סינוסיטיס - הטיפול ההומיאופתי

מאת: עדי ברומר  (צוקר)

 

עוד בריאות:

שאיבת שומן

הפרעת קשב אצל מבוגרים

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

מספר דברים שחשוב לדעת על הסינוסיטיס, הנפוץ בעיקר עכשיו, בעונות המעבר והחורף, ומהווה תופעה כואבת, ומוכרת לרבים מאיתנו. הסינוסיטיס מתבטא בעיקר בנזלת, כאבי ראש וקשיי נשימה.

 

הסינוסיטיס הינו דלקת או זיהום בסינוסים - חללי האוויר בקדמת הגולגולת ומתבטא בד"כ באף סתום, (בד"כ בנזלת מוגלתית סמיכה צהובה או ירוקה), כאבי ראש, לחץ סביב הפנים וכאבים כאשר נוקשים על-פני הסינוס המודלק. וכל מי שסבל או סובל מסינוסיטיס, יודע עד כמה זה יכול לכאוב.

 

ואם רשימת התסמינים לעיל לא מספיקה הרי שעל כך יכולים להתווסף גם כאבים בלוע, קשיי נשימה, נחירות בלילה, פגיעה בחוש הריח, שינה לא טובה, נפיחות בפנים, ריח רע מהפה, חום, ו/או שיעול. במצבים הקיצוניים, עלול הסינוסיטיס להתפשט לכיוון קרום המוח ולגרום למנינגיטיס (דלקת קרום המוח).

הגורם הנפוץ ביותר לסינוסיטיס אקוטי, לפי הגדרת הרפואה הקונבנציונאלית, הוא זיהום ויראלי של דרכי הנשימה העליונות- או במלים אחרות- הצטננות. חולשה זמנית או קבועה על בסיס פיזי או נפשי יכולה להגביר את הסיכון להיווצרות סינוסיטיס, כגון אלרגיה או מצבי סטרס ומתח. לואיז היי (http://www.louisehay.com/) אומרת, שבעיות בסינוסים מעידות על רוגז המכוון נגד אדם הקרוב לחולה. לא תמיד הבעיה אכן נובעת מסיבה זו, אולם היא מראה, שיכול להיות קשר בין היווצרות סינוסיטיס לסיבה שהיא מעבר לזיהום.

נהוג להבדיל בין שני סוגים של סינוסיטיס – האקוטי והכרוני.

בסינוסיטיס אקוטי, מדובר בד"כ במאורע חד פעמי שבו נסתם המעבר בגלל המוגלה לאחר התקררות ונוצרים כאבים.

הסינוסיטיס  כרוני, מתבטא בהתקפים חוזרים של סינוסיטיס (2-3 בשנה, מעל שנה אחת ברצף) או מצב של מוגלה כרונית בסינוסים. סינוסיטיס כרוני יכול להסתבך לאסתמה או לברונכיטיס, בגלל המוגלה שמטפטפת לגרון או לריאות.

 

מדובר בסינוסיטיס ולא בשפעת כאשר:

  • המחלה נמשכת יותר מ-10-14 ימים.

  • כשההפרשות מהאף סמיכות, בצבע ירוק או צהוב. בשפעת ההפרשה מימית או לבנה.

  • כשיש כאבים גם בשיניים העליונות.

  • כשיש ריח רע מהפה.

  • כשלמרות הנזלת ושאר הסימפטומים אין התעטשויות.

 

הטיפול הקונבנציונלי בסינוסיטיס

הרפואה הקונבנציונאלית מכירה מספר דרכים לטיפול בסינוסיטיס הבעיה היא שלרוב מדובר בסולם טיפולים שבו כל טיפול מבוצע רק אם הטיפול הקודם נכשל. במקרים הכרונים הקשים במיוחד, עלולה לעבור על החולה תקופה ארוכה וכואבת של טיפולים.

 

הטיפול הראשוני מתחיל בעזרת תרופות שפותחות את מעברי הסינוסים המגיעות בצורת תרסיס לאף, במטרה לאפשר להפרשות לעבור אל האף ולגרון.

אפשרות נוספת היא טיפות אף כגון אפרדין, או כדורי פסאודו אפרדין- המכילים חומרים המכווצים את ריריות האף.

הבעיות עם הטיפולים התרופתיים הללו מצוי בעובדה ששימוש ממושך עלול לגרום להתמכרות, ופגיעה ביכולת ההתכווצות של כלי הדם באף.

אם הטיפול הראשוני נכשל, עוברת הרפואה הקונב' לטפל בעזרת אנטיביוטיקה כדי לנסות ולהתמודד עם הזיהום שנוצר בסינוסים. הטיפול האנטיביוטי ניתן בד"כ לתקופה של כשבועיים עד שלושה ולרוב, כישלון של הטיפול גורר אחריו סינוסיטיס כרוני.

אם הטיפולים התרופתיים כשלו, הרי ששני הפיתרונות הבאים כבר כוללים התערבות כירורגית. ניתן לבצע שטיפת מי מלח בהרדמה מקומית.

ניתוחמבוצע ברפואה הקונבנציונלית בד"כ כאשר יש חסימות אנטומיות או של פוליפים, ומקרים שבהם נמצא גידול. ובמקרים של סינוסיטיס כרוני, שאינו נובע מחסימות, אך כל פתרון אחר נכשל. בניתוח מרחיבים את הפתחים הטבעיים של הסינוסים. הניתוח מבוצע כיום בעזרת אנדוסקופ, בד"כ, בהרדמה כללית. כיון שלא ניתן למנוע לגמרי את צמיחת הפוליפים גם עם ניתוח, לפעמים צריך לחזור על הניתוח.

 

הטיפול ההומאופתי בסינוסיטיס:

הטיפול הקונבנציונאלי כאמור הוא מתמשך, מסובך ואף מסוכן ויתר על כן – אינו מבטיח טיפול מלא וקיימת האפשרות של חזרת הסינוסיטיס. לעומתו, קיימת האפשרות של טיפול הומיאופתי - טיפול שאינו כואב, מסוכן, אגרסיבי או פולשני ואינו כרוך בתופעות לוואי. בעזרת טיפול הומיאופתי ניתן במקרים רבים למנוע ניתוח.

בניגוד לטיפול הקונבנציונאלי המטפל בתסמינים בלבד, ההומיאופתיה מחפשת את שורש הבעיה, ובטיפול בה מעלימים גם את הטריגר וגם את התסמינים. הטיפול ההומיאופתי מחפש מהיכן החלה הבעיה ועל ידי כניסה לעומק הבעיה מטפל בה בצורה ממוקדת ותכליתית, ולא רק סימפטומאטית.

כמשל, ניתן להסתכל על הטיפול הקונבנציונאלי כגנן המנכש עשבים – בטווח הקצר הגינה נראית נקייה, אך אחרי תקופה קצרה המצב עלול לחזור לסורו. ההומאופתיה לעומת זאת, שקולה לגנן שטורח לעקור את העשבים מהשורש וכך פותר את הבעיה.

בטיפול ההומיאופתי יבדקו דברים שברפואה הקונבנציונלית לא ישנו את התרופה שתינתן. בדיקות כגון –באילו סינוסים הצטבר הזיהום והגודש? איזה סוג כאב זה? (דוקר? לוחץ? שורף? חופר?) מהם הסימפטומים הנלווים לסינוסיטיס? (למשל- סחרחורת, אדישות וכו'). לכאורה, מדובר בתופעות שאינן קשורות לסינוסיטיס,  אך בהומאופתיה משמעותיות ויכולות להסביר הרבה על היווצרות הבעיה והטיפול שאדם יקבל.

כך למשל, במקרה אחד הגיעה מטופלת שהיתה מקבלת סינוסיטיס רק בזמן מחזור הווסת שלה. אחת לחודש, ידעה שהיא עומדת לקבל מחזור כשהאף החל להיות גדוש. על פי סימפטום זה ניתנה לה תרופה שטיפלה בסינוסיטיס. במקרה אחר, דובר בפעוט, שפיתח נזלת כרונית וגודש לאחר חיסון. הקשר בין השניים היה חשוב מאד למציאת התרופה ההומאופתית, בשילוב עם בדיקת מאפיינים נוספים שאישרו את אופי התרופה ההומאופתית.

 

כיצד מתקיים הטיפול ההומאופתי?

באבחון ההומאופתי יש קשר בין הגוף לנפש, ולכן מתייחסים גם לתופעות הגופניות וגם לאופי האדם והלך חייו בתקופה שקדמה לסינוסיטיס, למציאת הגורם לבעיה- פיזי או נפשי- המטרה היא להגיע לשורש הבעיה, ולטפל בצורה ממוקדת ולא סימפטומטית בלבד. בטיפול לוקחים בחשבון את כל מכלול החיים ולא מתמקדים רק באספקט אחד שלהם, כי לפי גישה זו התופעות משקפות מצבים בעולם הפנימי של האדם הסובל מסינוסיטיס.

לאחר תהליך תשאול ראשוני, בו מנסים להבין את המירב על אופי הבעיה והסימפטומים, (בדומה לטיפול הקונבנציונלי), ועל מאפייני האדם (בדומה לפסיכולוגיה), מותאמת תרופה הומאופתית אחת ספציפית באופן אישי לאדם, וייחודית לו מתוך אלפי תרופות הומאופתיות. כאן אין תרופה ספציפית לסינוסיטיס, כזאת שניתנת לסינוסים ללא קשר לשום דבר אחר, אלא תרופה ספציפית לאדם.

לאחר נטילת התרופה ההומאופתית, מתחיל בד"כ שיפור הדרגתי. בזמן התפרצות אקוטית ניתן לחוש בשיפור כבר מספר שעות לאחר נטילת התרופה ההומאופתית. בטיפול בסינוסיטיס כרוני, זמן ההחלמה (ותחילת השיפור) עשוי להיות ארוך יותר, כיון שמדובר בתהליך עמוק ושורשי יותר.

לסיכום, במצבים של סינוסיטיס, כדאי לנסות טיפולים שאינם כרוכים בתרופות כימיות על בסיס קבוע. סינוסיטיס שחוזר שוב ושוב מוכיח שהתרופה הכימית לא עבדה מספיק טוב. בכוחה של ההומאופתיה לפתור את בעיית הסינוסיטיס לתמיד, שמביא לריפוי ללא סיכונים מיותרים. הטיפול ההומאופתי מחזק מאד את מערכת החיסון.

 

בברכה

עדי ברומר (צוקר)

הומאופתית קלאסית

052-8983860

היעזרות במקורות:

http://www.rambam.org.il/

http://www.clalit20plus.co.il

http://news.walla.co.il/?w=/5000/1217201

 

 

  מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

 

שלום רב,

האם גם טיפול ברפואה אלטרנטיבית, סינית יכול לעזור? מה ההבדל בין רפואה זו להומאופתית?

תודה, דורית

_________________________________________