ספת הפסיכולוג: יעוץ פסיכולוגי

מאת ד"ר יוסי אברהם, פסיכולוג מומחה

"בתי מתמרדת. איך אני יכולה "להגיע" אליה?"

 

יש לך בעיה?

שילחי שאלה אל ד"ר יוסי אברהם ותקבלי יעוץ דרך האתר

כתבות קודמות:

הבחור שלי סובל מבעיית גאווה

שוב מפטרים אותי - ואני לא עומדת בזה!!

מה אומרים לילד שאביו במעצר?

אלימות מילולית במשפחה

אני חוששת שהוא יבגוד בי

מה עדיף, שתיקות או פרידה?

מרגישה תשוקה רק עם המאהב

הקשר הפך בנאלי ומובן מאליו

משפחתי דוחה את החבר שלי!

כל הכתבות של ד"ר יוסי אברהם

 

 שאלה:

 שלום רב,

 

השאלה שלי היא ליעוץ, בנושא ילדים.אני בת 45 נשואה פלוס 4 אנחנו משפחה דתית. השאלה שלי היא בעניין בתי בת ה13-  . לפניה יש לי את בני בן ה- 18  שעומד לפני גיוסו לצבא  ועוד בתי בת ה16, תלמידה מצטיינת, שיש לה חבר מהישוב שלנו שאנחנו בקשר טוב עם הוריו.

 

גם איתה היו לנו מאבקים מוקדמים נגד בנים. זה לא כל כך מקובל במיוחד בחברתנו,  אולם הצלחנו לשמור על שליטה בנושא ואנחנו (אני ובעלי פועלים ביחד)

 שומרים על כל צעד במיוחד בקטע של הצניעות. ילדתי הקטנה יותר בת ה- 13 התחילה לצאת עם בנים. אנחנו סגרנו את הנושא, מכוון שהיא מתקשה בלימודים וזה לא מתאים לבת אולפנה שתהיה בחברת בן. וגם היא חייבת להתרכז בלימודיםהבעיה שהילדה הזאת לא מבינה ומתעקשת ללחם בנו. יכול להיות שהיא מחפשת תשומת לב?

אף על פי שאנחנו מתאמצים להקדיש לה לא מעט זמן. יכול להיות שהיא מקנאה באחיה הקטן?

היא עכשיו ברוגז איתנו ולא מדברת איתנו. היא מאוד רגישה, אבל מופנמת.

היו לה בעיות קשב ולקחה תקופה ארוכה רטלין .היום היא ללא רטלין ומתפקדת בצורה סבירה.

נפגמה משהו התקשורת בינינו. השאלה שלי כיצד ניתן "להגיע" אליה.?

ומה ניתן לעשות? עד לפני כחודשיים כלומר תחילת החופש הכל היה תקין.

אנחנו משתדלים לעשות מעל ומעבר בעבורה מתוך ידיעת המצב.

שרה

 

תשובה:

 

שלום רב,

החברה הדתית, למעט המגזר המאד חרדי, פתוחה לתרבות המודרנית, בדיוק כמו החברה הלא חרדית.קחי את עצמך כדוגמה.הפנייה שלך מופנית במייל, וזה "מודרני ".ובחרת לפנות אלי ולא, למשל, לאתר "שו"ת" (השאלות מופנות לרבנים, והתשובות מעוגנות כמובן בעולם ההלכה ולא הפסיכולוגיה(  שגם זה מאד מודרני ופורץ מסגרות מסורתיות. ואם בארזים נפלה השלהבת וגו' : לא רק את המודרנית, אלא גם ילדייך. הם לומדים במוסדות שיש בהם לימודים כלליים, יש אינטרנט, יש כמיהה להמשיך באוניברסיטה, ויש את תנועת הנוער 'בני עקיבא' שמאפשרת בקלות רבה מפגש בין בנים לבנות. ומבחינת הפסיכולוגיה: טוב הוא שהילדים נחשפים לקשרים עם בני המין השני, כי הרי זה מבגר, מלמד את 'תורת החיים', וכו'.

 

וכעת מענה לשאלתך: איך "להגיע" אל הילדה?

טוב יהיה ,לדעתי, לתת לגיטימציה, ולא להתנגד. בתוך האוירה המבינה והמקבלת לבטא את ערכי התרבות והמסורת שלכם, וללמד כללי  "מותר ואסור", בדרך חיננית ומסייעת, ולא כצרור פקודות חמורות. טוב גם לקרב אותה לחוויות של אחותה, שאם תסכים, תוכל לשמש לה מדריכה רוחנית". טוב גם ששתיכן תהיינה שותפות במשהו, למשל בחשיבה על סוג הביגוד, בהתיעצות בדבר מיקום ואורח המפגשים עם הבנים, וכו'. כדאי לעודד חברות מסגרת תנועת הנוער, שהיא, באחריות מלאה, מאד תרבותית וחיובית. כך גם מסגרות של חוגים הקשורים למתנס או לבית הספר.

 

כל טוב

ד"ר יוסי אברהם

www.dr-yosi.com

 

כל טוב

 ד"ר יוסי אברהם

 


ד"ר יוסי אברהם הנו פסיכולוג חברתי ותעסוקתי מומחה - מייעץ  בתחומי הזוגיות והמיניות, המשפחה, ההסתגלות החברתית והקריירה -  ויענה ללא תשלום על שאלות במייל.מפגשי יעוץ (יש הסדר מוזל לחברי  'כללית מושלם') מתקיימים בת"א, פרדס חנה, חיפה וכרמיאל .טל:  04-6230937

אפשר גם ליצור קשר דרך האתר.

 

יש לך בעיה? שילחי מייל לד"ר יוסי אברהם, ותקבלי עצה דרך האתר בעילום שם.

 

________________________________________________________