האם גם לנשים יש ליבידו?

מאת: נעמי שוורץ

עוד:

בודדה ומבואסת? או רק לא מעונינת להשקיע?

להוריד את הפיוזים

דרכים להרפייה

נשים מצליחות מתמודדות עם לחצים

טיול שנתי מהגהינם

ליל הסדר

המוסכניק, או: לישון עם האוייב

דייטינג מול הטלויזיה

אין מדים - אין סקס!

הרופא

הגננת לאה

אהבה ברכבת

אני מתנה

כלים שלובים

הרפתן

המפליץ

אחי הקטן מתחתן

כדורסל

המונח "מיניות" כמעט ולא היה קיים באמריקה לפני שהביולוג  פרופסור אלפרד קינסי, ערך את מחקרו המפורסם  SEXUAL BEHAVIOR IN HUMAN MALE (התנהגותו המינית של הזכר האנושי)   ופרסם   אותו  בספר בשנת 1948.

 

כמה שנים מאוחר יותר התפרסמו תוצאות מחקרו לגבי נשים,  אלה האחרונים גררו מהומה רבתי בארה"ב ובעולם כולו. רבים הטילו ספק באמינות מחקריו, ברצינותו, התקשו לקבל את העובדות כפשוטן: הייתכן? גם לנשים יש ליבידו וצורך במין?!!!

 

קינסי הנפגע החל לאסוף תמונות על מנת להוכיח את מחקריו. כיום, חצי מאה מאוחר יותר מתפרסם  קטלוג קינסי ותערוכה בנושא:

FEMININE PERSUATION: ART AND ESSAYS ON SEXUALITY

ע"י  הפקולטה לאמנות באוניברסיטת בלומינגטון באינדיאנה .

 

התערוכה מציגה את חזון המיניות הנשיית כפי שהיא נראית בעיקר לאמניות (מוצגות גם מספר יצירות "גבריות" אך הן במיעוט). צילומים וציורים מתארים מין בין נשים, הארוטיקה שבהריון וכ"ו.

 

נשוא התמחותו של פרופסור קינסי היה...צרעות! והוא אף פרסם ספר על מחקרו בנושא זה. כאשר הוצע לו לנהל חוג  באוניברסיטה ב1938בנושא:" האספקט הביולוגי של מוסד הנשואים", התבררה לו  מידת בורותם התהומית של תלמידיו בנושא המיניות.. החוג משך סטודנטים רבים למרות שלא היה קורס חובה ובהמשך החל לחקור ולפרסם את ממצאיו.

 

הציבור האמריקאי הפוריטני הזדעזע: הדעה הרווחת היתה כי אנשים  מתחילים לקיים חיי מין כאשר הם נישאים וכי מטרת הנישואים היא הולדת צאצאים.

 

מה רבה היתה המבוכה כאשר התברר באופן אמפירי כי רבים מנהלים חיי מין לפני הנשואים, בוגדים בבני/ות זוגם, מקיימים יחסים לסביים-הומוסקסואליים, מאוננים וכיוצא באלה פעילויות הנראות לנו נורמטיביות כיום,  אך בשליש הראשון של המאה ה- 20 הסבו בושה ומבוכה רבים.

 

קינסי הואשם בפעילות חתרנית, בקומוניזם, בכפירה, בד בבד הפכו ספריו לרבי מכר היסטריים והביאו לו ממון רב .

 

קינסי מצא כי גברים, במידה רבה יותר מנשים, מתעוררים מינית ממראה עיניים, והחל לאסוף ולתעד חומר ארוטי על מנת למצוא דפוס הגיוני במחקרו אודות מיניות האדם.

 

 במכון קינסי אוסף בן 48000 צילומים ארוטיים, המחולקים ל- 40 קטגוריות ובהם 5000 צילומי יחסי מין מלאים. אוסף זה הוצג שנים רבות במחתרת על מנת שלא להיות מוחרם כחומר פורנוגרפי.

 

 במשפט שנערך בנושא  בשנות ה- 50 זוכה מכון קינסי והחומר הותר לפרסום באוניברסיטה, אך בינתיים נפטר הפרופסור המושמץ כל כך ולא זכה להכרה בימיו.

בימים אלה מסריטים סרט על חייו בכיכובו של ליאם ניסן.

 

מעניין? שילחי לחברה                                         כיתבי אלינו

 

 

_____________________________________________