידה של 30% בתמותה בנשים מעל גיל 50 שנסרקו בממוגרפיה.  

 

על חודש המודעות לסרטן השד

באוקטובר מציינים בכל העולם את חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד. חודש זה מציין את המאבק לקידום המודעות לחשיבות האבחון המוקדם של סרטן השד, ואת ההתמודדות של הנשים עם מחלת סרטן השד. בחודש זה תערוך האגודה למלחמה בסרטן סידרת אירועים ותקיים מספר שיתופי פעולה עם גופים בישראל . כמו כן תצא האגודה למלחמה בסרטן במסע הסברה נרחב אשר יתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול בסרטן השד, במסגרת מסע ההסברה יועלה קמפיין בטלוויזיה ובעיתונות וכן יופצו מאות אלפי עלוני הסברה בשפות, עברית, ערבית ורוסית ויחולקו מגנטים בכל רחבי הארץ. 

 

האגודה למלחמה בסרטן הפגישה כ – 1,000 נשים שניצחו את המחלה :

ביום רביעי ה - 1 באוקטובר 2003 הפגיש האגודה למלחמה בסרטן כ - 1,000 נשים מכל הארץ ומכל שכבות האוכלוסייה, שחלו בסרטן השד והצליחו לנצח את המחלה במסגרת יום עיון חגיגי בכפר המכביה. הכניסה ללא תשלום.

 

על פעילות האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן השד

האגודה למלחמה בסרטן יזמה את תוכנית הסריקה הלאומית לסרטן השד בממוגרפיה, המופעלת בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות וקופות החולים, האגודה רכשה ניידת ממוגרפיה כדי לאפשר גם לנשים המתגוררות בישובים מרוחקים להיבדק. האגודה מפיקה מדי שנה מסעות הסברה לקידום המודעות לסרטן השד, דואגת לשיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולות בסרטן השד, למימון הקמת מרכזים לבריאות השד, למימון עשרות תקנים של אחיות ועובדות סוציאליות לתיאום הטיפול בסרטן השד, דואגת להדרכה מקצועית לצוותים המטפלים, תומכת ומקדמת את המחקר בנושא סרטן השד. האגודה למלחמה בסרטן דואגת לשיפור הזכויות של הנשים החולות והבריאות ודאגה לשיפור המגע עם הביטוח הלאומי, פועלת להרחבת סל הבריאות. האגודה למלחמה בסרטן הקימה את "יד – להחלמה" ארגון של נשים שהחלימו מהמחלה המושיטות יד תומכת לנשים שזה עתה חלו ומוכיחות שגם במאבק הזה אפשר לנצח.

________________________ 

 

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור לפנות לשירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות על מחלות הסרטן ודרכי מניעתן ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום 1800-599-995

או לאתר האינטרנט הנמצא בכתובת www.cancer.org.il

 __________________________

תגובות: כיתבי לנו

   
________________________________________________________