מרילין - עכשיו התערוכה

מאת: עטרת ליפשיץ

יולי 2004

 

 

עוד:

 החיים בגובה מטר שלושים

אפשר היה לראות הכל

 אימהות ואמנות - עליזה אורבך

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

 

עוד על בריאות:

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

 

מי מרגיז אותך?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בעקבות הכתבה על נשים כאובייקט באומנות והעלאת הנושא של אידאל היופי הנשי, רציתי להמליץ על תערוכה המוצגת בימים אלה במוזאון תל אביב - מרלין מונרו, תצלומים מאוסף לאון ומיכאלה קונסטנטינר ניו יורק (עד 19 ביולי 2004).

 

התערוכה כוללת אוסף גדול של צילומים המציגים במפני הצופה בצורה אסטטית ונעימה לעיין, את הקריירה הקצרה של אותה נערה פשוטה נורמה ג'יין, שהפכה כוכבת קולנוע ומושא חלומותיהם של גברים רבי מעלה ונשים כאחד.

 

הצילומים חושפים את יכולתה הבלתי מעורערת של מרלין מונרו לבנות את עצמה כאידאל יופי מושלם, אייקון תרבותי, אשר מוחק כל זכר למראה נשי טבעי בנסיון להפוך יופי נשי לאידאל נכסף שנועד לעיניי גברים בשבילם ולמענם.

 

 כמעט שלא ניתן למצוא את דמותה האמיתית של מונרו בצילומים. לרוב היא מוצגת בשיאה, בתנוחות אין ספור, שלעיתים לא משאירות שום מקום לדמיון. דמותה שופעת קסם אישי ויופי, ספק ילדותי ספק בוגר המנווט את הצופה להתקרב ולנסות לגעת לרגע אחד בזוהר הנכסף הזה השייך רק ליחידי סגולה.

 

רק בתמונות אחדות תופסת המצלמה לרגע קט את מונרו האמיתית. בדמות האישה המשילה לרגע את כסותה הנוצצת, את האיפור הכבד ואת הילת הזוהר עייפה מימים ארוכים מול המצלמה, ושוקעת לרגע במחשבות עגומות. אשה על סף איבוד שפיותה הנעה מעל גלי החיים בין קצוות של אייקון תרבותי אהוב ונערץ לבין בדידות מזהרת ואובדן צלם. לרגע נראה כאילו גם היא איננה מאמינה באייקון התרבותי אשר יצרה במו ידיה בכישרון רב.

 

מונרו מונצחת מעל גבי נייר הכסף על ידי מספר לא מבוטל של צלמים מהטובים והמפורסמים של התקופה, אשר ראו בה כמי שיכולה לשמש כמנוף לקריירה. כל צלם בדרכו הוא, ניסה לחשוף פן נוסף של אותה דמות אשר היוותה את מודל אידאל היופי הנשי ובכך להטביע את חותמו בהיסטורית הצילום והאופנה. 

 

התערוכה מלווה בסרט תיעודי אשר מלמד על חייה הסוערים של מונרו, מתעד יחסים אישים עם חברים, עם בני זוג ובהארכה את יחסיה עם מנעמי השלטון הלו הם נשיא ארה"ב דאז ג'ון פ. קנדי ואחיו. הסרט מנסה להתחקות אחר הסיפור המתעתע סביב מותה של מונרו ולהביא עדויות מעדויות שונות לגבי סיבת מותה האמיתית, אשר ככל שיתגלגל הסרט תובן כרצח מתוכנן על ידי אותם מאהבים עצמם. מונרו הקליטה שיחות טלפון שניהלה עם הנשיא ועם אחיו ורשמה את תעודן ביומן שחשף עובדות מרשיעות לגבי נושאי שלטון שונים שהטרידו עד מאוד את ה"מוסד הנשיאותי". ובשל כך, עפ'י העדויות, שלא הוכחו עד היום תוכנן להפליא רצח אשר יראה כנסיון התאבדות שהצליח בדירתה המבודדת של מונרו. ואולי סוף זה דומה לסופן של "נסיכות" אחרות מהאגדות, משהרחיקו לכת וחרגו מתפקידן הנשי המסורתי- להיות יפות, שותקות ומחקות לאביר על הסוס הלבן.. סופן היה מר...

 

מכל מקום אוסף הצילומים מרשים עד מאוד ומעלה הירהורים לגבי אידאל היופי, שהיה ונותר גם היום, בלונד חזק, עקבים גבוהים ובעיקר גוף נשי רזה וחטוב.

 

 ל כ ו    ו ת ה נ ו .

 ______________________

 

תגובות: כיתבי לנו                                                                       שילחי לחברה

   

________________________________________________________