לוקרציה בורג'יה: המכשפה או לא הייתה?

מאת: נעמי שוורץ

 

לוקרציה בורג'יה

 

חנה סנש: איך ליצור ולהרוס גיבורה לאומית

פרס ישראל לפרופ' מרים ארז

ולם חדש

יודורה - גירסת המקור

הילארי קלינטון לנשיאות!

המסע נגד הפוליגמיה

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרש\ת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

לוקרציה בורג'יה, בתו של האפיפיור אלכסנדר ה- 6 הפכה סמל לרשעות הנשיית בתולדות ימי הביניים. שמה נקשר לרצח, שחיתות, גילוי עריות ועוד מרעין מבישין דקדנטיים.

סופרים, משוררים  ומוסיקאים כמו ויקטור הוגו, דוניצטי, ביירון, יצרו בהשראתה מקפיאת הדם את יצירותיהם הידועות ביותר.

 אלא שלאחרונה מתפרסמת ביוגרפיה חדשה המאירה את לוקרציה באור חדש: הייתכן שדמותה הושחרה רק בשל היותה אשה? אכן כך טוענת הסופרת וההסטוריונית שרה ברדפורד.

 העובדות ההסטוריות מושפעות מהנחות מגדריות ותרבותיות  היא טוענת. אז נכון שהיא לא הייתה מלאך אך מאחר ונשים- רוצחות הציתו תמיד את הדמיון, אין זה פלא שהרוע הקולקטיבי של משפחת בורג'יה התמקד בדמות הנשיית דווקא.

ברדפורד המסתמכת על ארכיונים, אינה מציגה בפנינו פיה תמימה, אלא אשה אינטיליגנטית וחזקה, עצמאית ובעלת השכלה נרחבת המודעת היטב למיניותה וכוחה. אם כי בתחילת דרכה הייתה כלי שרת בידי הגברים במשפחתה.

לוקרציה נולדה כבתו הבלתי חוקית של רודריגו בורג'יה השאפתני ב- 1480. בהיותה בת 13 השיא אותה אביה, נשואי תועלת פוליטיים לאציל למשפחת ספורצה. לאחר 4 שנות נשואים כאשר הושגו היעדים הפוליטיים נדרשה ע"י אחיה קיסר להתגרש מבעלה בטענה הלא מחמיאה שהנשואים לא מומשו. הבעל הפגוע פרסם שרעייתו מקיימת יחסי גילוי עריות עם אביה, טענה שהתבססה על תינוק שנולד חודשים אחדים לאחר הגרושים.

ברדפורד טוענת שהתינוק (שמת בסמוך ללידה) היה בנם המשותף של לוקרציה ואציל צעיר שנמצא מת בנסיבות חשודות.

האם השכולה לא התאבלה זמן רב, היא נשאה לדוכס ביסליה שהוצא להורג מאוחר יותר במצוות אחיה קיסר, אם כי הדבר לא פגע במרקם היחסים בין האח ואחותו, היא סלחה לו!

בגיל 21 נשאה לוקרציה בפעם השלישית למשפחת אסטה הידועה והפכה לדוכסית פררה. אז גם צברה כוח ושליטה בחייה והפסיקה להיות כלי בידי בני משפחתה.

 כמי שהתחנכה על ברכי תרבות הרנסנס, עסקה לוקרציה בקריאה ובהגות, כתבי דנטה ופלוטראך קשטו את קירות ביתה, היא דיברה איטלקית צרפתית לטינית וקטלנית, הייתה פטרונית האמנים, עסקה בהתכתבות ובטיפוח חיי הרוח בארצה.

עוד על לוקרציה  

____________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה   

   

______________________________________________