הזנת התינוק - הבחירה הנכונה

באדיבות אתר סימילאק: http://www.similac.co.il

 

 

עוד:

רחיצת התינוק

יציבה לקויה ובעיות קשב וריכוז

שעת סיפור

להיות שלימה במקום מושלמת

אהבה בכל החושים

הנקה וצום בכיפור

היפוך עובר

לדבר עם המתבגרים שלנו

הנקה במקום ציבורי?

סטריפינג - הזכות לבחור

חרדות לידה?

אבא, אימא, קצת יותר לאט!

מי "סופר אמא"?

אימהות חורגת מגבולות הביולוגיה

הקורקינט של טולקין

בכי של תינוק - לא מה שחשבת

איך הוא לומד לבחור?

תרומת המשחק להתפתחות הילד

פער מיגדרי חדש

אמא טובה יותר

הורים טובים מדי

זכויות בחוק של חד-הוריות

מילון לגרושה המתחילה

תזונה ומתח

 

במהלך השנה הראשונה לחייו יגדל התינוק בקצב מוגבר יותר מאשר בכל תקופת חיים אחרת. 

כפי שניתן לצפות, למזון בתקופת הגדילה המואצת - חשיבות רבה. במהלך תקופה חשובה זו זקוק התינוק לכמות קלוריות לפי קילוגרם משקל גוף, הגבוהה פי שלוש או ארבע יותר מאשר מבוגר. צריכת וספיגת הברזל והסידן הכרחית לגדילה ולהתפתחות בריאה.

בעוד שעבור מבוגרים שומן נחשב שלילי, לתינוקות נחוץ השומן לאספקת אנרגיה ולספיגת ויטמינים.

ישנן דעות רבות בקשר לתזונה הטובה ביותר, ומומלץ לדבר עליהן עם גורם רפואי. לימוד על אפשרויות הזנה לפני הלידה יעזור לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורך ועבור תינוקך, וייתן לכם מספיק זמן לשקול את המידע שתקבלו מן הרופא/ה או מגורמים רפואיים אחרים. בכל סוג הזנה שתבחרו, הקרבה שתחושו אל התינוק בזמן ההאכלה תגרום לו להרגיש רצוי ובטוח.

  

הנקה

אמהות רבות בוחרות בהנקה המספקת יתרונות מיוחדים להן ולתינוקן:

  1. רכיבי תזונה המועברים לתינוק באמצעות גופך מסייעים לגדילתו המהירה. שינויים חלים בהרכב החלב שלך מתחילת ההנקה ועד לסופה, מהנקה אחת להנקה הבאה, וככל שהתינוק גדל ומתפתח.

  2. ההנקה נוחה. אין צורך בתכנון מוקדם, באריזה או בציוד מיוחד. החלב שלך תמיד זמין, ותמיד קיים בטמפרטורה הנכונה.

  3. הנקה תסייע לגופך לחזור לכושר, ולרחם לחזור לגדלו טרום ההיריון.

  

הזנת תמ"ל מבקבוק
הזנת תמ"ל מבקבוק יכולה להיות חוויה חמה ואוהבת, וישנם הורים המעדיפים אותה בשימוש עם תחליפי חלב סימילאק. יש אמהות מיניקות הבוחרות לתת לתינוק בקבוק עם פורמולה מדי פעם, או להחליף לתמ"ל בכוס או בבקבוק לפני מלאת לתינוק שנה. לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ומשרד הבריאות הישראלי, החלופה היחידה המקובלת לחלב אם במהלך השנה הראשונה, הינו תמ"ל לתינוקות המועשר בברזל.

 

הורים בוחרים להזין את התינוק בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) מסיבות שונות:

  1. הרצון שאת ההאכלות יעשו האב או דמות מטפלת אחרת

  2. ניסיון קודם, חיובי ומהנה, בהזנה בבקבוק.

  3. מחלת האם, חריגות בשדיים או ניתוח המונעים הנקה.

  4. אימוץ.

להזנה כתוספת או לשימוש אחרי גמילת התינוק במהלך השנה הראשונה.
 
יצרני סימילאק מציעים מגוון שלם של מוצרים, שכל אחד מהם פותח במיוחד כדי לתת לתינוקך רמה מאוזנת של ויטמינים, מינרלים, חלבונים ורכיבי תזונה נוספים החשובים כל כך במהלך השנה הראשונה. תחליפי חלב לתינוקות מתוצרת סימילאק מעניקה לכם ביטחון שתינוקכם זוכה להזנה מעולה.

תזונה מאוזנת לתינוק
תינוקכם תלוי בכם כמעט בכול -  החל מחיבה וטיפול יומי וכלה בתזונה טובה. כמות נכונה של ברזל חשובה במיוחד במהלך השנתיים הראשונות לחייו, כאשר מוחו ואיברים אחרים בגופו עדיין מתפתחים.
מחקרים מדעיים מראים שתינוקות שאינם מקבלים מספיק ברזל עלולים לפתח אנמיה. מצב זה ידוע כגורם לעיכובים בהתפתחות העלולים להמשיך מאוחר יותר במהלך החיים.

מלאו אחר הנחיות הרופא/ה ואחר העצות המובאות להלן כדי להבטיח שתינוקכם מקבל את רכיבי התזונה הדרושים לו:

1.      המשיכי בהנקה או בהזנת תמ"ל מועשר בברזל במהלך כל השנה הראשונה. מקורות אלה הם הבטוחים ביותר לקבלת קלוריות ורכיבי התזונה להם התינוק זקוק.

2.      על פי הנחיות משרד הבריאות הישראלי: יש לתת לכל תינוק מתום החודש הרביעי עד תום החודש השניים עשר לחייו, תוסף ברזל. מינון התוסף יהיה: 7 מ"ג ליממה עד תום החודש השישי ו- 15 מ"ג ביממה מתחילת החודש השביעי ועד תום החודש השניים עשר לחיים. כל זה ללא קשר לרמת ההמוגלובין שבדמו ולרמות הברזל שבתפריטו (מניעה ראשונית של חוסר ברזל). יש לבצע סקירה של רמת ההמוגלובין לכל התינוקות בגיל שנה מניעה שניונית של חוסר ברזל.

3.      החל מגיל חצי שנה תינוקך זקוק לתוספת ממזונות מוצקים העשירים בברזל.

4.      יש לזכור שמוקדם מדי להזין בחלב פרה. התינוק זקוק ליותר ברזל מאשר נמצא בחלב הפרה, המכיל רמות גבוהות של נתרן, אשלגן, כלוריד וחלבון. התינוק זקוק לרכיבי תזונה אלה, אך כמות מוגברת שלהם עלולה להגביר אצלו את פעילות הכליות.
כאשר משלימים תזונה או מזינים אך ורק בתמ"ל,ייתכן והרופא/ה או האחות בטיפת חלב ימליצו לכם להשתמש ב- סימילאק אדוונס, סימילאק טופ ,סימילאק טופ פרי, סימילאק עם ברזל, סימילאק איזומיל*, או בתמ"ל  אחר מבית היוצר של סימילאק. תחליפי חלב אלה, מועשרים בברזל, מספקים תזונה שלמה ומאוזנת למשך השנה הראשונה כולה.


*
משרד הבריאות הישראלי ממליץ שהשימוש בתמ"ל על בסיס חלבון הסויה יעשה רק בהמלצת רופא.  

 

רגישות לחלב 

מספר תינוקות מפתחים רגישות להזנה שעלולה לגרום למגוון תגובות, הכוללות: פריחות בעור, צואה מימית ואי שקט – כל תגובה לחוד או חלקן יחד. בגלל רגישויות כאלה צריכים תינוקות אלה תמ"ל על בסיס חלבון סויה, כמו סימילאק איזומיל* עם ברזל, או תמ"ל מבוסס על חלב, דל בסוכר חלב (לקטוז), כמו סימילאק טופ פרי. (FREE ) תחליפי חלב אלה הותאמו במיוחד לצורכי התינוקות.
 
תוכלו לסמוך על המלצת הרופא/ה לגבי תמ"ל  לתינוקות – הרופא/ה הוא גורם מוסמך שיוכל לענות או להמליץ לכם באם עליכם לבחור בתמ"ל מיוחד. תמ"ל על בסיס חלבון סויה, או תמ"ל מזון דל סוכר חלב (לקטוז) יכולים לשמש תחליף הזנה לתחליף רגיל, ולסייע בגדילה ובהתפתחות. כאשר יגדל התינוק, יומלץ לכם על ידי הרופא/ה להוסיף סוגי מזון לתזונה הרגילה, או להימנע ממרכיבי מזון מסוימים.

אם תינוקכם אלרגי הן לחלב והן לחלבוני סויה, ייתכן והרופא/ה ימליץ לך להשתמש בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) היפואלרגני כמו סימילאק אלימנטום, המיועד לתינוקות הסובלים מאלרגיות מזון קשות.
סימילאק אלימנטום אינו משווק כיום בישראל, ניתן לייבאו לישראל על פי אישור מיוחד  (29ג') הנעשה על ידי פניה לרופא/ה.

 

לתשומת לב: חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק

 

__________________

תגובות: הגיבי על הכתבה                              מעניין? שילחי לחברה   

 

 

__________________________________________