אמא או פרופסור?

מאת: נעמי שוורץ

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

לג'ניפר שפינר, בת ה- 33, דוקטורנטית לספרות אנגלית, ציפו 4 ראיונות עבודה בסיום לימודיה המאומצים.  כמקובל, הצטיידה בתעודות, קורות חיים, המלצות ו...בשואב שד ובקבוק !!!

 

היא שאבה ומילאה את בקבוק החלב עבור בנה עדן בכל אפשרות, נעזרת במזכירות בחדרי השרותים, אך לאחר הראיון הרביעי אצל סגן הדיקן, כאשר כמעט ונרדמה במהלכו, ידעה כי משהו חייב להשתנות!

 

שבתי לביתי ואמרתי לבן זוגי: זהו זה! אני לא מגישה עוד מועמדות בשלב זה! היותה אם מניקה הפך למכשול בהתגשמות שאיפותיה האקדמיות.

 

ג'ניפר, האם הצעירה, אינה היחידה: ממצאיו של  מחקר חדש עגומים מאד: האמהות הינה מכשול ובמקרים רבים הורסת את הקריירה האקדמית לנשים בעוד שהאבהות מקדמת גברים אקדמאיים וגורמת להם אך טוב! אומרת מרי אן מייסון, דיקן הבוגרים באוניברסיטת ברקלי ועורכת המחקר :"האם תינוקות משנים?"

 

היא ביססה אותו על מידע שנאסף ע"י הממשלה הפדרלית מ- 160.000 בעלי תואר דוקטור, עד שנת 1999 אשר המשיכו לעסוק בתחומי האקדמיה.

 

ביקשתי להשיב על השאלה שכל אקדמאית שואלת: מהו הזמן המתאים ללידה? אומרת ד"ר מייסון ועונה על דרך השלילה:

התקופה הגרועה ביותר ללדת היא תקופת טרום הקביעות בעבודה ועד 5 שנים מסיום ה-  PHd, אז מפחיתה הלידה את הסיכויים לזכות בקביעות ב30%!!!

 

רק 56% בעלות תואר דוקטור זכו בקביעות במקום העבודה עד 14 שנים לאחר השלמתו לעומת 77% מאבות בעלי אותם נתונים (לעומת 71% גברים רווקים או כאלה שאינם אבות שזכו לקביעות בעבודתם).

 

 נטיית אמהות עובדות היא לעבוד במשרה חלקית אומרת ד"ר מייסון ולנטוש את השאיפה לבניית קריירה בשנות הפוריות.

 

אין ספק שתכנון קריירה אקדמית משפיעה באופן דרמטי על ההחלטה להקים משפחה בקרב הנשים: רק שליש מאלה שבחרו בקריירה אקדמית הפכו לאמהות!!!!

שליש מהן עדיין רווקות לעומת 11% מהגברים  באותו תפקיד (עד 12 שנים לאחר סיום הדוקטורט).

 

המאבק נגד מחוגי השעון הביולוגי עומד לרעת האקדמאית השאפתנית המבקשת להשיג קביעות ולעסוק במקצוע למענו עמלה כה קשה בלימודיה.

המחקר מורה כי אבות אקדמאיים מצליחים יותר בהישגיהם מאמהות באותו תפקיד, בהיותם חופשיים להקדיש את כל זמנם לקריירה, שכן הם נהנים מעזרה ותמיכת רעיותיהם : כמחצית הנשים הנשואות למרצים במדעי החברה והמדעים המדויקים, הינן עקרות בית ואמהות במשרה מלאה , בעוד ש91%  בני הזוג הגבריים עובדים במשרה מלאה.

 

מעטים הם המוסדות המקדישים מחשבה לבעיה זו: אוניברסיטת קליפורניה היא אחת מהם: שם מפתחים מיזם ידידותי למשפחה העובדת.

 

הבה נקווה שמחקרים מסוג זה יעלו את הבעיה המטרידה את כל הנשים ,על סדר היום הציבורי, ויאפשרו למחצית האוכלוסייה להתפתח ולעבוד ללא הפרעה מבלי לשלם על כך מחיר כה יקר.

 

הערת המערכת: ראי כתבה: "האימהות דופקת לי את הקריירה!"

הפרטים נלקחו מתוך

CHRONICLE.COM //:http

 

   תגובות של גולשות:                                  יש לך מה לומר? כיתבי אלי! 
   
____________________________________________________