אמנות הפיתוי - נשים שהלהיבו את העולם

מאת: נעמי שוורץ  

 

עוד ב"הדרך למעלה":

בריאות

סגנון ואיכות חיים

טיפים

 

עוד:

 האם יש לי תקווה לעתיד?

פצצות מתקתקות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חיית מחמד עם מבטא ישראלי

המסע נגד הפוליגמיה

נשים בפוליטיקה המקומית

קריאה לביטול הפליית נשים במדינות האיסלאם

אם חד הורית - דעי את זכויותייך

נשים נגד התאגיד

צווארון ורוד

 

בטסי פרילאו, פמיניסטית ומרצה לספרות מניו יורק, חיברה ספר  בנושא זה בעקבות סדרת הרצאות בקולג' בו היא מלמדת.

 

פרילאו המכנה עצמה "מפתה דרומית" ערכה מחקר  מקיף והגיעה למסקנה כי המפתות הגדולות בהסטוריה, לא היו יפהפיות דווקא, אלא נשים אינטילגנטיות, מודעות למיניותן, בעלות השכלה וכשרון יצירתי, שופעות הומור ואמפטיה.

 

פרילאו מתחילה מבראשית, בתקופה הפרה-היסטורית ומתארת את האלה–האם, הסקסית, השופעת, הפוריה, שהיתה כנראה השליטה בתקופה הניאוליטית.  כהוכחה למתנגדיה היא מזכירה את עשתורת ואפרודיטה, את קליאופטרה, אשר למרות מראה הדוחה, הצליחה לכבוש את ליבם של גברים חזקים ובעלי ההשפעה הרבה ביותר בתקופתה.

 

היא מאפיינת את גיבורתיה ומחלקת אותן לקטגוריות: המכוערות, המבוגרות, האינטלקטואליות, האמניות, המנהיגות הפוליטיות, וההרפתקניות.

 

היא משרטטת פרופיל הקושר את הארכיטיפוס לאישיות ידועה  כמו ג'ורג' סאנד, אדית פיאף, ואת הכוח שעמד לרשותן  אל מול הגברים אותם ביקשו לכבוש, בתקופה בה הדרך היחידה אל ההצלחה,שעמדה בפני אשה, היתה באמצעות גבר,  אין זה מפתיע שהפיתוי  היה לאמנות של ממש!

 

פרילאו קובלת כי האשה המודרנית, אשר כל הדרכים פתוחות בפניה, מתעלמת ממיניותה, ואינה משקיעה בנשיותה די הצורך.

 

אפילו קטרינה הגדולה, ששלטה ברוסיה פיתתה גברים אך עשתה זאת בכוח כשרונה, הידעתם כי חיברה עשרות מחזות?, היא המיסה את לב כולם !

 

מפתה אמיתית שולטת בחייה, משתמשת בשכלה ולא בגופה, טוענת פרילאו. מפתה היא האנטיתיזה של מוניקה לוינסקי!אין בה דבר לא מוסרי , היא שרמנטית במלוא מובן במילה.

 

ז'אן ד'ארק משכה אנשים לשדה הקרב, אך כל שעלה בידה היה כיבוש כפרים אחדים, בעוד מפתה כמו אגנס סורל, פילגשו של צארלס ה7- , הצליחה לגרום לו ללחום בבריטים ולהשיג את השליטה בצרפת! 

תגובות:                         הגיבי על הכתבה או שילחי לנו כתבה משלך

  תגובה:
שלום לכן
גישה מענינת,גם היום נשים רבות משתמשות בכוח הפיתוי להשגת מטרות .מיד עלו בדעתי גם פנינה רוזנבלום או מדונה. בעבודתי ראיתי כיצד נשים עושות זאת. לא בהכרח במימוש האקט המיני אלא פשוט משליטות את רצונן באמצעות מיניותן. עדיין ברוב מוקדי ההשפעה נמצאים גברים, כך שבמקרים רבים נשים מפעילות את הגברים  השולטים באמצעות מיניותן. יש גברים נוהגים כך כאשר הממונה אישה
אגב, הודעתי לתלמידות שעמדו להיבחן שהבוחן הוא גבר. מיד הביעו שביעות רצון וביקשו בבדיחות הדעת את מספר הטלפון.לא סיפרתי להן שלבוחן העדפות מיניות שאינן כוללות אותן.
אתמול פנתה אלי מורה מבית ספר אחר בעניין בוחן, המלצתי לה בחום על מנחה ובוחנת שלטעמי הולמת את דרישות הפונה. לה היו עוד מומלצים , המומלצת שלי לא הייתה שמינה והיא סיפרה לי שבחרה בבוחן ( לא הבוחן שהזכרתי בפתיח),
באמרה: המורות לא אוהבות לעזור זו לזו, המורים עוזרים יותר.
כמובן שמחיתי.
אני נתקלת בתופעה מענינת בדברי נשים על נשים; תפיסה מקצינה, הטובה או הרעה.
כמו שהגברים מחלקים נשים בין המדונות לבין הליליות
 
כל טוב

 

בואי לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון

___________________________________________________