השוני מתחיל מן התא הראשון...

 מאת: נעמי שוורץ

 

עוד ב"הדרך למעלה:

כל הטיפים

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

אימרתה הידועה של סימון דה בובואר : את אינך נולדת אשה אלא הופכת לכזאת! נמצאת כיום בעמדת מיעוט בעולם האקדמי. רוב המחקרים בתחום מדעי החיים יודעים להבחין בברור בין נשים לגברים.  פוליטיקלי קורקט לערוך השוואות מיגדר ולגלות את האמת העתיקה – חדשה ביותר בעולם: נשים וגברים שונים מרגע התחלקותו של התא הראשון!

 

ההבדלים באים לידי ביטוי בכל תחום במערכת הגוף והמוח: הידעתם  לדוגמא כי כמות הרוק המיוצרת בפיו של הגבר כפולה מזו של האשה? אך נשים מתחילות לדבר בשלב מוקדם יותר, בעלות אוצר מילים נרחב יותר,  זכרונן המילולי טוב יותר, רצף דיבורן שוטף יותר  והן מגמגמות פחות מגברים!?

 

הלגיטימיות בהגדרת המינים ואבחון השוני ביניהם הפך לחשוב מעין כמותו, כל תחומי החיים מושפעים ממנו ובעיקר תחום הרפואה. פעם התייחסנו אל השוני בין המינים רק באברי הרבייה ואילו ליבן, מוחן או כל אבר אחר בגופן של נשים זכה להתייחסות  כזו של הגבר, אומרת ד"ר מריאן לגטו, קרדיולוגית מאוניברסיטת קולומביה, אך המחקרים המודרניים מוכיחים כי ההבדלים בין המינים קיימים בכל אבר ואבר בגוף, נשים לדוגמא מאריכות חיים יותר מגברים אך נוטות ללקות בדכאון.

 

 האם קיימת סכנה שההבדלים הללו יזכו לשיפוט ערכי ויפוגגו  את הישגי ארגוני הנשים ותומכי הפמיניזם מזה כמה עשרות שנים?

 ובכלל כיצד זה הצליח  הכרומוזום  הדל Y( הגברי) הנושא אך 25 גנים,  "לתפוש  שליטה "ולגבור על הכרומוזום הנשיי השופע X , שהינו בעל מטען של בין 1000 ל1500 גנים ? התשובה היא טסטוסטרון, אותו הורמון המצליח לקדם את כרומוזום Y.

 

בשנים האחרונות הגיעו החוקרים למסקנה כי לנשים גנים המגינים על מוחן מפני "בעיות" כמו אוטיזם וסכיזופרניה הנפוצים יותר בקרב גברים.

כרומוזום Y אחראי על ייצור הדופמין , המשפיע על מוטיבציה מוגברת, יכולת מוטורית, תלות וצורך בסמים ואלכוהול, תוקפנות ואלימות וגורם למחלת הפרקינסון הנפוצה פי שניים בקרב הגברים, האם אין זה מדהים לדעת שעוד טרם הלידה, ניתן לשער רבות מתכונות האופי שלנו?

 

פרופסור ראובן גור גילה במחקריו כי לנשים 20% יותר תאים אפורים במוחן, הדבר היה אמור להצביע על  אינטילגנציה גבוהה יותר, אך המבחנים מראים שוויון בתחום

זה בין שני המינים

 

אך ככל שהשנים נוקפות, גוברת העליונות הנשיית על זו הגברית משום שזרימת הדם למוח  האשה טובה ומהירה יותר, זו הסיבה שמשבר אמצע החיים תוקף גברים ביתר חריפות והסיבה לאובדן שליטה והסקת מסקנות אצלם.

 

פרופסור שירלי גלאס חוקת מזה עשרות שנים את היחסים בין גברים לנשים אומרת:

אין כמו יחסי מין לאחד אותנו, אך הם גם הגורמים לשוני הגדול ביננו  : הגברים מעונינים בהפצת הזרע וזו הסיבה ש44% מהגברים מקיימים יחסי מין מחוץ למערכת הזוגית בעוד שבין הנשים רק 25% עושות כן, ובעוד הגברים מתייחסים למערכות אלה בקלילות, הרי הנשים מעורבות מבחינה רגשית.

 

אלא שלאחרונה גילתה גלאס כי חל שינוי: שני המינים  עובדים שעות ארוכות מחוץ לבית וניכר שגם הגברים מפתחים רגשות אל הפרטנרית שמחוץ למסגרת הזוגית, לא עוד יחסי מין זריזים על השולחן במשרד, אלא רומן בעל משמעות ורגש.

 

החדשות הטובות הן שהסטנדרד הכפול בקוד המוסרי שבין גברים לנשים הולך ונעלם, גברים חשו במשך אלפי שנים כי זכותם לבגוד בעוד נשותיהם מגדלות את הילדים ומטפחות את הבית, כיום יודע כל גבר אשר רעייתו עובדת מחוץ לביתה כי גם היא מסוגלת להתאהב בעמית לעבודה ולבגוד בו.

תקציר מתוך Psychology today   

בואי לדבר על זה בפורום פמיניזם 

 

________________________________________________________