להתחיל מבראשית - מציאות מול אוטופיה

מאת: רבקה שמעון

 

 

מבט על הגוף הנשי

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרש\ת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

 בס"ד. חול המועד סוכות

"ויברא אלוקים את האדם בצלמו בצלם אלוקים ברא אותו זכר ונקבה ברא אותם." {בראשית א' כ"ז}

 

תיאור בריאת האיש והאישה בעולם מוגש לנו על מגש של כסף מנקודת פתיחה שוויונית אידיאלית שדורות של נשים חלמו ולחמו לה מאוחר יותר. אני, באופן אישי, מעדיפה להציג כנקודת מוצא לזוגיות שלנו את הפסוק המתאר את אותו רגע מופלא, בו פקח האיש את עיניו ומצא  מולו את בת זוגו. 

 

"ויאמר האדם זאת הפעם עצם מעצמי ובשר מבשרי לזאת יקרא אשה כי מאיש לקחה זאת".

 

במתיקות, מלווה בשמץ של עצבות, מיטיב הנצי"ב, פרשן בן זמננו, לתאר את  המכלול הרגשי הטעון שילווה את האנושות מטבע ברייתה, ויטריד זוגות רבים ממנוחתם, עד ימינו אנו. הפלא, התגלית ובכל זאת רומנטיקה מלווה בריאליזם מפוקח. "זאת הפעם – נקבה זאת ולא אשר יהיה מכאן ולהבא.. שידע שאהבתו אותה בעוד לא בא אליה ועוד לא דבק בה כי אם בלי דעת ואמר דרק  בזאת הפעם הוא כן באשר היא עצם מעצמיו. וכמו שהאדם אוהב את ידו. אבל לדורות לא יהיה כן אלא הדביקה תקרבם להיות אחד.."  זאת האוטופיה הנשית מצד אחד –

 

והאשליה הגברית מצד שני: "ראה והתבונן עוד הבדל באשה זו מנשים שיהיה אח"כ. שראה בה שנבראת לשרתו באהבה בלתי מוגבלת לפי צרכי עצמה ורק לצרכיו. כמו שידו של אדם משמש לעין וראש האדם... ודרך החלק  להיות נכסף אל הכלל שבא ממנו. אבל אח"כ לא יהיה כן.... שהיא האישה עצמה נשתנה טבעה אחר שאכלה את עץ הדעת ונעשית ככל הנשים המבקשות אהבת האיש לטובת עצמן". עצוב , הייתי אומרת.

 

האישה מתחילה את מסעה ההיסטורי בעולם עם כמה 'תיקים'. בעוד היא נזרקת החוצה מגן העדן, מהדהד במוחה המשפט המאשים, כפוי הטובה של גבר חייה: "האשה אשר נתת עמדי". לא רומנטיקה ולא נעליים, רק ערום ועריה עם עלה תאנה. הקב"ה מגיש לה רשימה - התיק הנשי הידוע של צער העיבור, ההיריון והלידה עם  גידול הבנים, בתוספת - "ואל אישך תשוקתך והוא ימשול בך" . עם "מתנותיו" של הקב"ה היא מסוגלת להתמודד. גם כשמוסיפים לה מהות חדשה של חווה- "אם כל חי" היא מגיעה לתובנה עמוקה, שכך היא הופכת את הקב"ה עם הבעל ביחד לשותפים קרובים, והיא מרוויחה בחייה מימד של יצירתיות וחוכמת חיים: "כי קניתי איש את ה'" – בלידת קין. האמהות לא תפריע לה לאישה להתפתח בכיוונים יצירתיים אחרים, וזה כבר תלוי בבחירתה. אמצעי מניעה היו קיימים מאז ומעולם והיום היא יולדת בלי כאבים. ניתן לומר שבחירתן גדולה משל האיש. הן יכולות להחליט לא ללדת או להפסיק בגיל צעיר, והחברה היום תקבל זאת בהבנה. מסופקני אם באותה מידה תקבל החברה החלטה של גבר לא לפרנס!

 

אבל מה היא עושה עם האשליות? מה עושים עם הדמיונות? איך מתמודדים עם הפנטזיות?

 

הגבר - במסתרי אחת האונות של מוחו עדין מפנטז את האישה האולטימטיבית – גם יפה, גם אופה וגם שותקת. אם לא יסתדר לו למצוא הכול באישה אחת, הוא יעשה כמעשה למך, עם נשותיו עדה וצילה וייקח לו שתיים.  רש"י:"שתי נשים. כך היה דרכן של דור המבול אחת לפריה ורביה ואחת לתשמיש זו שהיא לתשמיש משקה כוס של עקרין כדי שתעקר ומקושטת ככלה ומאכילה מעדנים וחברתה נזופה ואבלה כאלמנה ..."

 

והאישה, משום מה, עדין מצפה "שיאהב אותי, רק אותי, ויקבל אותי כמו שאני – ולא משנה מה אני לובשת..." בקצור, שתי אסכולות חשיבה מעוותות, שגורמות נדודי שינה לשדכניות ויועצים זוגיים. בנות לא מתחתנות כי לא פגשו את 'אדם הראשון' שלהן... וגברים לא מתחתנים, כי הם יכולים לחיות כנשואים ב -'כאילו', בלי התחייבות.

 

ומה שכואב זה הפיכת האישה לקרבן. לאן נעלמו כל תכונות הנפש הנפלאות שלה, המתגלות בפרשה? הסקרנות, היצירתיות,  האסרטיביות? לאן נעלם הביטחון העצמי, עם האמונה, התקווה? איך הגיעה האישה למצב של להיות מוכה? למה זה הגיע לציבור תורני, שומר מצוות!?

 

בנושא הזה לא יעזרו לנו, לא סונטות של שכספיר ולא סרטים הוליוודיים. פירושו של הנצי"ב בראשית דברי, מציג את האשליה והופך אותה על פיה במכה אחת. מה שהוא בא להגיד  זה: חבר'ה, תתפכחו. היה מומנט היסטורי, חד פעמי. ניתן לשחזר אותו, אבל דרושה פה עבודה. האישה תשיג את אהבת הגבר רק אחרי שידבק בה.... ויש לה משימת חיים. והוא, אם הוא רוצה להיות מאושר, שלא יצפה ליותר מדי. אף אישה לא תהיה לו 'יד ורגל' אוטומטית. אם הוא יהיה נחמד, יתייחס אליה יפה – הקפה יצא בדיוק כמו שהוא אוהב.... גן-עדן אתם רוצים ? תפסיקו לחפש אשמים....  

 ____________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה   

   

___________________________________________