בית הנבחרות

מגזין נשים לפוליטיקה - גיליון מספר 4  יולי 3002


 4. אידיאולוגיה, רווחה ומשפחות חד-הוריות

 סמדר לביא ואמיר פוקס

 

Lavie and Fuchs © 2003

All Rights Reserved


ב 82 ליוני השתלט הביטוח הלאומי על המשימה של שינוי הקריטריונים לקבלת קצבת הבטחת הכנסה לאמהות חד-הוריות, לפי חוק ההסדרים לשנת 3002 שהתקבל בינואר. תחת הכותרת של חקיקה חפוזה ואכזרית זו מסתתרת אידאולוגיה פטריארכלית כוחנית אחוס"לית (אשכנזית, חילונית, ותיקה, סוציאליסטית, ליברלית), הנמצאת עמנו עוד מימות היישוב. החוק עבר כי הציבור אף פעם לא התעניין במהות האידאולוגיה הזו.


החוק משקף את רפורמות ה"רווחה" שנעשו בעיקר בארה"ב ובבריטניה בראשית שנות ה - 0991. הרפורמות הנאו-קלאסיות הללו מתמקדות באיחוי כפוי של התא המשפחתי ע"י תחיקה נגד החריגים ממודל המשפחה ההטרוסקסואלית הפרוטסטנטית הלבנה מהמעמד הבינוני ומעלה. המחוקקים קראו לחקיקה כזו "הנדסה חברתית." מטרתן המוצהרת של הרפורמות הללו בארה"ב הייתה לטפל בבעיה של משפחות חד הוריות לא לבנות מרקע מנוחשל כלכלית. שיעור המשפחות החד הוריות שאינן לבנות עדיין עולה על 05% בארה"ב. אלה נשים, שסבלו מאפלייה היסטורית בעבודה על רקע גזעני, והוסללו לחינוך נחות. בזמנו, אם ניסו לנהל חיי משפחה עם גבר, נשללה מהן הקיצבה, והרווחה כפתה עליהן שימוש באמצעי מניעה מסוכנים כתנאי לקבלת הקיצבה.

 

חוק ההסדרים הוא שיאו של עשור Backlash , שהתרחש לאחר קבלת חוק משפחות חד-הוריות בזמן ממשלת רבין. חקיקה זו מושתתת על עולם המושגים הניאו-ליברלי-שמרני בארה"ב ובאנגליה (משהו כמו השינוי-ליכוד-עבודה שלנו). תחת מכבסת מילים לגיטימיות כמו "מלכודת עוני" ו"מלכודת תעסוקה", עולם זה מדגיש את מערכת התמריצים המעוותת-לכאורה עליה נשענת  של מערכת הרווחה הקיימת. הביקורת הזו על מדינת הרווחה משקפת את העמדה המוסרית של הימין החברתי-כלכלי (בישראל, גם א-סמול הוא ימין כלכלי) בנוגע למה שהוא מגדיר כמשפחה נורמטיבית - זוג הטרוסקסואלי חילוני, נשוי ודל צאצאים בני המעמד הבינוני ומעלה. החרדה המסורתית של הימין מפני החדירה לתחום הפרט נעצרת על מפתן הבית צמוד הקרקע בפרבר. בהקשר של משפחות חד-הוריות, לעומת זאת, המדינה חודרת לחדר המיטות של האזרחים/יות דרך השיח על הזכויות החברתיות שלהם, או בעצם, דרך השלילה של זכויות אלה. לפרט ממין נקבה אין לכן קיום אינדיבידואלי מחוץ למסגרת המשפחה. החוק מעלה על נס את הקניין הפרטי בכלכלת שוק חפשי, והמשפחה אליה הוא מתנכל מהווה לכן הפרעה למנגנון הקפיטליסטי והשוק החפשי, היות שהיא מתאימה יותר למודל הרווחה הסוציאליסטי בשוק עבודה גברי אכזרי, המאפיין את ישראל מיום הקמתה, ע"י שכר נמוך מחד, ויוקר מחייה אסטרונומי מאידך, למען יהיו האזרחים עסוקים סביב השעון בעבודה פלוס חלטורות, כך שלא יוותר להם פנאי להפגין.


המהלך המשולב של הפמיניזם יחד עם ההשקעה של מערכות הרווחה במשפחות החד הוריות הוביל בארה"ב ובבריטניה את האמהות הללו למלכודת עוני, כי לא היתה לאימהות מערכת תמריצים לקיום משפחה יצרנית הסובבת סביב ציר הגבר התקוע בבוקר בפקקים מהפרבר לדאון טאון, וחוזר בערב תשוש מהזזת ניירות מצד לצד בשולחן במשרד, כדי לשים רגליים מול הטלויזיה ולשתות ג`ין עם טוניק ולהגיד לילדים לילה טוב. לדעת הניאו-ליברלים-שמרנים, המלכודת הזו נובעת לא רק מהמבנה של הכלכלה בעידן הקפיטליזם המאוחר, אלא גם מהתרבות הנחותה של הנשים העניות, הנובעת מיציאתן לעבודה לא מקצועית החל מגיל צעיר כדי לעזור בפרנסת המשפחה.


חוק ההסדרים כחול לבן משתמש בדיוק בלוגיקה הזו. הוא דוחף אמהות חד הוריות בכוח לשוק עבודה בלתי אפשרי, המאופיין ע"י קפיטליזם פוסטמודרני, מיתון עמוק ושיעורי אבטלה גבוהים. הוא מרביץ לחד הוריות במקל, בלי לתת להן שום גזר, כשהוא מוריד את תיקרת התשלום להשלמת הכנסה, במקום להעלות אותה. הוא למעשה שם מראה מגדלת לעובדה הקיימת אתנו מאז קום המדינה - יש ניצול מחפיר של נשים נשואות, קל וחומר, חד הוריות, בשוק העבודה, רק בשל הערך הפסיכולוגי העודף של "יציאה קצת מהביית" מחד גיסא, וניצול מחפיר של נשים ע"י המשך העסקתן בחינם במשק הבית של משפחותיהן, מאידך גיסא. לכן חוק ההסדרים אמור לכפות עלינו את שיקומו של התא המשפחתי הנורמטיבי (איזו נפגעת אלימות במשפחה עם ילדים תעיז להתגרש עכשיו, בשוק העבודה הנוכחי?) ואת הקשחת החלוקה המיגדרית-גזעית של שוק העבודה. במסגרת ה"הנדסה החברתית" אומרים לחד-הורית המזרחית או המהגרת מחבר העמים שתצא בחוץ. אם היא הולכת לעבוד, בגלל הילדים ו/או הגיל יש לה שכר נמוך ואפשרויות קידום מוגבלות. אם היא צעירה, שכרה מו
צא על מישהי שתשמור לה על הילדים. היא אמורה להתפרנס בשוק עבודה של עלויות העסקה נמוכות, היעדר הכשרה מקצועית, והיעדר סולידאריות בין העובדות. לצידו מתנהל כאן במקביל שוק עבודה הלום פיטורין בו מתחרות אשכנזיות נשואות בעושר, מול גברים מזרחים שהעפילו אל המעמד הבינוני, על משרות הדורשות הכשרה מקצועית, ומגיעות עם משכורת קבועה, יציבות, ואפשרויות קידום. האחוס"ל השכיר בעל ההשכלה האקדמית נמצא בדרך כלל מעל שניהם.

 

ביבי ומומחיו טוענים, שהקיצוצים בקיצבאות הם פילנתרופיה שתוציא את החד הוריות ממלכודת העוני הנגרם ע"י אבטלה. למעשה הם תקעו אותן במלכודת היעדר התעסוקה.

 ____________________

פרופ' סמדר לביא, אנתרופולוגית, היא אם חד הורית מובטלת

אמיר פוקס הוא דוקטורנט למשפטים באוניברסיטת אוקספורד

 

המערכת:

חנה בית הלחמי

ענבל גולדברג

ד"ר מירה חניק

 

 
__________________________________________________