למה אין הבנות בין הבנים והבנות?

מאת: חוה רשף

Carina Rubinstein

 

עוד:

חינוך ללא חומות

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

 

די. הגיע הזמן להפסיק עם הפוליטיקלי קורקט הצבוע הזה, ועם העליהום על ספרי הילדים המצוירים  המדיפים, אוי לעיניים, סטריאוטיפים חונקי נשים. גם אם יחזו ילדינו בכל האיורים בהם לובשות הבנות אוברולים כחולים וקסדות צהובות והבנים סינרים פרחוניים, יזנקו בנותינו בכל סניף של טויס- אר-אס היישר אל מדפי הבארביות בעוד אחיהן יזנקו בפראות על מכונית הצעצוע.

 

לחינוך ולדרישות החברתיות אין כמעט השפעה על נטיות הלב. אפילו תינוקות בני יומם נבדלים בנושאי ההתעניינות שלהם. מחקרים בנושא גילו שהבנים התמקדו במוביילים שהסתחררו מעל ראשיהם, בעוד הבנות הביעו עניין בפניהם של הסובבים אותן. מחקר שנעשה בקופיפים ירוקים, שהונחה לפניהם ערימת צעצועים, גילה שהנקבות אימצו אל חיקן מיד את הבובות, בעוד הזכרים התפרעו בדרדור כדורים ובגלגול מכוניות.

 

מסתבר שאנו מגיחים אל העולם עם מפות מוח שונות לחלוטין וכי ההבדלים בין שני המינים מגלים עמידות בפני השפעות חברתיות ותרבותיות.

 

גשר צר מאוד

ההתנהגות הבלתי נסבלת, לפעמים, של הגברים מקורה בהורמון הגברי – הטסטוסטרון.

עד גיל חודשיים בתוך הרחם זוכים כל העוברים ליהנות ממוח נשי, עד שחלקם נשטפים בפרץ טסטוסטרון ומשנים את צורתם. מי שנגזר עליו להיוולד כגבר זוכה לכיווץ מאסיבי של מרכז התקשורת, והחלק במוחו האחראי על התשוקה המינית גדל פי שניים.

 

אמנם המוח הגברי גדול בחמישה אחוזים מזה הנשי, אבל כמו שנאמר – הגודל לא משנה. במוח הגבריף החלק הקשור בשפה ישנם רק כ-12% מהתאים הנמצאים באזור המקביל אצל בנות חוה. הצד היצירתי שבמוח, הממוקם באונה הימנית דומיננטי יותר אצל הגברים, והנשים חזקות יותר ביכולת הלוגית הנמצאת באונה השמאלית, האחראית על השפה וההיגיון. גשר המורכב מרקמה עצבית מעביר איתותים בין שני חלקי המוח. הגברי משול לגשר ביילי צנוע, לעומת גשר הזהב הנשי. זו הסיבה שהיכולת של גברים לבטא רגשות אינה מצטיינת במיוחד. הם ממש לא יקלטו למה אתן, בנות, עושות פרצופים כשהוא מפגין את קסמיו נוכח בחורונת צעירה – הלא ממש אין לזה כל קשר לאהבתו העמוקה אליכן. ואל תעלבו אם הוא לא יחמיא לכן על התסרוקת החדשה שחברותיכן הכבירו עליה מחמאות. הוא פשוט לא מודע לכך.

 

לעומתם – הנשים הן אלופות בשינוע רגשות למילים בסיועו המבורך של ההורמון הנשי. בעוד האסטרוגן גורם לנשים לדקלם את המנטרה: "צריך לשבת ולדבר על זה", מזדרזים הגברים להזמין אותן לסופשבוע בצימר כדי לחסוך חפירות מיותרות לטעמם.

 

בגדול – הבנים תופסים את המציאות תוך התמקדות בנקודה אחת, ומתעלמים מכל מה שמסביב בעוד העזר כנגדם מבחינות במציאות על כל הפיצ'יפקעס הנידחים שבה. כך שאם אתן מבקשות מיחזקאל המרוכז בסינון דואר אלקטרוני להוציא את הכלב, אל תכעסו אם תתקלו בהתעלמות. הוא פשוט לא שמע. באותו הזמן אתן עושות קוקיות לילדה, קוצצות מלפפונים לסלט ומדברות עם רותי כשהסלולרי דבוק לכתף.

 

הזורעים ברינה

אבל אל תחשבו שהם לא רומנטיים בדרכם הם. האנתרופולוגית הלן פישר בספרה "המין הראשון" קובעת כי גברים נוטים יותר מנשים להתאהבות ממבט ראשון, בעוד הנשים סורקות את הדייט בסי. טי. שלהן כדי לברר יחוס, במה הוא עוסק, והאם לפניהן ניצב ההורה הפוטנציאלי של שלושת הצאצאים המשותפים ועוד מיני קצוות אינפורמציה שייסיעו להן להשלים במהרה את הפאזל כולל פלט המחשב: "מתאים" או "לא מתאים".

 

אבל כידוע לא היא ולא הוא מתחתנים כל כך מהר. הגברים, כמו שכתוב בספרים, מתוכנתים לפזר את זרעם בשדות רבים. הורמון האוקסיטוצין המכונה "הורמון האהבה" מאבד אצלם גובה במהירות גבוהה פי כמה מזו של המתכרבלת לצידם לאחר ליל אהבה מוטרף, ובעוד היא בעניין חיבור רגשי מן השמיים, נודדות מחשבותיו של הבחור אל הדייט עם הג'ינגית שקבע למחרת.

 

לסיכום, עם פרוץ גל המטרוסקסואליות בהם נצפים גברים שוקדים על עגל בשקדים במטבח ואף נושאים עוללים במנשא על כרסם, חל שיפור מה בהתנהלות הגברית, אך אל תצפו מהם להבנה אמיתית. הם ממש לא מתוכנתים לזה.

 

 

 

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________