צמחי מרפא – סכנה ליטול ללא יעוץ

מאת: חוה רשף

 

עוד בריאות:

פעילות אירובית בהריון

דיאטות משמינות

מנופאוזה

דיאטה - להחליט להתחייב ולעשות

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אזהרה: המידע המובא כאן אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם רופא או מטפל מוסמך. אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד, שימוש ו/או צפיה בנתונים מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.

אין בכל האמור בכתבה משום הבעת דעה של "הדרך למעלה" לגבי כל המלצה המופיעה בו.

בעקבות גלי המודעות לצבע הירוק המפמפמים לתודעה מעל המסכים הגדולים והקטנים ובמוספי הבריאות בעיתונים, הפכו חנויות הטבע מכוכים עמוסי שקי יוטה ומדיפים ניחוחות חציר - להיכלי פאר שרק הטיול בין דוכניהן שווה שני קילומטרים של צעדה בריאה.

 

אתם עוקבים בדבקות אחרי המבצעים של טחינה אורגנית בעשרה שקלים ולא מסרבים לנבטי צנונית שהולכים יופי עם העגבניות החפות מריסוס. לתוספת אנרגיה אתם מנשנשים פלחי פסיפלורה מיובש ואגוזי ברזיל מתוך המיכלים הפתוחים ועוברים דרך שקי צמחים וירקות מיובשים, אל צנצנות תוספי התזונה המפתות, כאילו היו בקבוקוני בשמים.

 

טוב שזכרתם לקנות ג'ינסנג בשביל הזיכרון, אתם אומרים לעצמכם, ואולי זה בעצם ג'ינקו בילובה?  ואולי כדאי לקנות משהו לחיזוק המערכת החיסונית, ואכניציאה, אולי השפעת החזירית הזו תכניס אתכם לסטטיסטיקה... ומשהו להרגעה, אולי, קראתם שהיפריקום עושה נפלאות.. הכול טבעי... מה רע?

ובכן – זה עלול להיות רע מאוד. הטבע מסוגל גם לפעול נגדכם.

 

הצהובה הלא טובה

צמחי מרפא נחשבים תרופות ללא מרשם (,(otc ורבים מהרוכשים אותם, אינם מודעים כלל לעובדה, שהם בעצם תרופות לכול דבר. חלק עצום מהתרופות הקונבנציונליות מבוסס בעצמו על צמחי מרפא והם טומנים בחובם סכנות, אם לא תקפידו ליטול אותם בצורה הנכונה ובמינון הנכון.

 

למרות הפתיחות היחסית, שהחלו הרופאים הקונבנציונאליים לגלות לתוספי התזונה ולצמחי המרפא, חלקם בכלל לא טורחים לתשאל את מטופליהם, האם הם נוטלים תוספים כל שהם.

 

לעיתים הדבר נובע מחוסר ידע, היות והם לא למדו מהם השילובים המסוכנים.

רצוי מאוד ליידע את הרופא שרשם לכם תרופות קונבנציונליות אילו תוספים או צמחי מרפא אתם מוסיפים לתפריט, ואם תשובתו אינה מספקת, המשיכו להציק לרוקח או לנטורופת מוסמך עד שתהיו בטוחים.

 

בנות חביבות – הסכתנה ושמענה: אם לגמתן את חליטת צמח ההיפריקום (פרע), שבניגוד לשמו נחשב לפרוזאק הטבעי ובמקביל - נגסתן בכריך גבינה צהובה לאחר ליל אהבה – עליכן לקחת בחשבון ששילוב של היפריקום וגבינה צהובה יקפיץ בפראות את לחץ הדם שלכן ויקטין את יעילות הגלולה למניעת הריון. אם בנוסף, אתן נוטלות תרופות נוספות נוגדות חרדה – אתן מסתכנות בדיכוי מערכת העצבים המרכזית.

 

שלשול תמידי

אם חפצתן לחטב את גזרתכן בחומר משלשל טבעי ואתן גומעות חליטה מתה סנה הוותיק -  אתן מסתכנות. התה הזה יהפוך את בני מעיכם לזחל עצל, שיגרום לכן להתמכרות לחומרים משלשלים.

 

גם נוזל האלוה-ורה המיועד, לכאורה, לניקוי בני המעיים, עלול להביא לתלות במשלשלים ולמחסור באשלגן. האלוה-ורה - החומר הטבעי העושה נפלאות בשיקום העור, מגרה מאוד את דפנות המעיים ואסור לשימוש במקרים של טחורים, מצבים דלקתיים של המעיים כמו קרוהן וקוליטיס, כאבי בטן בלתי מוסברים וחסימת מעיים.

האלוה-ורה אסורה לשתייה בשילוב עם דיגוקסין (תרופה להסדרת קצב הלב) או תרופות משתנות.

 

גם אם לא התברכתם בכול התחלואים הללו – ממש לא מומלץ לצרוך את האלוה- ורה יותר משבועיים רצופים.

 

החרדים בצרות

בלעתם שום? אתם חושבים שזה שום דבר. הוא ידוע כתרופת סבתא לטיפול בזיהומים ולהורדת כולסטרול, אך בשילוב עם תרופות נוגדות קרישה כמו אספירין או קומדין הו עלול ליצור דימומים. אם אתם לוגמים "קוקטייל" לטיפול באיידס, השום מנטרל את פעילותו. תרופות להורדת לחץ דם יגבירו את פעילותן בהשפעת השום.

אם שכחתם כמה פעמים היכן הנחתם את המפתחות והגעתם למסקנה שהדמנציה בפתח – רכשתם בוודאי קפסולות של ג'ינקו בילובה. הוא ידוע כמרחיב כלי דם ומשפר זיכרון, אך אם ישודך לנוגדי קרישה למיניהם יגרמו דימומים, העלולים להביא אף לשבץ מוחי.

 

תפסתם דיכאון מינורי וחולשה? בודאי הצטיידתם בצנצנת ג'ינסינג קוריאני להקלה בתסמינים. ואולם - זהירות! אם אתם סוכרתיים המטופלים בתרופות – אתם עלולים להגיע לירידת סוכר דרסטית. הג'ינקו גם פוגע ביעילותן של תרופות להורדת לחץ דם ומחמיר מצבי חרדה קיימים.

 

צמחי מרפא שנועדו לחיזוק מערכת החיסון עושות לפעמים פעולה הפוכה אם אתם סובלים ממחלות אוטואימוניות בהן הגוף תוקף את עצמו כמו זאבת (לופוס), סוכרת 1, מחלת קרוהן וקוליטיס. תרופות אלו עלולות לעודד את הגוף ליצור נוגדנים לעצמו. גם למאושרים שסתם רוצים להתחסן קמעה, לא מומלץ ליטול תרופות מסוג זה ליותר מחודשיים.    

 

  

מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________