הבלוג של חנה

 ד"ר חנה ספרן

א. בלשון זכר (יולי 2006)

הבלוג של חנה ספרן

עכשיו הותר לפירסום

ישיר וגלוי

שווה! לא דומה!

גברים נגד אלימות

 

עוד פמיניזם:

כל אירגוני הנשים

לאט מדי ומאוחר מדי?

"כאן הלימודים הם סוג של שקט"

אז מי באמת חכם יותר?

מדען ומדענית שולחים קורות חיים...

האם השיח על זכויות אדם מקדם את מאבקן של הנשים לשוויון?

עוס"ים רווחה

 

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

לפני כחודש ימים מתה בפתאומיות אך בשיבה טובה אחותי.  בטרם מותה היא בחרה להיקבר באחד מהקיבוצים וטקס הקבורה התקיים באופן חילוני ובהנחייתה של רב-אשה מן התנועה ליהדות מתקדמת.  כל המשתתפים/ות קבלו את תוכנית הטקס שנשזרו בו תכנים ורעיונות מטקסי הקבורה הרגילים על פי הדת היהודית, אך הוא היה כולו פרי מחשבה של בני המשפחה והמשתתפים/ות עצמם/ן בהנחיית הרב-אשה.  מה גדולה היתה אם כן תדהמתי שהלשון בה השתמשה הרב נשארה לשון גברית.  מילות השיר והקדיש החילוני נאמרו כולם בלשון זכר.  צערי ואבלי על מות אחותי לא מנעו ממני לחוש את הזרות מן הטקסט הגברי של הטקס אשר נוהל על ידי אשה ונעשה לכבודה של אשה שזה עתה הלכה לעולמה.

 

בעת הטקס הזה היינו כולנו נוכחים/ות בהתגשמותה של מהפכה רבת עוצמה אשר הפקיעה מידיה של היהדות האורתודוכסית שאינה מתירה שום השתתפות של נשים בטקס דתיים למיניהם, את השליטה הבלעדית על טקסי הקבורה בישראל. באותה עת היינו כולנו עדים/ות למהפכה פמיניסטית אשר באה לידי ביטוי בניהול הטקס על ידי רב-אשה.  אך לצערי שינוי מהפכני זה לא הביא יחד איתו את שינוי השפה והכללתן של נשים בטקסטים עצמם.  נשאלת השאלה האם באמת התחוללה מהפכה פמיניסטית בישראל? האם היתה מהפכה ולא שמנו לב אליה? ואולי  ההישגים של נשים בכל התחומים והשתלבותן בחיי החברה והשלטון בישראל אינם בהכרח תוצאה של מהפכה פמיניסטית?  

 

אני רוצה לצטט את דבריה של ויקי שירן ז"ל במאמר על הייצוג העצמי הסימטרי (שיטת הרבעים כמו שאנחנו קוראת לה) שהתפרסמו בחוברת פמיניזם מזרחי (2002). היא כתבה אז, "נפלא לומר זאת, ותמיד חשוב להזכיר, שאת המהפכה המשמעותית והחשובה ביותר במאה ה-20 חוללה התנועה הפמיניסטית בלא שפיכות דמים.  גבולות גיאוגרפיים ומנטליים נחצו באמצעות התקשורת האלקטרונית, ומסרי המהפכה הגיעו אל נשים בכל אתר ומקום. כך הצליחו רעיונות של נשים –שקריאה חתרנית של טקסטים היסטוריים וספרותיים מלמדת שהיו קיימים מאז ומעולם (ר' ערך: חווה) – לחולל סופסוף את התחלת השינוי ביחסים בין המינים ובתפקידים המסורתיים של נשים וגברים." 

 

זהו המקום שבו מספרת ויקי שירן כיצד יצא אל הדרך הרעיון של הייצוג הסימטרי העצמי שבו למזרחיות, אשכנזיות וערביות (ולסביות...) צריך להיות מקום של שוויון בכל מקום ציבורי.  המורכבות של המאבק הפמיניסטי התגלתה בכל עוצמתה בשנות התשעים, היא הפכה את הפעילות הפמיניסטית על פניה ויצרה ארגונים חדשים ותובנות חדשות. 

 

אך עד כמה הצלחנו אנחנו להשפיע על הציבור הרחב? נדמה כי הפמיניזם הליברלי הוא זה שמוביל את מאבקי הנשים בארץ. אך למרות ההצלחות של המהפכה הפמיניסטית אנחנו עדין חיות בעולם אכזר ועמוס בשליטת גברים. אלימות כלפי נשים, מלחמות, חוסר עבודה, חוסר בשירותי בריאות, מחסומים, דעות קדומות ואפלייה ישירה ועקיפה מונעים מאיתנו לחוות את החיים במיטבם. למרות הכניסה של נשים רבות לאתרי כוח ושלטון, רוב הנשים בארץ ובעולם עדין חוות סוגים שונים של אפלייה ודיכוי.  נשים רבות נכנסו לתוך המימסד והצליחו, הן גם השפיעו על שינוי חוקים ונכנסו לעבוד במקצועות גבריים. אבל הן לא הצליחו להפסיק את השליטה הגברית שבה אפילו לאחר שהצליחה אחותי להקבר קבורה אזרחית עם רב-אשה עדין נאמר הטקס בלשון זכר בלבד. יהי זכרה ברוך.

 _____________

ד"ר חנה ספרן היא פעילה פמיניסטית, כותבת וחוקרת, מפגינה, מלמדת לימודי נשים ומיגדר, אמא, לסבית.

 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 
 

חנה שלום,

 

בדרך כלל, אני נוטה שלא להתחבר לדיעותייך, אולם, במקרה זה, בשורה התחתונה,

אכן, למרות כל הדיבורים על "מהפיכה"- השינוי האמיתי, העמוק, הפנימי, המהותי- בחברה הישראלית, כל גבריה ונשיה- רחוק מן העין.  

ומה הלאה? כי החוכמה היא לא רק להאיר ולהעיר, אלא להעניק כלים ותרונות.

ורק אל תיכנסי לקישור בין "שמאלניות אשאפיסטית" לפמיניזם, כי אז את מאבדת אפילך אותי.

שירית בן- ישראל, מנכ"לית STS, מתמחה בהובלת שינויים במעמד האישה בישראל

 


 

___________________________________________