מתכוננים ללידה

באדיבות אתר מכונות קפה ואתר ערסלים- קלציוס יצרנית מזרוני ים איכותיים לתינוקות.

 

 

 

עוד:

תזונת ילדים בחופש הגדול

אימהות, קריירה ותזונה נכונה

אמא'לה, הילד לא רוצה לאכול

אני לא הסבתא, אני האמא..

תסמונת "מגיע לי!"

איבחון מתבגרים עפ"י כתב היד

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

הקורקינט של טולקין

בכי של תינוק - לא מה שחשבת

איך הוא לומד לבחור?

תרומת המשחק להתפתחות הילד

פער מיגדרי חדש

 

לכל אלו שמצפים לתינוק וטרם השתתפו בקורס הכנה ללידה, בוודאי תמצאו את הכתוב כאן מעניין.

את הכתוב ריכזה עבורכם יולדת טרייה שהשתתפה בקורס הכנה ללידה והוסיפה רישומים מנסיונה האישי ומטיפים של יולדות אחרות, קבלו בגדר המלצה והעשרה ולא כתחליף להמלצת רופא כמובן.

שיהיה לכם הריון נעים ולידה קלה.

 

מועד הלידה ברוב המקרים אינו מתוכנן ולכן כדאי להיערך מבעוד מועד, להכין את המסמכים הנחוצים, הפריטים שישמשו אותך עם הגעתך למיון יולדות ועד לשחרורך בשעה טובה עם תינוקך.

מה לוקחים לבית חולים?

 

טיפסולוגיה:

ראשית כל חשוב לדאוג שכל הטיפסולוגיה תהיה מסודרת בקלסר או בתיקיה בנוסף דאגי להיות מצוידת בתעודת זהות ואם את כמו 90 אחוז מהנשים וטרם שינית את שם משפחתך אז זה הזמן, בבתי חולים מקפידים על כך, חבל שיעשו לבן זוגך היקר בעיות כשילווה אותך ביום המרגש..

 

רוב ההריוניות מרכזות בקלסר את כל הטפס לוגיה שליוותה אותן במהלך ההיריון, הקלסר הזה צריך להיות איתך כשאת מגיעה לבית חולים. הטפסולוגיה הרלבנטית הינה- כרטיס מעקב הריון ובדיקות נוספות אשר בוצעו במהלך ההריון:ספירת דם מהחודש האחרון,בדיקת סוג דם,מעקב לחץ דם,אולטרא סאונד ראשון, חלבון עוברי, סקירת מערכות, המסת סוכר, הערכת משקלו של העובר.

 

הכיני תיק מסודר שיכיל את הפריטים הבאים:

ספר תשבצים או עיתונים יתכן שיהיה לך ולבן זוגך זמן מה להמתין, שמן אישי לעיסוי הפרינאום, נעלי רחצה, כלי רחצה, איפור, מגבות רחצה, מגבונים לחים, כרית הנקה (זו רק המלצה פשוט מעולה לתמיכה בגב)שקיות ניילון, מים מינראליים, מצלמה, מנעול לנעילת ארונית, משאבת חלב למניקות (גם לא חובה אבל אם את יודעת שבשלב מסוים תרכשי או תשאילי מכונה זו כדאי שתהיה איתך בימים הראשונים לעידוד ייצור החלב), חזיית הנקה, פדים להנקה, משחה לפטמות, תחתוני "סבתא" או תחתוני רשת, תחבושת היגיינית לתחתון בעלת יכולת ספיגה מקסימאלית. כדאי גם מסטיקים או סוכריות מציצה.

אם את משתמשת בכדור פיזיו ודאי שבחדר לידה יש כדור כזה אחרת תבואי איתו מהבית (ברוב המקרים יש).

 

ולתינוק- הכיני בסמוך למועד הלידה ביגוד ראשוני לתינוק –חזייה, רגלית, בגד גוף ארוך, כובע כפפות, שמיכה, טיטול בד, כמו כן חשוב מאוד המושב בטיחות לרכב עם מגן ראש לכסא הבטיחות, השחרור מבית החולים נעשה כשהתינוק ישוב במושב הבטיחות.

 

התיק מוכן עכשיו מתכוננים נפשית לתהליך הלידה:

בתהליך הלידה התקין חלה ירידת פקק רירי ולאחר מכן הגעת הצירים, אז את יכולה להסיק בסבירות גבוהה שהלידה אמורה להתקיים תוך שבוע. לאחר הגעת הצירים חלה ירידת מים- כשיורדים המים זה אומר שפקעו הקרומים, שימי לב אם המים צהובים או ירוקים מדובר במים מיקונאליים (מים עכורים עקב צואה ראשונית של התינוק ברחם, תופעה זו עשויה להעיד על הריון שעבר מועד משוער ללידה או על סבל עוברי).

 

הגעת לשלב בו הצירים מופיעים כל דקה? התכונני.. הלידה קרבה!! התקלחי במים פושרים ושתי הרבה מים.

 

תכל'ס הגיעו הצירים, מה עושים עם זה?!?

כשמגיעים הצירים לרוב הנשים מקפלות עצמן את הבעל וממהרות לבית החולים, בחלק מהמקרים באמת הלידה ממש קרובה, בחלק אחר של המקרים זה לוקח קצת יותר זמן ואורך רוח.

 

עם הגיעך למיון יולדות התכונני לבדיקות הבאות-

·         בדיקת שתן (לבדיקת חלבון).

·         מדידות של דופק, חום ולחץ דם.

·         חיבור למוניטור עוברי - הערת ביניים - כדאי לקחת הכול בעירבון מוגבל, ישנן סטיות של 45% כך שאם יורד מתחת ל-120 אין מה להילחץ, מומלץ לשנות תנוחה ולצפות בתגובה של העובר.

·         בדיקה וגינאלית, רופא ואולטראסראונד במידת הצורך.

·         לאחר בדיקות אלו יוחלט אם את מועברת לחדר לידה, לאשפוז או הביתה..

 

ההתמודדות עם הכאב-

משככי כאבים ניתנים רק על פי בקשת היולדת.

1.      קודם כל מנסים את הדרך הטבעית -

נשימות ותנועתיות,כדור פיזיולוגי,מים, הרפיות,ניטור,שינוי תנוחות.

תרגילי נשימות – לשאוף מהאף ולנשוף מהפה, השתדלי לשמור על תנועתיות באגן, על גבי כדור פיזיולוגי תוכלי להתמקם ולהתנועע בתנועות סיבוביות על מנת להקל על עצמך.

תה מעלי פטל- עשוי לסייע לצירי לידה קשים ומסייע להתאוששות מהלידה, החומרים שבעלי הפטל ידועים כבעלי יכולת איזון מערכת הרבייה, פשוט מרתיחים חופן עלי פטל עם 2 כוסות מים מצננים ממתיקים ושותים. ישנן גם טיפות הומופאטיות ששותים עם מים משבוע 36 והלאה על מנת להכין את הרחם ללידה (מומלץ לבדוק ולהתייעץ בבתי הטבע או עם הומופאט).

2. אופציה נוספת- Tens- אלקטרודות שמזרימות חשמל.

3. טשטוש- מומלץ בפתיחה קטנה , משפיע לזמן של 3-4 שעות לא יותר, מפחית את הכאב אך לא מעלימו לגמרי. ניתן לתת פעמיים במהלך הלידה, מביא לרפיון,מתאים למצבים של כאב פיזי וחרדה. אין לתת טשטוש כאשר המוניטור העוברי לא תקין וכאשר הפתיחה גדולה, וכמובן אין לתת טשטוש כאשר היולדת לא מעוניינת בכך.

4. אפידורל- הרדמה באזור חיצוני בעמוד השדרה הנקרא חלל אפידוראלי. קיימים תנאים לקבלת אפידורל: א. נמצאים בתהליך לידה -90% פתיחה 3 ס"מ. ב. היולדת קיבלה ליטר נוזלים. ג. נעשתה בדיקת ספירת דם חודש לפני הלידה. ד. היולדת חתמה על טופס הסכמה לאפידורל.

מתחילים במנה אחת ובמידת הצורך מוסיפים בהמשך. ההשפעה הינה תוך רבע שעה בערך. על מנת שהאפידורל ישפיע בכל הכיוונים בד"כ מזיזים את היולדת מצד לצד. מחברים ליולדת קטטר מאחר ואין שליטה בשלפוחית השתן לאחר קבלת האפידורל. מנת האפידורל יורדת כל 20 דקות- לא לוחצים על הלחצן לתוספת ללא התייעצות.

ההשלכות של זריקת האפידורל- הרגליים רדומות ולכן מתעכבת הירידה מהמיטה במספר שעות עד שההשפעה פגה. בד"כ כעבור שעה וחצי חוזרת התחושה ברגליים.

חסרונות זריקת האפידורל אותם יש לקחת בחשבון-

·         זריקת האפידורל עשויה לגרום לתופעות הבאות-מורידה לחץ דם, גורמת לצפצופים באוזניים, יכולה להשפיע על צד אחד יותר מהשני.

·         אין שליטה בחרדה.

·         יכול להיות מצב בו המרדים נכנס לאזור עמוק יותר- איזור ספירלי, חומר מחוט השדרה עשוי להגיע למוח ולגרום לכאב ראש.

·         עשוי לגרום לתחושת רעד, בחילה ואף עשוי לגרום להקאה.

·         האפידורל גורם לחוסר תחושת לחץ בישבן, לחץ שמוביל ללידה.

·         האפידורל עשוי לעכב לידה- אם האפידורל יגרום לעיכוב בלידה יורידו את רמתו על מנת להפסיק את העיכוב.

מתי לא נקבל אפידורל?

·         כשאין לידה פעילה.

·         חום מעל 37.5 כולל.

·         במצב של חוסר הסכמה מצד היולדת.

·         כשידוע שהיולדת סובלת מבעיות גב.

 

לידה קרבה -

כאשר יש פתיחה מלאה- התחלת השלב השני של הלידה, תחושת לחץ ורפלקס הלחיצה.

שלב שלישי של הלידה- מוציאים את השלייה. (אם מהססים לגבי שלמותה? המיילדת בודקת,  כשמדובר בלידה ללא אפידורל מכניסים לעיתים לניתוח כולל הרדמה להסרת השלייה.)

 

מהשלייה ניצן ליצר תרופה הומופטית!  מדובר ברקמה עשירה ביותר בעלת תכונות ריפוי ידועות, מומלץ ליולדת לחתוך חתיכה קטנה מהשלייה להניח בקירור ולמחרת לגשת עם השלייה לבית מרקחת הומופאטי על מנת שייצרו עבורך תמצית- את התמצית הזו לוקחים במשך מספר שבועות תמצית זו ידועה כבעלת יכולת סיוע להתאוששות מהירה של היולדת.

 

חיתוך פרינאום - מתי חותכים?כשמשקל התינוק עד 3 ק"ג לא חותכים, כמו כן תלוי במבנה הגוף האישי של היולדת, המיילדת מכניסה בד"כ 2 אצבעות בין הראש לפרינאום ואז מחליטים אם לחתוך.

המלצה חמה לכל הריונית :עיסוי פרינאום לקראת הלידה-

עיסוי פרינאום מומלץ מאחר וגורם לרקמת העור להיות גמישה ולהקטין את הסיכוי לחתכים וקרעים במהלך הלידה.

את יכולה לעסות את האזור לבד,אבל אל תתביישי להיעזר בבן זוגך- תני לו להיות שותף לתהליך.

את העיסוי מתחילים בד"כ משבוע 35 בתדירות של 3 פעמים בשבוע כל פעם לפחות 3 דקות. העיסוי יתבצע לאחר הטלת שתן.להתמקד בעיסוי ברקמת העור שבין הנרתיק לפי הטבעת ורק שם, לא לעסות את החלק העליון של רקמת הנרתיק- מקום יציאת השתן, דבר זה עלול לזרז לידה.

תוכלי לשבת באמבטיה חמימה לפני העיסוי דבר שעשוי  לרכך את האזור, איך מעסים? אז ככה.. יש לקחת מעט שמן על האצבעות (אצבע מורה ואצבע אגודל) ולעסות קלות את אזור החיץ, אצבע אחת תומכת בדופן הפנימית ואצבע שנייה בדופן החיצונית של פתח הנרתיק. העיסוי יתבצע בעדינות מרבית ,להימנע מהפעלת כוח או ממתיחה חזקה.

שמנים המתאימים לעיסוי פרינאום- שמן שקדים, שמן נבט חיטה מאחר ומכילים ויטמין E שמגמיש את העור.

 

הגעת לתאריך הלידה המשוער וטרם ילדת?

כדאי להתקשר לרופא המטפל, לגשת למוקד לרפואת נשים לביקורת פעמיים בשבוע.

אם עברת את שבוע 40 אין צורך בהפניית רופא על מנת לגשת לביקורת מוניטור, אם לא עברת שבוע 40 עלייך להצטייד בהפניית רופא טרם ההגעה למוקד לרפואת נשים.

זירוז לידה-

מתבצע בד"כ במצבים הבאים - שבוע 42 או כשאין תנועות עובר רבות או כשיש ירידת מים ללא צירים. אם הלידה לא מתקדמת –מציעים זירוז ופתיחת מים.

ירדו המים אבל אין צירים-

מומלץ להגיע לבית החולים ולהמתין לצירים לא תמיד כדאי לרוץ  לעשות זירוז, אלא אם יש מצוקת עובר ומים מיקונאליים, המתנה לצירים הינה טיפול שמרני אשר במסגרתו מועברים למחלקה ומתחברים למוניטור עד לשלב תחילת הלידה, בתחילת הלידה מועברים לחדר לידה.

צירים ללא ירידת מים-

יש מצבים בהם נדרשת התערבות בחדר הלידה, לדוגמא פקיעת הקרומים על מנת לעודד ירידת מים, כשמתקיימת פקיעת קרומים יזומה שמים אלקטרודות בראש העובר, אם המוניטור בסדר ימשיכו כרגיל אם לא הלידה תתבצע עם מכשירים.

לידה קיסרית-

קיימות מספר סיבות אפשריות - כשיש מצוקת עובר, או במצב של מנח עכוז, רעלת או סכרת, משקל התינוק מעל 4.5 ק"ג או מחלה של האם.

לידת וואקום-

כאשר כעבור 3 שעות פתיחה של ראש +2 אצבעות והזווית לא טובה (פנים למעלה), או כשמדובר במצוקה עוברית או אם הדופק העוברי נמוך.

 

אפשר להגיד מזל טוב?!

לאחר הלידה-

כולם מתחברים לסרט זיהוי - האם, התינוק והאב, סרטי הזיהוי בעלי אותו מספר.

שוקלים את העובר ועוטפים אותו וכשהכול תקין ניתן להשאיר את התינוק עם היולדת בחדר לידה למשך שעה על מנת להניק את התינוק וליהנות מהחוויה המדהימה.

בתום הלידה היולדת מועברת לאשפוז במחלקת יולדות וזאת לאחר שהתאוששה במשך כשלוש שעות. אשפוז לאחר לידה תקינה ורגילה נמשך בד"כ 48 שעות ואחרי ניתוח קיסרי יכול להתמשך כ-5 ימים.

מי שלוקחת מלונית בד"כ מועברת למלונית לאחר 12 שעות אם עברה לידה רגילה 24 שעת אם עברה לידה מכשירנית ו-48 שעות אם עברה לידה קיסרית וזאת לאחר קבלת אישור רופא.

לקראת השחרור- מבצעים שחרור פורמאלי שבמסגרתו מקבלים את מענק הלידה.

 

ועוד טיפ מפנק..

חביתת כמון וכוס יין על קיבה ריקה- תני לבעלך לאימך או חמתך לקרוא.. על מנת לנקות הפרשות ולהתחזק לאחר החוויה העצומה כדאי לאכול כמון, פשוט לערבב 2 ביצים עם 2 כפות כמון, אם חייבים מוסיפים מעט מלח בשביל הטעם, מכינים חביתה שתוגש עם כוס יין אדום, ולמשקיענים ניתן להשקיע בהגשה עם נר או פרח מרגש..

 

בהצלחה והנאה מהחוויה המרגשת, החד פעמית שאין לה תחליף..

 

המאמר באדיבות אתר מכונות קפה ואתר ערסלים- קלציוס יצרנית מזרוני ים איכותיים לתינוקות.

 

______________

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________