החטא ועונשו

מאת: נעמי שוורץ

 

A Woman in Berlin

 

עוד על נשים:

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

דפי ההסטוריה מלאים בתאור פשעי הנאצים כלפי אוכלוסייתה של אירופה. אך טאבו גדול שורר לגבי הפשעים שבוצעו כלפי הגרמנים עצמם, ע"י חיילי בנות הברית ובעיקר הצבא האדום.  הידעתם כי למעלה משני מליון נשים נערות וילדות גרמניות נאנסו ע"י חיילים סובייטים אשר נעדרו מבתיהם במשך שנים? (כידוע, לא דגל הצבא האדום בחופשות מחשש לעריקה).

 

בגרמניה המזרחית אשר "שוחררה" ע"י הקומוניסטים לא הורשו תושביה להשמיץ את "המשחררים". אך גם במערב לא מיהרו לפרסם את עלילות סבלם של הגרמנים. ואלה, כחלק מהתרפיה הלאומית, נטו להזדהות עם חלקם כמעוללי הפשע ההסטורי ולא כקורבנו.

 

יוצאת דופן הייתה עתונאית גרמניה אנונימית, אשר ביקשה לתאר את קורותיה של אוכלוסיית הנשים בברלין "המשוחררת". ביומן מתוארת תקופת התבוסה הגרמנית בחודשים אפריל-יוני 1945, את הכאוס שהתחולל בעיר ואת כניסת הצבא האדום אליה. היא כותבת  במהלך כיבוש העיר ואצבעותיה רועדות מפחד, בגילוי לב נדיר ומבלי לגלוש לרחמים עצמיים.

 

מלחמת הקיום על פרורי מזון וגזירי העץ לחימום נוטלים מהאוכלוסיה המותשת לאחר כ 10 שנות סבל  את כל כוחה: בברלין ההרוסה אשר ספגה מליוני פגזים תוך שבועיים, חסרים מים בצינורות, האנשים אדישים לסבלם שלהם ושל האחרים, מסתובבים כצללים  חסרי אונים, על מנת להשיג מעט אנרגיה וקלוריות לקיום בסיסי ביותר.  

 

הסופרת, שנאנסה כמה וכמה פעמים ע"י גברים שונים, החליטה לבסוף על אימוץ אסטרטגיה שהיתה מקובלת באותם ימים: להפוך לפילגשו של קצין רוסי שישמש כמגן וכבן לוויה, פעולה שחשפה אותה מאוחר יותר להאשמה על שיתוף פעולה עם האויב.

 

ב"אני מאשים" חמור ביותר מצביעה העתונאית על חטאי המשטר הנאצי אשר לא דאג לאוכלוסיית הנשים והילדים במהלך המלחמה ולאחריה. כל המשאבים הופנו לעבר הצבא. היטלר נקט במדיניות של "אדמה חרוכה" מבלי לקחת בחשבון את אשר יתרחש בגרמניה לאחר מפלתו, בבחינת: אחרי המבול!

 

הצבא הגרמני הותיר מחסני אלכוהול מלאים על מנת לגרום לשכרונם של חיילי הצבא האדום. לדעתה של העתונאית "האנונימית" לא היו מתרחשים כחמישים אחוז ממעשי האונס אלמלא שכרותם של החיילים.

 

סבורים כי בברלין לבדה התרחשו בין 95000 ל- 130000 מעשי אונס!!!

 נשים רבות התאבדו לאחר שהרו כתוצאה מהאונס, ואחרות נפלו קורבן לתסכול וכעס בני זוגן , הוכו או נרצחו על מנת לא "לבייש" אותם. ביקורת נוקבת סופג גם ארוסה הגרמני של העתונאית, אשר בשובו משדה הקרב מתאכזב לגלות כי אהובתו נאנסה, מבחינתו היא אינה "טהורה" עוד והוא נוטש אותה כחפץ פגום: "הפכתם כולכן לזונות "הוא אומר לה לפני הליכתו...

 

היא לא מצאה מו"ל שיסכים לפרסם את יומניה עד שנת 1954 וגם אז לא על אדמת אירופה, אלא רק בארה"ב. כאשר הגיעו היומנים "ליבשת הישנה" מהרו המבקרים לקטול אותם, להדביק למחברת כינויי גנאי ולהאשימה ברמיסת כבודן של הנשים הגרמניות.

 

בשנות ה- 70 אימצה התנועה הפמיניסטית את "אשה בברלין", אך רק ב- 2003, שנתיים לאחר מותה של המחברת הותר פרסומו של הספר בגרמניה.

 

ההתמודדות עם שאלות קשות הינו בלתי נמנע: האם קיומם של יחסי מין עם הכובש, במקרה שלה קצין רוסי  סימפטי  הינם בגדר אונס? האם אשה המוכרת את גופה תמורת סוכר, חמאה ובשר נחשבת זונה או לחיילת  הרוכשת לעצמה באמצעות "משאביה הטבעיים" קרי גופה, את החופש?

 

סופה של המלחמה מוצא את הגבר הגרמני חלש, וחסר אונים היתכן כי זו הסיבה האמיתית להעדרם של סיפורי הקורבן הגרמני מרפרטואר ספורי המלחמה? האם מעדיפים הגברים הגרמנים להצטייר ככובשים אכזריים, פושעי מלחמה ולא כקורבנות?

 

המחברת סבורה כי סיומה של מלחמת העולם ה- 2 מסמלת גם את מפלתו של המין הגברי והסוברניות שלו על הנשים. אגדת הלוחם החזק האמור להגן על האשה והילדים התפוגגה כמו חלומות רבים אחרים.

צפו לסרט, זכויות ההסרטה נמכרו כבר.

 

העובדות  נלקחו מתוך הניו יורק טיימס וסלון מגזין.

 

___________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה   

   

_________________________________________