מושלמת או שלימה?

מאת: אורי לביא

עוד בריאות:

הכיני ילדך לחורף

הפרעות אכילה - מה שרופאים לא מספרים

אנטיביוטיקה - לא בכל מחיר!

דלקות אזניים חוזרות

רפואת נשים ללא מציצנות

הומיאופתיה - רפואת משפחה במיטבה

מוכנים, היכון, צאי

תרופות כולסטרול וסרטן המעי הגס

תסמונת התשישות הכרונית

תרופות סבתא

תרופות סבתא נוספות

הרזייה הוליסטית

האם כאב הראש שלך הוא מיגרנה?

אפצ'י, עונת המעבר

גורמים לאי כניסה להריון

התנהגות נכונה בחשיפה לשמש

תשעה חודשים של טירוף חושים

לשפר את תדמית הגוף

מחמאות: לימדו לאהוב אותן

"החולה המדומה"

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

רגע לפני שאת מתכוונת להתחיל בתהליך כדי להגשים את החלום הגדול, לישר את האף, להגדיל את החזה לשאוב את השומן, תשאלי את עצמך מספר שאלות. האם את באמת מתאימה לעבור ניתוח פלסטי: מהי רמת הציפיות? האם את מסוגלת להגדיר לעצמך מה מטריד אותך במראה? ניסיון הרופא ועוד..

 

לכל אדם יש הזכות לאהוב את גופו , להיות שלם ומסופק מנתוניו החיצוניים ולשנות את הפוגע או המפריע לו במראהו.

ועל אף זאת, כ-20 אחוזים מהפונים לניתוח פלסטי נדחים ע"י הרופאים המנתחים על רקע של אי התאמה עוד בשלב הייעוץ הראשוני הווה אומר בעלי רמת ציפיות בלתי אפשרית, בעלי מצוקות נפשיות ורגשיות שאין הניתוח יכול לפתור ובעלי תפיסה שמקורה בטעות. 

לפני שאת מתכוונת להתחיל בתהליך כדי להגשים את החלום הגדול בדקי האם את באמת מתאימה לעבור ניתוח פלסטי.

רמת הציפיות שלי מהניתוח:

לעיתים מטופלות חושבות שלאחר ביצוע ניתוח פלסטי, הן תראנה כמו שנראו בגיל ההתבגרות. האכזבה יכולה להיות גדולה והתוצאה הנפשית תהיה הפוכה. במקום שהמטופלת תרגיש טוב יותר עם עצמה, היא עלולה להיכנס למשבר נפשי ולתסכול שיצור בדיוק  את ההפך הרצוי.

לכן חשוב מאוד לפני שעומדים לעבור ניתוח פלסטי להיות מציאותי: זה שאני אעבור ניתוח להגדלת חזה לא אומר שכל גבר שיעבור ברחוב  יסתכל עלי או כשאבצע  ניתוח למתיחת בטן ושאיבת שומן זה אמור לפתור אותי מדיאטה ועשיית ספורט ואני אהיה רזה .
לאחר שביצעת את כל הכללים והתאמת את רמת הציפיות ליכולת המקצועית, החוויה תהיה עצומה וברוב המקרים התוצאה תשפר את איכות החיים שלנו.
 

האם אני מסוגלת להגדיר לעצמי מה מטריד אותי במראה?

אין זה הגיוני להגיע לרופא ולומר "אני רוצה להראות טוב יותר". מומלץ שתגדירי לרופא ולעצמך מה מטריד אותך, מאיזה חלק בגופך את לא שבעת רצון ומה היית רוצה לשנות. לאחר שהגדרת לעצמך מה בדיוק מטריד  אותך יותר מכל, תוכלי למצוא את הפיתרון המתאים וכל זאת תחת המוגבלות של הרפואה האסתטית.

האם אני חוששת מהתהליך של ניתוח פלסטי?

ניתוח הוא אינו הליך פשוט וקיימות בו סכנות שונות ומשונות ועל כן כל מטופלת חייבת לדעת מהן אותן  הסכנות הטמונות בניתוח אותו הוא מתעד  לעבור.

מטופלת אשר נכנסת לתהליך של ניתוח ללא חששות ופחד ,כאשר היא איננה חוקרת דיו בסכנות ובסיבוכים  הוא מטופלת שאינה בשלה לשינוי. כשזה יותר מידי קל לפני הניתוח, הניסיון מראה, כי לאחר הניתוח קשה ואז בדרך כלל זה כבר יהיה מאוחר. אסור לעצום את העיניים .

האם אני מסוגלת להפסיק לעשן?

רבים אינם מודעים להשלכות של עישון בהקשר של ניתוח פלסטי. יש להפסיק לעשן כשלושה עד ארבעה שבועות לפני ואחרי ניתוח פלסטי בכלל ומתיחת פנים ובטן בפרט. קיים קשר בין העישון ליובש בעור המקשה על תהליך ההחלמה. העישון גורם להאטה בזרימת הדם והחמצן לעור.  הניקוטין מרחיב את כלי הדם וכתוצאה מכך הדימום רב יותר, דבר המקשה על ביצוע הניתוח ועל האיחוי וההחלמה שלאחריו.

אחרי שבדקת את עצמך ואת מידת התאמתך חשוב לזכור מספר כללים בטרם תבחרו את המכון/רופא בו תעברו את הניתוח המיוחל.

חברות:
ודאי כי הרופא חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה הפלסטית-לאחרונה חולק כרטיס חבר המעיד על חברות. מנתח פלסטי מומחה חייב להיות בעל תעודת "מומחה בכירורגיה פלסטית" מטעם משרד הבריאות ,החברות באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית מעידה כי הרופא סיים התמחות ארוכה ומקיפה והינו רופא בעל הכשרה מתאימה, ניסיון ואחריות.
ניסיון הרופא:
חשוב לשאול את המנתח מה ניסיונו בניתוח המבוקש וכמה ניתוחים מסוג זה ביצע בעבר. אפשר ומומלץ לשאול באילו סיבוכים נתקל. רופא שאינו מציין כי קיימים סיבוכים אפשריים לניתוח, או טוען כי אצלו אין סיבוכים, סביר כי אינו מדייק, אינו מנוסה דיו או במקרה הגרוע ביותר - אינו אמין.

המלצות:
מומלץ מאד לנסות ולקבל המלצות מבני משפחה, מכרים, מטופלים אחרים וצוותים סיעודיים (אחים ואחיות). יש לזכור שמטופלים אליהם תופנה על ידי הרופא וצוותו, מטבע הדברים, הם לקוחות מרוצים. יש לקחת בחשבון גם שתמונות ה"לפני ואחרי" אותן יציג בפניך הרופא, מייצגות את הטובות בעבודותיו...
המידע הרפואי:
המידע שיועבר לך, אמור לכלול את מהלך הניתוח, הסיבוכים האפשריים, תופעות הלוואי, ההחלמה והתוצאות הצפויות. בררי היכן יבוצע הניתוח, והאם המקום מאושר ע"י משרד הבריאות.

 __________________

כותב המאמר אורי לביא מבעלי חברת מדיקארט המציגה בימים אלו את  הקוד האתי אותו  יצרה לטובת שינוי  הדימוי של התחום, ויוצאת נגד דימוי 'שוק הבשר' שהפך לאחרונה להיות ההגדרה הרשמית בכל הקשור לתחום האסתטיקה הרפואית. בנוסף, רואה החברה את הקשר עם הקהילה כחלק בלתי נפרד מדרכה וערכיה, ומאמינה בשיתופי פעולה עם אמנים בתחילת דרכם.

 

נשמח לתאם ראיון עם אורי לביא

שרון ברנד sharonb@lotan.org.il

 

 

 מה דעתך? הגיבי על הכתבה                     מעניין? שילחי לחברה

   

_________________________________________