הלכה המיניות?

מאת: מערכת "הדרך למעלה"

סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור עמותת אחת מתשע-נשים למען נפגעות סרטן שד, מגלה:

כמחצית מהציבור בישראל סבור שנשים שעברו הסרת שד אינן מושכות מינית ותפקודן המיני נפגע

אחוז הגברים הסבורים שנשים שעברו הסרת שד אינן מושכות מינית כפול מאחוז הנשים הסבורות כך

מרץ 2005

 

עוד:

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

תרופות סבתא

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור עמותת אחת מתשע - נשים למען נפגעות סרטן שד, מגלה שכמחצית מהציבור בישראל סבור שנשים שעברו הסרת שד אינן מושכות מינית וכי תפקודן המיני נפגע. כשליש מהנסקרים ביקשו לא לענות לשאלות הסקר. הסקר העלה הבדל דרמטי בעמדות בין גברים לנשים: אחוז הגברים אשר סברו כי נשים שעברו הסרת שד אינן מושכות מינית היה כפול מאחוז הנשים שסברו כך. פלחי האוכלוסייה הבולטים המחזיקים בתפיסה כי נשים אלה אינן מושכות מינית הם צעירים ורווקים, בני שני המינים.

 

נורית טולנאי, מנכ"לית עמותת אחת מתשע: "הסקר הוזמן על ידי העמותה כתוצאה מהצטברות עדויות בעמותה של נפגעות סרטן שד אשר סיפרו כי הן חוות תחושות עמוקות של בושה כתוצאה מהסרת השד שעברו בעקבות מחלתן. נשים אלה סיפרו כי הן שומרות בסוד את הסרת השד שעברו מחשש שייתפסו בעיני סביבתן כפחות נשיות. לדאבוננו,  ממצאי הסקר תואמים את חוויותיהן של נשים שעברו הסרת שד. נפגעות סרטן שד משלמות את מחיר התפיסה החברתית, לפיה השדיים הם המדד למידת המשיכה המינית של נשים ולאיכות תפקודן המיני".

 

הסקר חולק לשתי סדרות של שאלות. בסדרת השאלות הראשונה התבקשו הנסקרים לענות מה הם חושבים שנשים שעברו הסרת שד מרגישות ביחס להיותן מושכות מינית ולגבי תפקודן המיני. בסדרת השאלות השניה התבקשו הנסקרים לענות מה הם חושבים על מיניותן של נשים שעברו הסרת שד.

 

בסדרת השאלות הראשונה ענו 58% מהציבור כי הם סבורים שנשים חשות פחות מושכות מינית לאחר הסרת שד. בקרב בעלי הדעה, שהם המשתתפים בסקר שבחרו לענות על השאלות, עולה שיעור הסבורים כך ל- 82%. בעלי הדעה מהווים שני שליש מהנסקרים, לעומת שליש מהנשאלים שציינו שאין להם דעה. לגבי תפקודן המיני של נשים אלה, 51% מהנסקרים ענו שהם סבורים כי נשים חשות שתפקודן המיני נפגע לאחר הסרת שד. בקרב בעלי הדעה שיעור הסבורים כך עולה ל- 82%.

 

בסדרת השאלות השניה ענו 43% מהציבור כי בעיניהם נשים פחות מושכות מינית לאחר הסרת שד. בקרב בעלי הדעה שיעור הסבורים כך עולה ל- 52%. לגבי תפקודן המיני של נפגעות סרטן שד, 35% סבורים כי נשים אלה נפגעו בתפקודן המיני. בקרב בעלי הדעה שיעור הסבורים כך עולה ל- 49%.

 

ממצא נוסף של הסקר מראה כי כמחצית הציבור מכירים נשים שעברו הסרת שד. החשיפה לנשים אלה משפיעה באופן ניכר על האופן בו הן נתפסות. 49% מהאנשים שמכירים נשים שעברו הסרת שד אינם סבורים כי נפגעות סרטן שד אינן מושכות מינית, לעומת 32% מהאנשים שאינם מכירים נשים כאלה.

 

אחד הממצאים הבולטים העולים מן הסקר הוא קשר השתיקה, הקיים כלפי סרטן השד וכלפי נפגעותיו. בממוצע, שליש מן הנשאלים בסקר העדיפו שלא להביע דעה. בעמותת אחת מתשע סבורים כי שתיקתם של הנשאלים תואמת את השתיקה החברתית סביב סרטן השד, שאחת מתוצאותיה היא הסתרת המחלה על ידי הנפגעות.


 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                            מעניין? שילחי לחברה

 

 

כאשה שעברה כריתת שד- הנושא הוא באמת כמו "טאבו"

יש אנשים שלא מוכנים לקרוא לסרטן בשמו, ועל אחת כמה וכמה

לא מוכנים לדבר או אפילו לחשוב על כריתת שד.

ובכן ,זה לא כיף, ובטח שזה לא המצב שהייתי בוחרת מרצוני החופשי, אבל אפשר

לחיות עם זה

בעיקר אם את יודעת שהצלת את חייך וזה המחיר.

כמובן חשובה מאד התיחסותו של בן הזוג, ולאט לאט

אחרי שמתרגלים "השד"(תרתי משמע) אינו נורא כל-כך,

או כמו שאמר האונקולוג שלי לבן זוגי: ממילא אתה יכול ללטף רק אחד...

אמירה שיכולה להשמע צינית- אבל סה"כ נכונה.

אביבה בייגל

 

 

_______________________________________