יש תקוה למתגרשת

מאת: ד"ר תקוה רגר, יו"ר עמותת ג.ר.נ.י.ת

 

לשמור על הזכויות שלך בזוגיות

זכויות של חד הוריות

מילון לגרושה המתחילה
רגע לפני שמחליטים:
לגשר על הפרידה
יש גירושין יפים!
אישה לבד

המשפחה הגרעינית, מוצג מוזיאוני?

כבר לא בשוליים
תנו לאהבת אב לנצח

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

משבר הנישואין נחשב בעיני הפסיכולוגים כשני בסולם הלחצים והסבל, לאחר אובדן של מוות. הוא פוגע קשות במיוחד בנשים הנפגעות בגירושין בתחום הכלכלי, תחום החברתי ובתחום הנפשי. לצורך פירוק הזוגיות ומימוש הגירושין, יש צורך בהליך משפטי שעלותו גבוהה ומערכת הסעד הממשלתית או ההתנדבותית הקיימת בארץ אינה עומדת בלחץ לא מבחינת הצרכים ולא מבחינת האיכות.

 

לצורך כך באה עמותה חדשה, בשם ג.ר.נ.י.ת, עמותה לסיוע לנשים בהליכי גירושין  ולאחריהם. העמותה החלה לפעול בינואר 2000, כמענה למצוקתן של נשים בהליכי גירושין ולאחריהם.

 

כיום יש בישראל כ150,000- נשים גרושות, כ2/3- מהן עם ילדים מתחת לגיל 18, והמספר הזה עולה בקצב מהיר. אחד מתוך שלושה זוגות נישאים מתגרש ולפנינו תופעה חברתית עם קשיים שיש לטפל בהם.

 

בגלל תלותן הכלכלית של רוב הנשים בבן זוגן ושליטתו במשאבי המשפחה (54% מהנשים אינן עובדות מחוץ למשק ביתן, ומבין העובדות בשכר הכנסתן הממוצעת היא מחצית מהכנסתם הממוצעת של הגברים), מתקשות נשים רבות בהשגת ייצוג משפטי ברמה סבירה שתהלום את רמת הייצוג המשפטי שבהישג ידו של בן זוגן.

 

בפרוץ המשבר נגרמת לנשים פגיעות רבה בעקבות לחצים רגשיים וכלכליים מצד בן זוג, זאת בעיקר לנשים צעירות המטופלות בילדים קטנים ובבעלים מתנכרים, או לנשים מבוגרות חסרות יכולת פרנסה, הנדחות על ידי בעליהן או המבקשות להשתחרר ממערכת לוחצת של שנים רבות.

 

ההשלכות הנפשיות השליליות של הגירושין על מצבן הנפשי של הנשים וילדיהן מתוארות במחקרים רבים. הפגיעה גדולה יותר ויכולת השיקום קטנה יותר ככל שהרקע הסוציו אקונומי נמוך יותר, הוא קשה במיוחד לנשים מעל גיל הארבעים, שלאחר שנים של השקעה במערכת המשפחתית הן מוצאות את עצמן בלתי מוכנות לשינויים המלווים את התא המשפחתי המתערער. הפגיעה היא גם בילדי הגרושים שמגיבים קשה גם במערכת החברתית, גם במערכת החינוכית והדימוי העצמי שלהם מתערער.

 

העמותה טיפלה עד כה ביותר מאלף פניות, ואיתרה שבעה צרכים שיש להתייחס אליהם ולעזור בתמיכה, מניעה וסנגור:

 

       1.         ידע ומידע רלוונטי.

       2.         אוזן קשבת וליבון האפשרויות העומדות בפניהן.

       3.         תמיכה נפשית והעצמה.

       4.         הפניה לייעוץ וייצוג משפטי הולם.

       5.         תיקון חקיקה מפלה של נשים גרושות (פנסיה ותיקון חוק יחסי ממון).

       6.         סבסוד משפטי ברמה מקצועית איכותית.

       7.         פתרונות דיור לאחר חלוקת הרכוש.

 

בשלב זה אנו פועלים בחמישה מתוך שבעת התחומים שצויינו לעיל.

 

עד כה הפעילה העמותה מתן שירותי מידע, קו פתוח, פגישות אישיות לאיתור צרכים, הפנייה לאנשי מקצוע (עורכי דין, מגשרים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים), קבוצות תמיכה ועזרה עצמית, ומקדמת הצעת חוק לחלוקה שוויונית של הפנסיה המשפחתית למניעת עיוותים שהיו קיימים עד כה בתקנות הפנסיה.

 

משרד האוצר הקשיח עמדותיו בנושא מאז נפלה הממשלה שקדמה לנוכחית. למרות זאת אנו ממשיכים לטפל בנושא הפנסיה המשפחתית בשיתוף עם ארגונים נוספים. נדווח על ההתפתחויות בקרוב.

 

ייחודה של העמותה הוא בטיפול הוליסטי לנשים בכל התחומים הקשורים למשבר האישי, המשפחתי ורכוש של הגירושין.

 

העמותה תשמח גם לצרף אליה חברים ומתנדבים לפעולותיה השונות בהקמת קבוצות תמיכה, בהפנייה לייעוץ משפטי, בשיווק ובפרסום ובחקיקה חברתית לשיפור מעמדה של האישה הגרושה בישראל.

_________________

בברכה, מייסדת ויו"ר העמותה ד"ר תקוה רגר

 

 

לפרטים נא לפנות:

טלפון:

03-5320035

פקס:

03-5329686

אינטרנט:

http://www.ivolunteer.org.il/Index.asp?ArticleID

=3172&CategoryID=122

דואר אלקטרוני:

tikvar@zahav.net.il.

 

 facebook

 

 https://www.facebook.com/granitwomen

נפתחות קבוצות תמיכה לנשים גרושות או בהליכי גרושין.

 דרושות מתנדבות לרכז קבוצות תמיכה באזורי הצפון והדרום.

 

 

 

 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 

תגובה:

 
שלום לכולן 
שמחתי לקרוא את הכתבה של ד"ר ריגר .
כאם לשתי בנות אשר עוברת גירושים קשים מול האקס אשר לקח לו את עניין הגירושין כמטרה לנקום בי ו"להרוס" אותי כדבריו על כך שאזרתי אומץ ועזבתי עם שתי הבנות  את הבית ואת חיי הטרור איתו והחלטתי להתגרש ממנו.
הדבר החשוב ביותר לדעתי שחייבים לפעול בעניין חקיקה לגבי נשים אשר נותר עם ילדים ועם בעל מתנכר ..
כמובן שעניין התמיכה והייעוץ שניתן ע"יהעמותה חשוב מאוד  אבל ברגע שיהיו חוקים ברורים נשים פחות תיפולנה בין הכסאות מול מוסדות.
נפגשתי עם נשים במצבי וכולן ללא יוצא מן הכלל מתמרמרות  על כךשלא מספיק שהן מתמודדות ונתונות במלחמת השרדות כלכלית , עם הילדים עם אבות שלא משלמים מזונות לעיתים מול אבות  שאינם  באים לראות את ילדיהם   ומשתמשים בכל האמצעים כולל להכניס את הילדים לסכסוך ע"י הכפשת האמא ואף מבקשים משמורת על הילדים כטקטיקה בנסיון לשבור את האם.
כל הנשים התלוננו על אטימות מוסדית ועל כך שאנו נתקלות הרבה פעמים מול דלתות נעולות.
רציתי להתגרש והנה מצאתי את עצמי עם חשבונות בנק מעוקלים, כונס נכסים על הבית , האב אינו משלם בכלל מזונות ואף לא בא לראות את הבנות הוא לא מתעייף מלהכפיש את שמי בכל מקום ומציג את עצמו " כקורבן"!
ביטוח לאומי החליט שלא מגיע לילדות שלי מזונות עפ"י קרטיריונים שלהם למרות שעו"ס כתבה להם חוו"ד שאני מגדלת לבד את הבנות וכל חשבונות הבנק מעוקלים עקב הליך הגירושין.  את ביטוח לאומי זה לא מעניין!  אני צריכה ללכת להוצאה לפועל ולפעול בעצמי , או קי הלכתי! פעלתי!
האב נעלם, נמוג אי אפשר לאתר אותו לכי תחפשי אותו.. עד שיש דיון והוא מגיע לבית משפט המשטרה לא יכולה לעצור אותו . למה? יש חוק שבתוך בית משפט לא עוצרים . למרות שיש לך צו מעצר ביד ומי נתן לך את צו המעצר? כמובן שופט! אבל הלכה למעשה את לא יכולה לעשות הרב ה כנגד בן אדם   אשר   החליט ל"העלם". הוא אינו מחזיק בחשבון בנק ,  את   העסק שלו סגר, אין לו כתובת קבועה לכי חפשי אותו! למי יש כח זמן וכסף למלחמה שכזאות. הם לבד בלי אחריות  על   ילדים רגע רגע שעה שעה! יש להם לגברים הרבה זמן להלחם!
 לא חסר עוד מאבקים שאנו כאמהות עוברות.
 
לא מזמן מישהי אמרה לי שבעיניה אני גיבורה.
תודה אבל אני לא רוצה להיות גיבורה אני רוצה את החיים שלי,את השקט שלי,לגדל את הילדות שלי בכבוד. ולא לשלם מחיר כל כך יקר הן נפשי וכלכלי בגלל שבחרתי לא להשאר בחיי גיהנום עם בעל שכזה.

ועל כך אנו צריכות להלחם ! ורק על ידי חקיקה מיוחדת לנשים חד הוריות נוכל לבוא לכל מוסד עם הרבה כוח ולא יוכלו לטרוק לנו יותר דלתות בפנים!!!!

תודה, ענת

________________________

הי ענת.

קראתי על כל מה שעובר עלייך בימים אלו. אני רוצה לחזק ולהגיד מניסיוני , שהחלק הקשה מאחורייך: שלב ההחלטה הסופית על הרצון להתגרש, למרות הכל:

למרות מה שיגידו, למרות המשפחות, למרות הדאגה לבנות.

אז אני רוצה שתדעי, שהבנות צריכות לגדול בבית שליו ורגוע, לא משנה בנות כמה הן. עדיף להן לגדול עם אם שלמה עם עצמה מאשר עם אם סובלת.

גירושיי, שהיו לפני שבעה חודשים, נמשכו אמנם רק שבועיים מרגע כניסתנו לבית הדין. אך התהליך של ההחלטה הי'ה קשה, ובעיקר התגובות מהסביבה. למזלי הרב אין לנו ילדים אמנם,

אך כיום , לאחר מה שעברתי , ולמרות שאני רק בת 24, הבנתי שאינני מאמינה בזוגיות וזו הנקמה הכי טובה שלו בי. אי היכולת לשקם את חיי מחדש מהווים תזכורת יומיומית לסבל המתמשך הזה.

ושלא יגידו לי שמה שלא הורג מחשל: כי גירושים הורגים את האשיות שהייתי. הרגו לי את הביטחון העצמי והאופטימיות. היזהרי שזה לא יקרה גם לך, כי לך, בניגוד אלי, יש שתי בנות לגדל. וזה פלוס במידה מסוימת.

דרך צלחה, וכשתעברי הכל בשלום , תביני שהכל הי'ה שווה את זה.

מ.

_______________________

לענת שלום רב
קראתי בכאב את אשר כתבת וליבי איתך אני כל כך מבינה מה עובר ועבר עלייך אצלי לצערי התהליך הרבה יותר מסובך וקשה הרבה פעמים חשבתי לעצמי כיצד אחרות מסתדרות אני בקושי שורדת הגעתי לחרפת רעב והוא שם חוגג אני לא מבקשת ניצחון רק מעט צדק והגינות וגם זה לא מצאתי אני מאחלת לך יקירה ולרבות אחרות במצבנו הרבה כוח ושמחה
ממני סתם אחת

____________

 

שלום ענת,

קשה להאמין ומפחיד לדעת כמה קשה לאישה בתהליך הגירושין מול הגבר , אני רוצה להתגרש אבל כול פעם הפחד עוצר אותי, יש לי ילדה קטנה  בעלי מתעלל בי נפשית מילולית ולפעמים זה מגיע לפיזי, אין לי את היכול הכלכלית לעשות את הצעד האם ידוע לך אם יש סיוע כלכלי לסיוע משפטי לאישה בגירושין?

אני אשמח לדעת . ר

_________________

 

היי אני פשוט בשוק ממה שהגברים עושים. כמה קשה להיות הצד החלש. להם נותנים את הכח לתת גט או לא בינתיים מכחישים את שמנו מסיטים את הילדים נגדנו הנשים ולמהכי החלטנו שהגיע הזמן לא לסבול יותר
 אני גם קמתי על רגליי והחלטתי החלטה גורלית שכזו כן היו לי פחדים לא ידעתי איך יגיב אבל עשיתי בשכל אבל מה אני רק בהתחלה וכבר עוברת איתו גיהנום הוא לא מוכן לדבר איתי מתעלל מילולית מקלל מכפיש את שמי ועדיין גרים יחד אני לא מאיזה לצאת מהבית כי זה בעיה מבחינה משפטית אז אני סובלת בשקט עד שיהיה איזה חוק שיחוקק שאישה היא לא סמרטוט וגם לה יש את הזכות לחיות חיים נורמלי וטובים וזכתה להפסיק קשר שעשה לה מר בחיים מה יש ?
 מותר לו לבוא ולהגיד עליי שאני רוצה חיי הפקרות? מי הוא שידבר עליי כך זה לא נכון ומשפיל ולכן אני מייגעת ליום שלא יהי  חלק מחיי ושלא יישארו לי צלקות 
 מה ביקשתי בשביל הילדים בוא נסיים כמו בוגרים ונדבר במקום זה הוא בוחר להיות מפלצת ולקחת אצ שכר הדירה ולהמשיך להתנהג כמו לא משנה מה מקווה לצאת מזה שלמה ובריאה זקוקה כרגע לתמיכה נפשית ועל מי להישען תודה שקראתן. מור

 

_____________________________________________