ספת הפסיכולוג: יעוץ פסיכולוגי

מאת ד"ר יוסי אברהם, פסיכולוג מומחה

"הקשר עם בעלי מתדרדר ונשחק"

 

יש לך בעיה?

שילחי שאלה אל ד"ר יוסי אברהם ותקבלי יעוץ דרך האתר

כתבות קודמות:

הבחור שלי סובל מבעיית גאווה

שוב מפטרים אותי - ואני לא עומדת בזה!!

מה אומרים לילד שאביו במעצר?

אלימות מילולית במשפחה

אני חוששת שהוא יבגוד בי

מה עדיף, שתיקות או פרידה?

מרגישה תשוקה רק עם המאהב

הקשר הפך בנאלי ומובן מאליו

משפחתי דוחה את החבר שלי!

כל הכתבות של ד"ר יוסי אברהם

 

 שאלה:

 שלום רב,

אני בת 28, נשואה + 2 ילדים (נשואה 8 שנים), תמיד הייתי יושבת בבית וקצת ניתקתי קשר עם חברות, מידי פעם הייתי יוצאת עם בעלי (לעיתים רחוקות).

בתקופה האחרונה, קצת יותר משנה, חידשתי את הקשרים עם החברות, אני יוצאת פעם בשבוע איתם ומנסה למצוא רגעים שמחים בחיים שלי, הבעיה שזה לא מוצא חן בעיני בעלי, הוא טוען שהשתניתי, לא מוצא חן בעיניו שאני נפגשת פעם בשבוע וגם לא פעמיים בשבוע בחוץ עם החברה או החברות, יש לציין שאין לו חברים, הוא קצת סגור ולעומת זאת אני מאוד פעילה, חברותית ויש לי חיי חברה.

צר לי לציין שבגלל המצב בבית, יותר נכון המצב עם בעלי הרגשתי קצת שחוקה למרות גילי הצעיר, הרגשתי שכל מה שמענין אותו זה הבית, הנקיון והילדים ושום דבר מעבר לזה, הוא היה נוגע בי רק בלילה ולפעמים היו לי רגעים שהייתי זקוקה למגע שלו, למילה טובה ולפרגון וזה רוב הזמן לא היה מגיע בטענה שככה הוא וכך הכרתי אותו. עם הזמן נואשתי ליצור מגע, הפסקתי לומר מילות אהבה, אפשר לומר שנידבקתי ממנו.

אחרי 7 שנות נישואים הכרתי מישהו שהכיר לי עולם אחר, עולם של מילים יפות, של הערכה, העלה לי את הבטחון העצמי ולימד אותי שיש דרכים אחרות ליחס, הרגשתי אישה, הרגשתי מושכת ונכנעתי לו, כיום אני מנהלת רומן קרוב לשנה, רע לי עם זה ויחד עם זה טוב, אף פעם לא בגדתי בבעלי, אך אני מרגישה שנדחפתי לזה ואני לא מנסה להצדיק את עצמי, אני יודעת שאני לא עושה מעשה טוב וזה הורס אותי.

מצב היחסים שלי עם בעלי מתדרדר, הוא מתייחס אלי לא יפה, הוא סוגר אותי בלי להיות מודע לזה, אני הגעתי למצב שאני מנסה לא לצחוק בקול עם חברות כדי שזה לא יפריע לו כי אני יודעת שחורה לו שאיתו אני לא צוחקת בצורה כזאת ואיתן כן, דיברנו המון על גירושים ואני מאוד פוחדת מזה, הוא תמיד בוכה ומתנצל על היחס שלו ואני תמיד סולחת לו, אני יודעת שהוא עושה את הדברים מתוך אמונה שהם נכונים, הצעתי יעוץ זוגי והוא לא מוכן בשום פנים ואופן ללכת.

מבחינה מינית אין לי משיכה אליו, אני מקיימת איתו יחסים כדי לא לפגוע בו וזה הגרוע מכל, אני לא רוצה שיכאב לו.

בעבר הוא היה נוהג לקרוא לי אפס, לומר כמה שאני לא חכמה ולא שווה, לאחרונה זה השתנה והוא הפסיק עם זה, אך הצלקות נשארו אצלי, האם יש רע בזה שאני רוצה זמן לעצמי לבד בלעדיו עם חברה? האם יש רע בזה שחברה ואני נצא פעם בשבוע לטייל ולשוחח? למה אני מרגישה שאני עושה משהו לא טוב?

יש עוד המון לספר, אם תרצה לשאול שאלות אשמח לענות, רע לי מאוד, אין לי מושג מה לעשות עם חיי.

אשמח אם תכתוב לי.

אתי

 

 תשובה:

אחת מנפלאות התבונה היא כיצד לפני הרבה מאד שנים הצליח עולה חדש מהונגריה, בשם אפריים קישון, להמציא את דמותו המזרחית האוטנתית של סאלח שבתי. נפלאה אחרת היא, כיצד אפילו בשנות האלפיים מסתובבים גברים כאלו בחוצותנו. אין במה שהיה לסאלח שום רע, אפילו כשאמר לאישתו - 'יאללה למטבח'. אני משוכנע שגם לבעלך אין שום תחושה פנימית של רוע או מפגענות, אלא שזו דרכו האוטנתית להיות יודע, קובע, מצליח, ומרגיש טוב. מדובר בהרגלי תקשורת "גבריים" שנכנסו לתרבות האישית עוד מחלב האם, והדרך לשינויין עובר פעמים רבות ע"י חשיפה לתרבות שיח שונה (נניח לאחר שהות במסגרת אקדמית, או בחו"ל, וכו') - ועוד יותר פעמים קורה שנדרש לשם כך זעזוע משפחתי חזק מאד. במילים אחרות: הסיכוי שבקשות שלך תעזורנה - הוא קלוש. צריך משהו חזק יותר, כדי שיתעורר להווייה שבה יש לצידו אישה נאה, עניינית, ששווה שרוצה שתפנות אמיתית בניהול המשפחה. במידה ואת מוכנה להקדיש את האנרגיה הדרושה למהפך - תתחילי מיד בתהליך יעוצי פסיכולוגי. תציעי מתכונת זוגית, אבל אל  תמתיני הרבה להסכמתו. גם אל תהססי באשר לקבלת רשותו להוצאה הכספית. אם התקציב מהווה בעייה קריטית - פני לשירות הרווחה המקומי, ובקשי את מה שהם מציעים. אם יצטרף אלייך מיד - מה טוב. אם לא - סביר מאד שבפרק זמן של כחודש, יתעשת, ויתחיל להבין שאישתו מתכוונת ברצינות להיות שותפה פעילה במרקם המשפחתי

ובאשר לרגשות האשם שלך בעניין המפגש הרומנטי שלך: מה שיכול להתפרש כבגידה אצל האדם ברחוב (או בעלך), מתפרש כשמירה על העיקר, שהוא האושר והזהות העצמית בעלת הכבוד וההערכה - אצל הפסיכולוג. תרגישי טוב עם זה

כל טוב

 ד"ר יוסי אברהם

 


ד"ר יוסי אברהם הנו פסיכולוג חברתי ותעסוקתי מומחה - מייעץ  בתחומי הזוגיות והמיניות, המשפחה, ההסתגלות החברתית והקריירה -  ויענה ללא תשלום על שאלות במייל. מפגשי יעוץ (יש הסדר מוזל לחברי  'כללית מושלם') מתקיימים בת"א, פרדס חנה, חיפה וכרמיאל . טל:  04-6230937

אפשר גם ליצור קשר דרך האתר.

 

יש לך בעיה? שילחי מייל לד"ר יוסי אברהם, ותקבלי עצה דרך האתר בעילום שם.

 

________________________________________________________