כשהחפצים בבית לא מוצאים את מקומם - גם אנחנו הולכות לאיבוד

מאת: חן זבה – סופר
 

 

עוד על נשים:

פתאום, באמצע החיים

המדריך לאהבה

דיינו

סדר נשים

תוספת רגישות על חשבון האגו

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

קרדיטים - סוגיה פמיניסטית?

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

לכל חפץ בבית יש חלק בהיסטוריה שלנו, בדרך זו או אחרת הוא חלק מאיתנו. עד לשלב שנתנו לחפץ משמעות הוא היה חסר אותה. מהרגע שהחפץ הגיע לחיינו, נתנו לו משמעות וכך הוא הפך לפיסה מחיינו...

כשהחפצים שלנו מתחילים ל"טייל" מבלי למצוא את מקומם המתאים, עלולה להיווצר אצלנו תחושת חוסר שקט בגוף ובמיוחד בראש... באופן דומה אנו חשים כשאנו מתקשים להיפרד מחפצים ש"עבר זמנם" או כשאנו מסלקים דברים נחוצים וכך גם כשאנו רוכשים עוד חפצים שאינם נחוצים לנו או לא רוכשים את מה שכן...

 

בית מסודר ומאוורר מפנה מרחב למחשבות חדשות ומקום לדברים חדשים בחיינו - ואין זה רק משפט... בעבודתי בשטח אני נפעמת בכל פעם מחדש מהתוצאות הנולדות עם סידור וארגון הבית.

כדי להתחבר לעצמנו, אנחנו חייבים להיפגש מחדש עם החפצים שלנו ולסדר אותם.

מדהים ומרגש לגלות עד כמה סדר שנעשה בבית  מצליח לעשות סדר בחיים ומאפשר לנו להתקדם... עד כמה וויתור על דבר שנאחזנו בו זמן מה עשוי לפתוח פתח לעולם חדש ומרגש. אדם שנאחז בחפצים ובהם בטחונו, אינו מאפשר לעצמו לזכות בביטחון אמיתי שמעבר לחפץ כזה או אחר.

כדי שהדבר אכן יקרה, יש לרכוש מספר כלים ולתרגל אותם...

 

הכלל הראשון שמשמש אותנו לכל אורך הדרך, הוא ההבנה שאיננו צריכים לסיים את המשימה ביום אחד... כדי להצליח וליהנות מהמלאכה, עלינו לפרק אותה לגורמים. כל אחד יכול לסדר בכל פעם מדף או שניים. ובכל פעם להיפגש עם חלק קטן ולא עם ערימה גדולה.

אם בכל זאת לא רוצים שאי הסדר ימשך לאורך זמן, כדאי לקחת עזרה שמאפשרת עבודה בצוות. יחד קל יותר להבין מה נחוץ ומה לא, מה מכובד וראוי ומה לא.

בעבודה משותפת הצרכים שלנו ושל ביתנו מתבהרים ביתר קלות. יחד ניתן למצוא פתרונות בתוך הקיים. יחד הפרידה מחפצים ישנים נעשית קלה יותר כמו גם החשיבות שבהבנה מה נחוץ לנו ולא כדאי שיעלם מחיינו. החשיבה המשותפת מאפשרת להגיע להחלטות מהירות יותר גם לגבי דברים חדשים שכדאי לרכוש ושעשויים לתרום לנו מבחינה פיסית- פונקציונאלית, רגשית- תחושתית, מנטאלית ורוחנית.

 

מדוע לסדר את הבית?

הסידור של הבית נותן הזדמנות להיות כאן ועכשיו, בהווה. דרך החפצים מתאפשר דו שיח עם עצמנו ועם המחשבות שלנו, מהחיצוני אל הפנימי ולהיפך...

אהבה עצמית מתחילה בבית, בכלים, בבגדים ומאלו מגיעה אל העצמי. כשנכניס לביתנו רק את מה ומי שאנחנו אוהבים, רק את מה ומי שראוי, שלם או מתוקן, במידה ובכמות המתאימה אז "נרגיש בבית". לא בכדי נאמר: "אישה יפה, כלים נאים מרחיבים דעתו של אדם"

בית "הפוך", שיש בו חפצים מיותרים ומקולקלים, מקרין על הגוף והנפש... לכל אדם בביתו יש מקום והזדמנות להגשים את חלומו.

כך שסידור הבית בעצם נותן לנו ההזדמנות לברר: איך אנחנו באמת רוצים שיראו החיים שלנו? מה אנחנו אוהבים ורוצים לשמור? במה ובמי אנחנו בוחרים שיצעד לצידנו? וממה ומי אנחנו נפרדים ואולי מעבירים למישהו אחר שיכול לעשות בהם שימוש מתאים?

 

מדוע דווקא בארונות?

המדפים, המגירות והקופסאות מקבילים לכל תא ותא בגופנו, במוחנו ובנפשנו.

המקום בו אנו גרים הוא ה"בית". במישור הפיסי ביתנו נמצא מחוץ לגופנו. אך לא כך ברמה הרוחנית. ביתנו החיצוני נותן לנו הזדמנות להסתכל לתוכנו ולראות את התשקיף שלנו. להסתכל איך אנחנו מתנהלים ומנהלים את חיינו. ביתנו החיצוני משקף את ביתנו הפנימי - אותנו... אם הצלחנו לסדר ולנקות את ביתנו, הרי שסידרנו וניקינו את ראשנו. פינינו וריווחנו את התאים במוחנו, מצאנו מקום בזיכרוננו לכל דבר שרצוי שיהא שמור וזמין עבורנו...

 

הזדמנות יוצאת דופן

בכל פעם שאני נכנסת לבית בו הוזמנתי לסייע לבעליו ל"עשות סדר" אני מתרגשת ומודה על הזכות הגדולה שנפלה בחלקי לעסוק בקודש הקודשים הזה. אני מעריצה את האנשים על האומץ שהם מגלים במפגש עם כל מה שנמצא בארונותיהם בנוכחותי, ואני שמחה על ההזדמנות לעסוק במלאכת המחשבת הזו. בשבילי זו הזדמנות להעביר לאנשים שרוצים בשינוי את הכלים לעשות אותו. כמו כן, זו גם הזדמנות לנצל את כישורי והניסיון שצברתי בכל שנות עבודתי בתחומים המגוונים בהם עסקתי (מבניית תפאורות, ציור, צילום, איפור מקצועי, הדרכת: מבוגרים, ילדים וחינוך מיוחד ועד להנחיית סדנאות, ארגון וטיפול הוליסטי)  כשהמכנה המשותף של כל התחומים הוא, במפגש עם האישי והאנושי.

 

למה זה מוביל ברמה הפרקטית?

השינוי ברובד החיצוני, לעיתים קרובות, גורם לאנשים לרצות להישאר במרחב הפיסי המתחדש. למרות שלעתים נקודת המוצא הייתה התחושה שיש צורך למעבר פיסי, הרי שלאחר שנעשתה העבודה, התחושה הראשונית נגוזה. לעתים בעזרת אמצעים פשוטים ניתן ליצור מרחב מחיה מסודר, מאורגן, נוח, נכון ונעים למגורים. לעתים התשובה היא באמצעות מתן פתרונות אחסון או  בארגון החלל מחדש ולעתים יש מקום לפתרונות אסטטיים.

לאלו שבכל זאת מרגישים שיש צורך במעבר לבית שיענה על צרכים חדשים, הרי שהסידור מאפשר את המעבר לחדש מבלי לסחוב כל מיני חפצים שאינם באמת נחוצים עוד.

ולאלו שמוכרים דירה, הרבה יותר קל למכור דירה מסודרת ואז גם לקבל עבורה מחיר יותר טוב.

 

ומהי התמורה המיידית?

אדם שעושה את עבודתו הפנימית הוא אכן מזמין, מחשבתו בהירה, תפקודו נכון והרמוני, דרכו ישרה. הוא מתחבר לעצמו ולשמחתו הפנימית. הוא מתחבר לצרכיו ולחיוניות שבו ובסביבתו.

האם לא למקום הזה כולנו שואפים? האם לא כאן ועכשיו הזמן לעסוק בכך? יישר כוח לכל הנכונים לצעוד יחד...

 

 

נכתב ע"י

חן זבה – סופר

מארגנת ומסדרת מקצועית

chen-bazman@012.net.il

052-6536602

 

 

____________________
הגיבי לכתבה:                                               מעניין? שילחי לחברה

 

כתבה נחמדה ומעניינת
חסר לי רק הדרייב להתחיללללללללללללללללללללללללללללללללללללללל
תודה
אירית

_________________________

כמה נכון הקשר בין הבלאגנים,
ואם הייתי נותנת למישהי לסדר לי את אי הסדר בפנים ובחוץ זה בהחלט לחן שמשלבת בעשיה הזו את החוכמה, ההבנה ויכולת ההתבוננות הנפלאים שלה, ועוד הרבה כשרונות ויכולות שעושים אותה מי שהיא ומאפשרים לה להפוך את הבית למה שהוא לא ידע שהוא יכול להיות.
מיכל תל אביב

 

_________________________________________