הבלוג של חנה

 ד"ר חנה ספרן

ב. שווה! לא דומה!!

 

הבלוג של חנה:

בלשון זכר

 

עוד פמיניזם:

כל אירגוני הנשים

לאט מדי ומאוחר מדי?

"כאן הלימודים הם סוג של שקט"

אז מי באמת חכם יותר?

מדען ומדענית שולחים קורות חיים...

האם השיח על זכויות אדם מקדם את מאבקן של הנשים לשוויון?

עוס"ים רווחה

 

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

קמה בבוקר לובשת אפוד מגן ויוצאת לעבודה.  כך ספרה לי מרגלית, רופאה בבית חולים גדול, אשה צעירה ומקסימה, מבריקה בתחומה. עלי ללבוש אפוד מגן, היא אומרת, כדי לשרוד בעולם גברי המנוהל בדרך גברית, שאינו רגיש ואינו מפרגן.  כלפי חוץ נראית מרגלית רופאה רגילה המצליחה בעבודתה ואין סיבה שלא תתקדם ותצליח.  המציאות היום יומית של רבות מאתנו מעידה על כך שההצלחה המקצועית שלנו אינה משקפת את המצוינות או ההשקעה שלנו.  לרבות מאיתנו נחסמת הדרך המקצועית או הניהולית בגלל היותנו נשים.

 

כדי לשרוד, מאמצת מרגלית מדי בוקר התנהגות גברית ומשדרת עוצמה וכוחנית.  נשים רבות חשות כמוה ומאמצות חזות גברית כדי להצליח.  נשים רבות תאמרנה מיד כן, אבל מה כל זה קשור לפמיניזם? אני לא פמיניסטית, אבל  נכון, אני מסכימה שעבור עבודה שווה יש לשלם שכר שווה. נכון, אני שמחה לאפשרות ללמוד, לנהוג ולהיות בעלת רכוש.  אבל פמיניזם? זה, לא. 

 

אז הבה נעשה טיול להיסטוריה של הפמיניזם ונראה שרבות מן הזכויות שאנו תופסות אותן כמובנות מאליהן הן פרי עבודה פמיניסטית קשה וארוכה.  עבודה שעדין לא נסתיימה.  טיול להיסטוריה הפמיניסטית יגלה בפנינו דמויות כמו למשל מרי וולסטונקרפט, עתונאית וסופרת אנגליה שפרסמה בסוף המאה ה- 17 את הספר הראשון באנגלית על זכויות נשים, A Vindication of the Rights of Women או הארייט טיילור מיל אשר יחד עם ג'ון סטיוארד מיל, חיברה את הספר החשוב  .The Subjugation of Women נגלה נשים כמו הודא שראווי, פמיניסטית מצרייה, אשה שלחמה לזכויות הנשים במצרים והתפרסמה בעולם כאשר הסירה את הרעלה בפומבי בתחנת הרכבת של קהיר בשנת 1923.  נגלה עולם ידע שאותו לא למדנו בבתי הספר וגם, עד לפני זמן קצר, לא יכולנו ללמוד באוניברסיטאות.  טיול אל הפמיניזם יביא אותנו למחוזות של חיפוש אחר החירות, אל מאבקים בלתי נלאים לשוויון של נשים וגברים מאז תחילתה של העת המודרנית.  אל חייה המרתקים של סימון דה בובאר, שכתבה את הספר הפמיניסטי, המין השני (יצא לאור בעברית בשנת 2001 ע"י הוצאת בבל),  המנתח את מקומן של נשים בחברה כמתקיימות בעולם גברי וחוות את קיומן כ"אחר".  נראה גם אי הסכמות וויכוחים, נראה תנועות שונות בארצות רבות והבדלים בתפיסות ודרכי פעולה.  נכיר את הפמיניסטיות הראשונות שלנו כאן בארץ, שרה עזריהו, הנרייטה סאלד ואחרות.  נשים אשר במעשיהן ובדרך חייהן הלכו בדרך לא סלולה ופתחו בפנינו אפשרויות חדשות.  כך נגלה גם את הדעות הקדומות והסטריאוטיפים המקיפים את הפמיניזם מכל עבר.  נראה כיצד נמנע מאתנו להתחבר למקורות העוצמה שהפמיניזם עשוי לפתוח בפנינו.   

 

מרגלית וגם אני, כולנו, מגלות את מקורות הכח האישיים והפוליטיים שלנו במהלך חיינו.  לעיתים תוך התמודדות עם גילויים מכוערים ומכאיבים של דיכוי נשים כמו אונס ואלימות.  לעיתים לבד ולעיתים יחדו, גם לפעמים בשמחה.  שמחה בהיותי אשה, בהיותי אני, אשה פמיניסטית.  להשתמש בפמיניזם כמקור לגאוה ולכח זוהי הזדמנות ללכת אל מחוזות לא ידועים, לפתוח אפשרויות חדשות.  אנו מבטיחות לכן/ם מסע מרתק.   

 

 

_____________

ד"ר חנה ספרן היא פעילה פמיניסטית, כותבת וחוקרת, מפגינה, מלמדת לימודי נשים ומיגדר, אמא, לסבית.

 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 

 

___________________________________________